Podujatia

Cesta do nemožna

j3kF.cesta_do_nemozna_jpg

Cesta do nemožna (r. Noro Držiak, Slovensko, Česko, 2019, 90 min.) – dobrodružný trikový film

https://www.kinematograf.sk/filmy/cesta-do-nemozna/

Réžia: Noro Držiak

Scenár: Michal Baláž, Michael Kaboš, Noro Držiak

Kamera: Michael Kaboš

Hudba: Vladimír Martinka

Strih: Michal Kondrla

Hrajú: Tomáš Mischura, Petr Vaněk, Jana Stryková, Kristína Svarinská, Jana Oľhová, Judit Bárdos, Marek Ťapák, Ján Greššo a ďalší.

Milan Rastislav Štefánik bol intelektuál, vedec, vynálezca, astronóm, národný hrdina aj milovník žien a bonviván. No bol aj prvým Slovákom, ktorý podnikol cestu okolo sveta, viac ráz zdolal Mont Blanc a prežil zostrelenie lietadla počas prvej svetovej vojny. Pred 100 rokmi všetci považovali jeho sny za utópiu, ale on sa nebál vykročiť do neznáma a uskutočniť svoj sen o oslobodení vlastného národa. Jeho životné osudy sa zdajú byť až neuveriteľné, veď to všetko dokázal jediný človek s podlomeným zdravím, pochádzajúci z najchudobnejších pomerov. Cesta do nemožna ako prvý slovenský film s množstvom náročných trikov rozpráva s vtipom o skutočných udalostiach a Štefánikových dobrodružstvách. Odhaľuje neznáme momenty plné drám, emócií a humoru, ako ich zažil a mohol zažiť sám M. R. Štefánik na dobrodružnej ceste svetom a životom. Veselý aj vážny film o odvahe, snoch, lietaní a slovenskom hrdinovi, ako ste ho ešte nevideli.

Noro Držiak (1974) – výtvarník, animátor, režisér, absolvent Filmovej školy Zlín a Katedry animovanej a multimediálnej tvorby na FAMU pod vedením Břetislava Pojara. Je výtvarníkom postáv večerníčka Krysáci, ktorý získal v roku 2008 cenu Elsa za najlepšiu animovanú reláciu. V roku 2003 založil animačné štúdio Tobogang. Koprodukoval a vyrobil prvý český celovečerný rotoskopický film Alois Nebel (2011), na ktorom pracoval ako supervízor animácií a vizuálnych efektov a v roku 2012 zaň získal Českého leva v kategórii Najlepšie výtvarné riešenie filmu (spolu s Jaromírom 99 a Henrichom Borárosom) a Cenu Európskej filmovej akadémie EFA za najlepší celovečerný animovaný film.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=cacVKLacPdI

Facebook: https://www.facebook.com/cestadonemozna/

Oficiálna stránka: http://cestadonemozna.sk/index.html; https://www.ceskatelevize.cz/porady/11563548217-cesta-do-nemozna/

Informácie

Námestie SNP, Banská Bystrica

Galéria