Aktuality

Okrem každoročných podujatí obnovujeme aj tradíciu prehliadok historického centra mesta

_MG_1622

Zatiaľ čo o pár hodín odštartuje banskobystrické Kultúrne leto Dňami mesta,  samospráva nezaháľa a pracuje na príprave ďalších podujatí. Milovníci histórie by si nemali nechať ujsť obnovenie prehliadok centrom Banskej Bystrice a začínajúci umelci projekt Voľné pódium. Bez obľúbených Sídliskových večerníčkov pre najmenších Banskobystričanov, ktoré tento rok oslávia už svoju päťročnicu, si leto snáď už ani nevieme predstaviť.

Beh Olympijského dňa 2020, Park pod Pamätníkom SNP

V pondelok, 22. júna o 10:30 hod.  si primátor Ján Nosko spolu so zamestnancami MsÚ, členmi Organizačného výboru EYOF 2022 a Olympijského klubu odbehnú symbolický okruh popri korčuliarskej dráhe v Parku pod Pamätníkom SNP. Podujatie sa uskutoční ako oslava celosvetového Olympijského dňa, ktorý pripadá na 23. júna. „Pri tejto príležitosti každoročne organizujeme plejádu podujatí pre viac ako 500 detí materských škôl, žiakov základných škôl až po stredoškolákov a širokú verejnosť. Vzhľadom na opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ktoré musíme v súčasnosti  zohľadňovať, sme tento rok pristúpili k menšej športovej akcii. Som rád, že účasť potvrdila aj naša olympijská víťazka Nasťa Kuzmina, ktorá si symbolicky odbehne jedno kolo s nami,“ hovorí primátor Nosko.

Prehliadky historického centra mesta, každý štvrtok o 17:00 hod.

Po viac ako desiatich rokoch obnovujeme tradíciu pravidelných štvrtkových prehliadok historickým centrom mesta, ktoré sa kedysi tešili veľkej popularite. V prípade priaznivého počasia pozývame všetkých Banskobystričanov každý štvrtok na prechádzku okolitými ulicami. Vďaka profesionálnemu výkladu sprievodcov sa budú cítiť, akoby boli návštevníkmi Banskej Bystrice. „V minulosti malo toto podujatie medzi obyvateľmi veľký úspech. Po každej prehliadke vždy uznali, že aj keď denne prechádzajú popri budovách a domoch na námestí, vôbec ich nevnímajú a netušia, aký príbeh v sebe ukrývajú. Veríme, že podujatie si opäť nájde svojich fanúšikov a Banskobystričania sa budú pravidelne zaujímať o naše mesto. Všetkých pozývame. Začíname už 25. júna a stretneme sa pred budovou Radnice na Námestí SNP,“ hovorí Daša Sčensná, vedúca Informačného centra na Námestí SNP.

Sídliskové večerníčky

Banskobystrické divadelné súbory odohrajú pre deti a rodičov dve predstavenia v júli a dve v auguste. Začíname 4. júla na nádvorí  Tihányiovského kaštieľa v Radvani predstavením Králiky z klobúka v podaní Divadielka z klobúka. V závere júna poteší najmenších Divadlo Clipperton s vtipne spracovanou rozprávkou o zbojníkovi Rumcajsovi na ihrisku v Sásovej. V prvej polovici augusta (8. 8.) vyrozpráva Poštár Známka z Divadla z domčeka o svojich trampotách na detskom ihrisku v Podlaviciach. Predposledný týždeň prázdnin (22. 8.) bude patriť Fónke a Tónke z Gramofónie z Divadla Harry Teater, ktoré odohrá svoje predstavenie  pri základnej škole na Spojovej ulici. Pri organizovaní jednotlivých večerníčkov bude mesto dbať na dodržiavanie platných nariadení hlavného hygienika SR.

Voľné pódium, august 2020, Námestie SNP

V rámci letných kultúrnych aktivít pripravujeme v polovici augusta (13. – 15. 8.) na Námestí SNP aj projekt Voľné pódium. Poslúži na prezentáciu banskobystrických kapiel, spevákov, tanečníkov, recitátorov a iných umeleckých foriem. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 10. júla 2020 na mailovej adrese ludmila.grausova@banskabystrica.sk.

Mgr. Zdenka Marhefková, Phd.
hovorkyňa primátora

Galéria