Aktuality

Projekt Pracuj, zmeň svoj život pomôže nezamestnaným získať prácu v oblasti sociálnych služieb

Opatrovateľky

Banská Bystrica podpísala dohodu s banskobystrickým Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny o poskytnutí finančného príspevku vo výške 191 000 eur s päťpercentnou spoluúčasťou mesta na realizáciu projektu Pracuj, zmeň svoj život. Vďaka tejto aktivite vytvorí samospráva 20 nových pracovných miest na obdobie deväť mesiacov pre ľudí, ktorí si hľadajú prácu v oblasti sociálnych služieb.

 Na zverejnené pracovné ponuky sa mohli hlásiť nezamestnaní v prípade, že boli aspoň 30 dní evidovaní na ÚPSVR. Ponuky na štyroch sociálnych pracovníkov, deväť opatrovateliek, dvoch informátorov, tri upratovačky, údržbára a administratívneho pracovníka boli zverejnené na portáli istp.sk v októbri 2020 a čoskoro sa začnú výberové konania s prihlásenými uchádzačmi.

Aj keď projekt trvá len deväť mesiacov, je perspektíva, že terajší uchádzači o zamestnanie si túto prácu vyskúšajú a budú chcieť a môcť zostať v pracovnom pomere aj naďalej. Oblasť sociálnych služieb v našom meste patrí dlhodobo k najlepším na Slovensku. Latku nechceme podliezať, ale kvalitu naďalej zvyšovať,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Neľahké obdobie a obmedzenia súvisiace so šírením pandémie koronavírusu sa vo veľkej miere dotýkajú práve tých najzraniteľnejších. Napriek platným nariadeniam a dlhodobému zákazu návštev, hľadalo mesto spôsoby, ako seniorom umožniť osobný kontakt so svojimi rodinami v predvianočnom čase.

V zariadeniach sociálnych služieb pravidelne monitorujeme zdravotný stav všetkých klientov i zamestnancov a v prípade potreby zabezpečujeme aj priebežné testovanie. Aby sme seniorov úplne neizolovali od príbuzných, povolili sme im návštevy v exteriéri zariadení za dodržania prísnych opatrení. Verím, že im aj týmto krokom vyčaríme úsmev na tvári,“ dopĺňa Beata Styková, vedúca oddelenia služieb dlhodobej starostlivosti.

Radosť v očiach seniorov bolo vidieť aj pri roznášaní sladkých dobrôt, ktoré odbor sociálnych vecí zakúpil z ušetrených financií určených na Akadémiu európskeho seniora. Oddelenie kultúry im zároveň zakúpilo výživové doplnky, ktoré prispievajú k zdravému fungovaniu imunitného systému.

Ďakujem každému, kto sa rôznymi iniciatívami snaží vyčariť úsmev na tvárach našich najzraniteľnejších,“ dopĺňa primátor Nosko.

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora