Aktuality
Mesto ocenilo osobnosti a inštitúcie, vďaka ktorým sa vo svete šíri dobré meno Banskej Bystrice
Do Kroniky mesta Banská Bystrica dnes pribudli mená ďalších laureátov. Počas galavečera v Cikkerovej sieni historickej radnice odovzdal primátor Ján Nosko verejné ocenenia šiestim osobnostiam a zástupcom troch kolektívov.
Zoznam osobností ocenených za rok 2024 tvorí podľa primátora Jána Noska skladačku, ktorej časti do seba krásne zapadajú a ocenených vo svojom príhovore prirovnal ku hviezdam. „Trajektória, po ktorej sa naši laureáti pohybovali a pohybujú, je tvorená vášňou, trpezlivosťou, odvahou i odhodlanosťou, rovnako ako láskou k pravde, túžbou chápať, pomáhať, hľadať cesty, úctou k vzdelaniu, k vede i ku kráse.“ Podľa jeho ďalších slov vníma ako poctu, že mohol v mene všetkých Banskobystričaniek a Banskobystričanov poďakovať a pozrieť sa do očí laureátov verejných ocenení nášho mesta.
Za odvahu a hlbokú oddanosť pravde a slobode, ktorými počas obrodného procesu 60. rokov obohatila morálny odkaz mesta a zanechala v ňom trvalú stopu, sa novou čestnou občiankou mesta stala, in memoriam, novinárka Ota Plávková. Preslávila sa kritickými komentármi, nebála sa otvorene kritizovať problémy v spoločnosti i politických predstaviteľov komunistického režimu. Za tento postoj bola v roku 1969 prepustená z rozhlasu. Aj napriek tomu, že ju normalizačný režim obmedzoval, sledoval a diskriminoval, pokračovala v písaní a svoje príspevky uverejňovala v Rádiu Slobodná Európa a Hlas Ameriky. Rehabilitovaná bola po páde totalitného režimu v roku 1989. Zomrela 1. novembra 2002 v Bratislave a pochovaná je na Evanjelickom cintoríne v Lazovnej ulici v Banskej Bystrici. Ota Plávková získala v roku 2024, in memoriam, Rad Ľudovíta Štúra II. triedy. Jej odkaz žije ďalej v historických a novinárskych kruhoch ako symbol odvahy, integrity a bojovnosti proti represívnym režimom.
Poslanci mestského zastupiteľstva udelili Cenu mesta MUDr. Vladimírovi Balážovi, PhD. za výnimočný prínos v oblasti urológie, transplantácie a robotickej chirurgie, ako aj za zásluhy pri rozvoji slovenského zdravotníctva a zdravotníckej legislatívy. RNDr. Stanislav Kaniansky bol ocenený za výnimočnú pedagogickú činnosť pri výučbe astronómie a šírenie vedeckých poznatkov o vesmíre naprieč generáciami. Cena mesta bola udelená i bilingválnej slovensko-francúzskej sekcii Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici za dlhoročný prínos k rozvoju vzdelávania, kultúry a medzinárodnej spolupráce, ktorý výrazne obohatil život mesta.
Cenu primátora si prevzal Prof. Ing. Marian Gúčik, PhD. za výnimočný prínos k rozvoju vysokoškolského vzdelávania, vedeckého výskumu a cestovného ruchu, ako aj za významnú celoživotnú pedagogickú činnosť. Za výnimočný prínos k rozvoju slovenskej divadelnej kultúry, založenie divadelných súborov, organizovanie festivalov a realizáciu divadelných workshopov pre deti, vrátane detí so zdravotným znevýhodnením udelil primátor Ján Nosko cenu Mgr. Jánovi Haruštiakovi. Ďalším laureátom Ceny primátora sa stal MUDr. Stanislav Okapec za výnimočný prínos v oblasti rádiológie a intervenčnej rádiológie, za inováciu, odbornú prácu a výchovu nových generácií slovenských lekárov. Cenu primátora si odniesol aj kolektív pracovníkov kultúrneho centra Robotnícky dom za nezastupiteľný prínos ku kultúrnemu, umeleckému a komunitnému dianiu v Banskej Bystrici a príspevková organizácia mesta Záhradnícke a rekreačné služby pri príležitosti 60. výročia, za dlhoročný výnimočný prínos k zlepšovaniu kvality verejného priestoru a života obyvateľov Banskej Bystrice.
Autorom grafického stvárnenia ocenenia pre laureátov je akademický maliar a grafik Igor Benca. Tohtoročný námet hľadal v kráse bohato zdobených portálov a fasád mestských domov, ktoré odkazujú na architektúru a sochársku tvorbu baroka a klasicizmu. „Historický vplyv európskych miest sa odzrkadľuje na každom kroku prejdenom po dlažobných kockách bystrických uličiek. Bohyne, Atlas, chrliči, nymfy a škriatkovia sa ticho vznášajú nad našimi hlavami a čakajú, kedy zodvihneme hlavu od svojich mobilov a všimneme si ich dokonalú krásu,“ uviedol doc. Igor Benca, akad. mal.
——————-
Cena mesta je ocenenie, ktoré možno udeliť jednotlivcom, kolektívom, skupinám osôb, inštitúciám a právnickým osobám s trvalým pobytom v Slovenskej republike. O udelení ceny rozhoduje mestské zastupiteľstvo na návrh Banskobystričanov, poslancov či primátora mesta.
Cena primátora je určená pre osobnosti, ktoré sa svojou prácou či celoživotným pôsobením osobitne zaslúžili o dobré meno Banskej Bystrice doma i v zahraničí. O udelení ceny rozhoduje primátor mesta.
Čestné občianstvo mesta Banská Bystrica môže mestské zastupiteľstvo udeliť fyzickým osobám, ktoré sa obzvlášť významným spôsobom zaslúžili vo vzťahu k mestu a jeho obyvateľom, podieľali sa na rozvoji priateľstva medzi národmi alebo obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi. Získať ho môžu aj cudzí štátni príslušníci a v odôvodnených prípadoch môže byť udelené in memoriam.
Silver Jurtinus, kancelária primátora mesta