Aktuality

Na Dni mesta sa môžete tešiť od 17. do 19. júna

kulturne-leto-bb-2021-fb-2

Tento rok sa takmer 30 banskobystrickým kultúrnym inštitúciám, občianskym združeniam a jednotlivcom pôsobiacim v našom meste podarilo spojiť sily, a aj napriek epidemiologickým opatreniam pripravili v rámci Dní mesta 2021 takmer 60 podujatí pre všetky vekové kategórie. Čakajú vás tri dni plné spevu, tanca, pozorovania hviezd, výstav, ale aj objavovania a spoznávania Stoličkovej ulice. O príjemnú atmosféru sa postarajú v uliciach mesta aj banskobystrickí hudobníci, výtvarníci i tanečníci.

V piatok sa na Dolnej ulici budete môcť o 16:00 hod. započúvať do jazzových tónov Róberta Ragana st. a Petra Kolárika. V tom istom čase budú na Námestí SNP hrať Rado a Aňa Čekanovci. O 17:00 hod. si môžete zase v Národnej ulici vypočuť Filipa Lehotského a o 18:00 hod. sa na Námestí predstaví talentovaná speváčka zo Sýrie Lara Abou Hamdan. V sobotu sa o 18:00 rozozvučí Námestie SNP hudbou skupiny Maringotka. Národná ulica bude o 19:00 hod. patriť Róbertovi Raganovi ml. s Richardom Barošom.

SPOZNÁVAJTE SVOJE MESTO – OBJAVTE STOLIČKOVÚ ULICU

Tak znie hlavné heslo tohtoročných Dní mesta. Počuli ste už o Stoličkovej ulici? Najrýchlejšie sa k nej dostanete z Námestia SNP cez Lazovnú ulicu, ktorú sa oddelenie kultúry už dlhšie snaží oživiť rôznymi kultúrnymi podujatiami. Jej atmosféra očarila viacerých nadšencov a kultúrnikov. Okrem stálice, Štátnej vedeckej knižnice, v ktorej má svoje sídlo aj Alliance Francaise, v nej pribudlo pred pár rokmi aj coworkingové stredisko 365.labb spolu s galériou súčasného umenia A7 Gallery. Minulý rok si v tejto ulici našla svoje miesto útulná a inšpirujúca kaviareň Poetika BB, kreatívne komunitné centrum Innolabb Banská Bystrica, a prednedávnom aj Gallery Lazovná 1. Zoznam „kultúrnych obyvateľov“ Lazovnej ulice dopĺňa aj jedinečné Mestské divadlo – Divadlo Z Pasáže. Všetky tieto inštitúcie môžete navštíviť v rámci Dní mesta, keď pôjdete objavovať Stoličkovú ulicu. Zavedú vás k nej farebné stoličky…

Málokto vie, že kedysi bola na mieste bývalej Slovenky továreň na stoličky a v meste pod Urpínom sa vyrábali „thonetky“. Práve túto ulicu chceme znovuobjaviť v rámci Dní mesta. V spolupráci s oddelením údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí, a následne s Podnikom medzitrhu práce, sa nám podarilo opraviť a skrášliť aj schody, ktoré vedú z Lazovnej na Stoličkovú ulicu. Počas troch dní nebudú chýbať ani zaujímavé tanečné improvizácie združenia tanC o.z. na tému stoličiek. Tie si môžete vychutnať v sobotu, 19. 6. o 16.00 hod. na Námestí SNP, o 17.00 hod. na Lazovnej ulici a o 18.00 hod. priamo na Stoličkovej ulici,“ objasňuje Zuzana Chrenková – Srncová z oddelenia kultúry.

POTULKY MESTOM V SLOVENSKOM I ANGLICKOM JAZYKU, HODINOVÁ VEŽA

Obľúbené Potulky mestom vám počas Dní mesta prináša Informačné centrum hneď trikrát. Po prvý raz sa podujatie uskutoční aj v anglickom jazyku (sobota, 19. júna o 15:00 hod.), čo je výborná správa pre všetkých nových Bystričanov či zahraničných študentov. V piatok, 18. júna a v sobotu, 19. júna o 17:00 hod. vám sprievodcovia pomôžu objaviť Stoličkovú ulicu v slovenskom jazyku. Stretnutie je pred Radnicou na Námestí SNP 1. Vstup je voľný. Hodinová veža bude v prípade priaznivého počasia otvorená do 19:00 za symbolické vstupné.

STRETNUTIE S MIMOVLÁDNYMI ORGANIZÁCIAMI

V rámci bohatej ponuky podujatí sme si pre vás pripravili aj stretnutie s mimovládnymi organizáciami, ktoré pôsobia v našom meste. Piatkové popoludnie (18. júna) bude od 15:30 do 18:30 hod. patriť na nádvorí radnice práve im a všetkým záujemcom, ktorí by sa radi dozvedeli niečo viac o ich aktivitách.  Tešiť sa môžeme na Bystrickú Mačačáreň, Centrum Architekta L. E. Hudeca, OZ Celiastred Banská Bystrica, CKO – Centrum komunitného organizovania, OZ Creativas made, ESN Banská Bystrica, Europe Direct UMB Banská Bystrica, Komunitnú nadáciu Zdravé mesto/Healthy City Community Foundation., občianske združenie NOVÉ TVÁRE / NEW FACES, OZ Pomáhame srdcom, Vedeckú hračku, o. z., Živenu Banská Bystrica… Radi vám prezradíme čosi viac o dvoch projektoch mesta – Iniciatíva pre lokálne otvorené vládnutie v Banskej Bystrici (Open Government Partnership) a EYOF 2022 Banská Bystrica, do ktorých sa môžete priamo na mieste zapojiť. O 17:00 hod. sa na nádvorí radnice uskutoční koncert Lary Abou Hamdan.

VEDOMOSTNÝ KVÍZ O BANSKEJ BYSTRICI, 19. JÚNA O 18:00 HOD. V ROBOTNÍCKOM DOME

Preskúšajte si svoje vedomosti, zabavte sa a vyhrajte zaujímavé ceny! V rámci programu Dní mesta sme pre vás pripravili vedomostný kvíz o Banskej Bystrici. Moderátor Peter Magurský so speváčkou Larou Abou Hamdan sa postarajú o príjemnú atmosféru, zatiaľ čo vy budete rozmýšľať nad odpoveďami na kvízové otázky. Nezabudnite prihlásiť svoj tím s maximálnym počtom 4 osoby na mailovej adrese: zuzana.kohutova@banskabystrica.sk.

AKTIVITY TURISTICKÉHO INFORMAČNÉHO CENTRA

Počas piatku, 18. júna (12:00 – 17:00 hod.) a soboty, 19. júna (10:00 – 17:00 hod.) budete mať možnosť pozrieť si elektrobicykle, prípadne si ich na kratší čas aj požičať a vyskúšať (5 eur/1 hodina). Prezentácia cyklopožičovne bude v priestoroch pred radnicou. Pre tých, ktorí majú záujem pozrieť si najzaujímavejšie miesta v centre Banskej Bystrice a niečo sa o nich hravou netradičnou formou aj dozvedieť, pripravilo TIC zábavno-náučnú mestskú hru „Ratujte Cesnaka!“. Za pomoci sprievodcu si ju budú môcť zahrať žiaci základných škôl (v piatok) a skupiny či jednotlivci v sobotu, v časoch od 10:00 a od 14:00 hod. Stretnutie a začiatok hry je pred Radnicou na Námestí SNP. TIC na Autobusovej stanici bude z dôvodu realizácie týchto aktivít v dňoch 18. – 19. júna 2021 zatvorené.

 

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora

Galéria