Podujatia

Európsky týždeň mobility

ETM_Dizajn bez názvu(1)

Aj tento rok sa Banská Bystrica zapája do kampane Európskej komisie, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o udržateľnej mestskej mobilite, a zároveň podporiť zmenu správania sa obyvateľov v prospech verejnej dopravy a iných inteligentných dopravných riešení. Európsky týždeň mobility sa v meste pod Urpínom uskutoční v termíne od 16. do 22. septembra 2023. Počas siedmich dní sa môžu Banskobystričania zapojiť do rôznych bezplatných aktivít. Vyvrcholením podujatia bude Deň bez áut.

Téma aktuálneho ročníka, ktorého motto je Šetri energiou, sa zameriava na dôležitosť znižovania energetických nákladov a spotreby v oblasti dopravy s cieľom dosiahnuť udržateľnú a efektívnu mobilitu. Banskobystrická samospráva je súčasťou iniciatívy už jubilejných desať rokov a pri tejto príležitosti si pre obyvateľov pripravila mnoho zaujímavých podujatí a aktivít.

Cyklobus, 15. – 17. september 2023

V spolupráci s OOCR Stredné Slovensko budú môcť obľúbený cyklobus využiť všetci nadšenci cykloturistiky bezplatne od piatku, 15. septembra až do nedele, 17. septembra 2023. Premávať bude štandardne zo Strieborného námestia do troch cieľových destinácií. Pokiaľ si zvolíte Donovaly a sedlo Malý Šturec, môžete podniknúť cyklotúry vo Veľkej Fatre. Šachtičky sú zas vhodné pre cyklistov preferujúcich kratšie výlety.

Septembrové cyklopotulky mestom, 17. september 2023

V nedeľu, 17. septembra budú môcť milovníci cyklistiky zažiť zaujímavú jazdu cez banskobystrické zelené parky. Spoločné stretnutie so sprievodcom sa uskutoční o 14:00 h. pri schodoch v Parku pod Pamätníkom SNP. Na dvoch kolesách si bude možné následne prejsť Mestský park na Tajovského ulici i  Parčík cisárovnej Sissi, ktorý sa nachádza v blízkosti Medeného Hámra.

Deň bez áut, 22. september 2023

S cieľom spopularizovať a uprednostniť alternatívne druhy dopravy ostávajú v tento deň vybrané ulice a námestia v celej Európe bez áut. Prednosť majú nemotorizované dopravné prostriedky a pozornosť sa tak sústreďuje na mobilitu, ktorá neškodí životnému prostrediu.

V Banskej Bystrici bude v tento deň uzavretá cesta pod Starou Tržnicou na Námestí Štefana Moysesa. V spolupráci s viacerými partnermi a inštitúciami tu bude pre malých i veľkých návštevníkov pripravený pestrý program v čase od 10:00 h. do 16:00 h. Pochutnať si budete môcť na raňajkách na Starej tržnici. Deti si budú môcť zahrať rôzne hry či vyskúšať viaceré aktivity vďaka mestskej obchodnej spoločnosti Mestské lesy, s. r. o. Banská Bystrica. Svoj stánok tu budú mať aj mestskí policajti či Materská škola Štvorlístok. Každý, kto príde peši, na bicykli či kolobežke, bude odmenený ovocným balíčkom od Europe Direct.

Zjednosmernenie Kollárovej ulice, 22. – 28. september 2023

Kollárova ulica bude počas testovania zjednosmernená od križovatky s Komenského ulicou po Rudlovskú cestu, v smere do Sásovej. Vozidlá prichádzajúce zo sídliská Sásová budú môcť využiť Skuteckého ulicu, ktorej dopravný režim zostane bez zmeny. V smere od križovatky s Komenského ulicou, popod cintorín do centra mesta bude zachovaná jednosmerná doprava s tým, že bude povolené pozdĺžne parkovanie po ľavej strane.

 

Informácie

Banská Bystrica

Galéria

Prílohy na stiahnutie