Podujatia

Zvuky a farby Krvavých sonetov

Zvuky a farby Krvavých sonetov 2

Pri príležitosti 100. výročia úmrtia Pavla Országha Hviezdoslava a 100. výročia úmrtia Dominika Skuteckého sme pripravili hudobno-literárno-výtvarný projekt „Zvuky a farby Krvavých sonetov“.

Spojenie literatúry, hudby a výtvarného umenia prinesie návštevníkovi netradičný pohľad na dianie v umení na území Slovenska a Európy v jednej spoločnej časovej perióde.

Je množstvo diel či už hudobných alebo výtvarných ktoré sú inšpirované týmto vrcholným dielom Pavla Országha Hviezdoslava, no nikto nereflektuje na dianie v kultúre a prepojenie jednotlivých kultúrnych odvetví medzi sebou. Slovenskí umelci boli na vysokej úrovni a v rámci projektu predstavíme nielen dielo Krvavé sonety(1914-1918) ale aj diela hudobného skladateľa Alexandra Albrechta a originálne diela velikána slovenského výtvarného umenia, Hviezdoslavovho rovesníka Dominika Skuteckého(1849-1921). Hudba bude prepletená výberom sonetov čítaných Jozefom Šimonovičom. Cieľom koncertu je preniesť návštevníkov na naše územie do dôb života týchto dvoch velikánov a ukázať im, že aj napriek hrôzam, ktoré sa v Európe diali, umenie nezomrelo. Multižánrový projekt „Zvuky a farby Krvavých sonetov“ je určený pre širokú verejnosť, pre milovníkov výtvarného, literárneho a hudobného umenia. Spája v sebe ukážku kultúrneho života z čias kompozície Krvavých sonetov, života P.O.Hviezdoslava a D. Skuteckého a prepája ich umenie v jedno veľké spoločné dielo.

Na koncerte zaznejú diela Alexandra Albrechta, Antona Weberna, Dmitrija Šostakoviča

Účinkujú Andrej Baran, Andrej Krajčovič, Viliam Trgo, Michal Haring.

Krvavé sonety číta Jozef Šimonovič.

S finančnou podporou Mesta Banská Bystrica

Informácie

SSG - Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica

Galéria