Podujatia

Meky

meky

Meky (r. Šimon Šafránek, Slovensko, Česko, 2020, 80 min.) – dokumentárny

https://www.kinematograf.sk/filmy/meky-zbirka/

Réžia: Šimon Šafránek

Scenár: Jan Vedral, Šimon Šafránek

Kamera: Martin Žiaran

Strih: Šimon Hájek

Účinkujú: Miro Žbirka, Ján Lehotský, Kamil Peteraj, Laco Lučenič, Kateřina Žbirková, Petr Horák, Marika Gombitová (a.z.) a ďalší.

Nemoderný chalan z Abbey Road, ktorého piesne si spievajú všetci, ale jeho skutočný príbeh pozná málokto. To je Meky Žbirka. Unikátny dokumentárny portrét ho predstavuje ako večného gentlemana a skvelého spoločníka, ktorý miluje Beatles a z ktorého sála dobrá nálada. Jeho život je pritom plný nečakaných peripetií a rozhodnutí, ktoré často znamenali opustiť všetko, čo dovtedy mal. Čo teda prežil muž, ktorý napísal piesne Biely kvet, Atlantída, Múr našich lások, 22 dní, Co bolí, to přebolí, Nespáľme to krásne v nás, Denisa, S tebou je kríž, Katka, Prvá, Len s ňou, Možno sa ti zdá a ďalšie? Jeho skutočný život sa podobá skvelej piesni, má strhujúci príbeh, tempo, emócie aj prekvapenia. Energický filmový portrét predstavuje populárneho speváka otvorene, úprimne, z tesnej blízkosti, v nečakaných súvislostiach a s humorom. Rozpráva o úplnej oddanosti hudbe, o viere vo vlastnú cestu, ktorá bola často iná, než mu všetci odporúčali. Ale aj o tom, ako sa dajú s eleganciou prekonávať veľké spoločenské revolúcie i životné zvraty.

Šimon Šafránek (1977) – filmár, spisovateľ a novinár. Patrí k vyhľadávaným tvorcom videoklipov českých hudobných kapiel ako Tata Bojs, Sunshine, The Prostitutes, Moimir Papalescu And The Nihilists, ale i zahraničných projektov Pelussje, Hangmás či The Fullbliss. Venuje sa aj tvorbe koncertných filmov a hudobných dokumentov, k takým patria The Myth (2004) o fanúšikoch Nicka Cavea či Země revivalů (2016). Na poli celovečernej tvorby debutoval dokumentárnym filmom King Skate (2018), v ktorom účinkovali kultové postavy českého a svetového skateboardingu, a získal zaň Českého leva za najlepší dokumentárny film. Dokument Meky je jeho druhý celovečerný film.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=aoU3K3bq3oA

Facebook: https://www.facebook.com/MiroZbirka/

Oficiálna stránka: http://www.pubres.sk/meky; http://www.magicbox.sk/databaza/meky/;

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12573916000-meky/21956227090/; https://www.zbirka.cz/

Informácie

Námestie SNP, Banská Bystrica

Galéria