Podujatia

Šarlatán

sarlatan

Šarlatán (r. Agnieszka Holland, Česko, Írsko, Poľsko, Slovensko, 2020, 118 min.) – životopisný, dráma

https://www.kinematograf.sk/filmy/sarlatan/

Réžia: Agnieszka Holland

Scenár: Marek Epstein

Kamera: Martin Štrba

Hudba: Antoni Komasa-Łazarkiewicz

Strih: Pavel Hrdlička ml.

Hrajú: Ivan Trojan, Josef Trojan, Juraj Loj, Jaroslava Pokorná, Martin Myšička, Miroslav Hanuš, Jiří Černý, Tomáš Jeřábek, JanBudař, Martin Sitta, Jan Vlasák, Daniela Voráčková, František Trojan, Jana Oľhová, Kamil Švejda, Václav Kopta a ďalší.

Strhujúca životopisná dráma inšpirovaná skutočným príbehom výnimočného muža obdareného liečiteľskými schopnosťami. Jej predobrazom sa stal liečiteľ Jan Mikolášek, na ktorého sa v priebehu niekoľkých desaťročí obracali s prosbou o pomoc státisíce ľudí zo všetkých spoločenských vrstiev vrátane najvýznamnejších osobností politického a kultúrneho života. Mikolášek bol človek bez odborného lekárskeho vzdelania, ale s nevšedným a nevysvetliteľným nadaním diagnostikovať a pomocou byliniek liečiť choroby, s ktorými si ani doktori nevedeli rady. Jeho mimoriadne schopnosti však boli vykúpené bojom s vlastnými démonmi. Šarlatán odráža odveký boj dobra a zla, lásky a nenávisti, viery a zrady. To všetko v jednom človeku na pozadí dobových udalostí. Film mal svetovú premiéru na 70. Berlinale, na konte má množstvo medzinárodných ocenení a na udeľovaní cien Český lev získal päť sošiek vrátane kategórií za najlepší celovečerný film i najlepšiu réžiu. V hlavnej úlohe Jana Mikoláška sa predstaví Ivan Trojan, ktorého mladšiu verziu stvárnil jeho syn Josef. Trojanovým rovnocenným partnerom je slovenský herec Juraj Loj v úlohe asistenta Františka.

Agnieszka Holland (1948) – rešpektovaná a oceňovaná poľská režisérka a scenáristka svetového mena. Koncom 60. rokov minulého storočia študovala na pražskej FAMU, jej filmárske začiatky sú spojené s legendami poľskej kinematografie – s Andrzejom Wajdom a Krzysztofom Zanussim. Debutovala drámou Provinční herci (1980) s odkazom na politickú situáciu v Poľsku, ocenenou na MFF v Cannes, neskôr emigrovala do zahraničia. Tri jej filmy Bittere Ernte (Trpká úroda, 1985), Európa, Európa (1990) a V temnote (2011) boli nominované na Oscara. Je tiež režisérkou filmu Jánošík – Pravdivá história (2009), ktorý podľa scenára Evy Borušovičovej nakrútila spolu s dcérou Kasiou Adamik, osud Jana Palacha zobrazila v televíznom filme Horiaci ker (2013), za ktorý získala cenu Český lev za najlepšiu réžiu. Často sa angažuje v politických a spoločenských témach, týkajúcich sa slobody a ľudských práv.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=RZe0uEsegjU

Facebook: https://www.facebook.com/filmsarlatan/

Oficiálna stránka: https://www.cinemart.sk/filmy/sarlatan/; https://www.ceskatelevize.cz/porady/10969442736-sarlatan/21751212031/

Informácie

Námestie SNP, Banská Bystrica

Galéria