Podujatia

Hory a mesto Banská Bystrica

310978326_780386789925786_9022742551882145858_n-63454c6bbf102

PROGRAM

4. ročník festivalovej prehliadky horských a dobrodružných filmov spojený s prednáškami zaujímavých hostí

 

ŠTVRTOK 13.10.2022 o 18:00 – SKALA

– blok filmov o skalnom a vysokohorskom lezení

ALPSKÁ TRILÓGIA ŠTVORNOŽKY (Alpine Trilogy Doggystyle, Francúzsko, 45 min, 2021, r. Damien Largeron, Brian Mathé, Morgan Monchaud)

Počas leta 2020 sa belgickí profesionálni lezci Nicolas Favresse a Sébastien Berthe rozhodli vyraziť na cyklovýlet a vyliezť tri najťažšie alpské cesty. Na cestu si pribalili aj svojich psích miláčikov Bintje a Krouxa.

UFO LIFE (ČR, 33 min, 2020, r. Jan Šimánek)

Marek Holeček a Zdeněk Hák opäť pokúšajú svoje himalájske šťastie. Doteraz neprelezená dvojkilometrová severozápadná stena Chamlangu a sedem dní, počas ktorých sa môže podariť dobyť neužitočné, ale aj stratiť to zásadné.

HOSŤ: MAREK RADOVSKÝ

Marek Radovský sa minulý rok zúčastnil horolezeckej expedície v Kirgizsku a s dvoma slovenskými kolegami sa im podaril prvovýstup na horu Pik Vernyi (5250 m. n. m.)

DHAULÁGIRÍ JE MÔJ EVEREST (Slovensko, 64 min, 2021, r. Pavol Barabáš)

V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.

PIATOK 14.10.2022 o 18:00 – SNEH

– blok filmov o lyžovaní a skialpinizme

TRI(C)KY (Maneuvers, USA, 4 min, 2019, r. Sämi Ortlieb)

Sämi Ortlieb je športovec, umelec, grafik a hudobník. Všetok svoj talent zúročil v tomto krátkom filme. Spolu s rôznorodou partiou lyžiarov vytvoril niečo, čo tu ešte nebolo.

VEĽMI OSOBNÝ PRECHOD (The Traverse, Francúzsko, 33 min, 2021, r. Ben Tibbetts, Jake Holland)

Dve úspešné športovkyne Valentina Fabre a Hillary Gerardi sa pokúsia o prvý ženský prechod na lyžiach takzvanej Houte Route zo Chamonix do Zermattu. Pre Valentinu má táto trasa aj hlboký osobný rozmer.

HOSŤ: STANISLAV A JENA MELEKOVCI

Stanislav Melek je dlhoročným aktívnym propagátorom skialpinizmu na Slovensku i v zahraničí a organizátorom prvých a následne ďalších pretekov v skialpinizme. Je inštruktorom horolezectva a skialpinizmu a autorom prvej metodiky pre skialpinistov. Od roku 1970 dodnes spolu so svojou manželkou Jenou realizuje horolezecké výstupy, zjazdy a skialpinistické túry vo Vysokých a Západných Tatrách i v Alpách. Zúčastnil sa expedícií na Kaukaz (1985), Pamír, Zápaný Ťan-Šan do Nepálu.

NJORD (Njord, Kanada, 48 min, 2021, r. Caroline Cote, Vincent Colliard, Arnaud Bouquet)

Caroline a Vincent milujú expedície, no nikdy na žiadnej neboli spoločne ako partneri. Teraz sa rozhodli, že sa ako prví na svete pokúsia o 1100 km dlhý zimný prechod Špicbergov.

NASPÄŤ KU KOREŇOM (Precious Leader Woman, Kanada, 46 min, 2021, r. Cassie De Colling)

Po neúspechu na olympiáde v Soči sa kanadská snoubordistka Spencer O’Brien utiahla do svojho rodného mesta, aby sa tu zotavila. Pod vedením rodiny a blízkej komunity začala znovu objavovať svoju vlastnú kultúru a našla v sebe silu, aby sa vrátila k milovanému športu – a to hneď na najvyššie priečky.

SOBOTA 15.10.2022 o 15:00 – NA HORY S DEŤMI

– blok filmov pre rodičov s deťmi

NÓRSKY FRILUFTSLIV (Norwegian Friluftsliv, Poľsko, 23 min, 2021, r. Zdeno Dvořák)

Krátky film o rodičoch, ktorí chcú vychovávať svoju dcéru v prírode v duchu nórskeho Friluftslivu – konceptu, ktorý kladie dôraz na pobyt v prírode bez nutnosti súťaže alebo pravidiel, ako je to v športe.

HOSŤ: EVIT A JANČI MAZANCOVCI

5-členná dobrodružná rodinka, ktorá chce precestovať celý svet. Naposledy sa vybrali na prechod Cesty hrdinov SNP.

PO ČERVENEJ DOMOV (Slovensko, 40 min, 2021, r. Adam Lisý)

Aj neúspešný prechod Cesty hrdinov SNP môže byť úspešnou cestou za poznaním a putovaním. Priskočte na káričky k Evit a Jančimu a spolu so Stankom (2r.), Kolomankom (4r.) a Jankom (6r.) sa vydajte na 2 mesačné putovanie (najmä) po červenej značke až domov. Bude to najmä o ceste a deťoch, ktoré učia nás dospelákov, ako žiť!

SOBOTA 15.10.2022 o 18:00 – BEH A BIKE

– blok filmov o horskom behu a horských bicykloch

AKO VZNIKÁ CYKLOTRAIL (Blueprint, Kanada, 9 min, 2021, r. Scott Bell, Mark Matthews)

Zažite, ako vám priamo pred očami vzniká nový cyklotrail, a zistite, odkiaľ berú motiváciu jeho kanadskí stavitelia.

STONEMAN DOLOMITI TRAIL (Slovensko, 15 min, 2021, r. Jaro Tešlár)

Sextenské Dolomity na taliansko-rakúskej hranici ukrývajú vážnu MTB výzvu: Stoneman Trail. Má v sebe všetko, o čom skutočný bajker sníva – úmorné stúpania, nekonečné zjazdy a snové traily na vrcholkoch hôr.

DOMOV, SLADKÝ DOMOV (Home Sweet Home, Francúzsko, 15 min, 2021, r. Anthony Komarnicki)

Christian Bobin sa mohol vybrať kamkoľvek na svete. Rozhodol sa však preskúmať na bicykli a paraglajde svoju domovinu, ktorá ponúka rovnaké množstvo zážitkov ako vzdialené krajiny.

AMERICKÉ MTB DOBRODRUŽSTVO (Slovensko, 11 min, 2020, r. Jaro Tešlár)

Mnohí ľudia cestujú na Divoký západ USA pre svetoznáme národné parky. Práve tam sa však začali písať dejiny horskej cyklistiky, a preto sa slovenská skupina vydala na jeseň do USA. Našli tam naozaj skvelé a legálne trasy na hrebeňoch hôr či priamo na červených skalách. Trasy, ktoré preveria technické zručnosti a niekedy aj váš pocit strachu, ale predovšetkým vyčarujú úsmev na tvári.

NA NÁVŠTEVE U MATTA HUNTERA (This is Home – Matt Hunter, Kanada, 10 min, 2021, r. Colin Jones)

Freeridová legenda Matt Hunter sa neustále vyvíja, no jeho pohľad na MTB sa nemení. V domovskej Britskej Kolumbii nemusel nikdy chodiť ďaleko od domu, aby si prevetral hlavu, no odkedy má deti a rodinu, tieto vzácne chvíle nabrali hneď iný rozmer.

HOSŤ: LENKA POLÁČKOVÁ

Herečka, moderátorka a ultramaratónkyňa Lenka Vacvalová beháva stovky kilometrov dlhé vzdialenosti, počas ktorých zbiera peniaze na charitu. Má za sebou napríklad 770 km trasu Slovenského národného povstania, vyše tisíc kilometrové Colorado trail, 230 km trať v Laponsku v extrémnom mraze, veľkom snehu a s 10 kilovým batohom na pleciach a posledná veľká výzva bol 850 km Qhapaq Ñan trail v Peru.

NÁJDEM ODVAHU (Slovensko, 37min, 2020, r. Viliam Bendík)

Lenka Vacvalová hľadá odvahu zabehnúť najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku – 770 km z Dukly do Devína s prevýšením viac ako 31 km. Zakladá TÍM ODVAHY na pomoc deťom s rakovinou a v máji 2019 vyráža z Duklianskeho prismyku na dlhú cestu na Devín. Na Ceste hrdinov SNP však nájde oveľa odvážnejšie ženy ako je ona sama.

VSTUPNÉ:

8 € jednotlivé bloky filmov a prednášok

5 € zľavnené vstupné pre deti , študentov a dôchodcov

3 € blok filmov Na hory s deťmi

Vstupenky kúpite priamo na mieste v deň konania.

Občerstvenie v cene lístka

Informácie

Kapitulská 23, Banská Bystrica - Kinosála Múzea SNP

Galéria