Aktuality

Dlhotrvajúce dažde spôsobili problémy vo viacerých mestských častiach

1 (1)

Včerajšie dlhotrvajúce dažde extrémnej intenzity na celom území mesta Banská Bystrica spôsobili problémy vo viacerých mestských častiach. V priebehu dňa došlo k naplneniu všetkých vodných tokov a ich prítokov s následným lokálnym vybrežovaním po miestnych komunikáciách, pozemkoch či záhradách. Preto ešte včera, 17. mája 2021 o 20:30 hod. vyhlásilo mesto III. stupeň povodňovej aktivity.

Všetky záchranné zložky preto počas noci monitorovali jednotlivé lokality a v kritických úsekoch, v ktorých to bolo nevyhnutné, postavili protipovodňové bariéry. Členovia povodňovej komisie mesta spolu s príslušníkmi mestskej polície aktuálne zisťujú vzniknuté škody priamo v teréne.

Situáciu sme sledovali počas celej noci a pokračujeme od skorého rána.  Pravidelne zasadá povodňová komisia mesta a v súčinnosti so Slovenským vodohospodárskym podnikom a Hasičským a záchranným zborom vyhodnocujeme stav vo všetkých mestských častiach. Obyvateľov žiadame, aby prípadné problémy a vzniknuté škodové udalosti nahlasovali na známej linke mestskej polície 159. So záchrannými zložkami sa ich budeme snažiť priebežne odstraňovať. Podľa informácií od Slovenského vodohospodárskeho podniku a SHMÚ by sa situácia mala okolo obeda upokojiť a Hron by nemal kulminovať. Veríme, že to tak aj bude,“ informuje primátor Ján Nosko.

Krízový štáb mesta sa zároveň snaží  v teréne zabezpečiť všetkým záchranným zložkám teplý čaj, kávu a polievku. Ďakujeme Slovenskému vodohospodárskemu podniku, Hasičskému a záchrannému zboru, dobrovoľným hasičom, členom mestskej povodňovej komisie, príslušníkom mestskej polície a ďalším za maximálne nasadenie.

 

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora

Prílohy na stiahnutie