Aktuality

V Banskej Bystrici budú začiatkom februára natáčať film o rozpade Československa

Priestor pri kostole

Poéma o svedomí, Tlmočník, Kočka, Pokoj v duši, 10 % nádeje, Hromy divo bijú, Alžbetin dvor, Zrelá mladosť, Smrť chodí po horách či Očovské pastorále, to sú len niektoré filmy a seriály, v ktorých bolo na záberoch vidieť celú alebo len určitú časť mesta pod Urpínom. Už čoskoro sa počet snímok rozšíri o ďalšiu. Filmový štáb zavíta 2. a 3. februára 2023, okrem iných miest, aj do Banskej Bystrice. Počas uvedených dní nebudú platiť žiadne zásadné obmedzenia pre obyvateľov ani návštevníkov.

V slovensko-kanadsko-českej koprodukcii vzniká film Konečne máme republiku v réžii Michala Kováča. Zahrajú si v ňom známi slovenskí, ale aj zahraniční herci. Dej filmu sa odohráva počas silvestrovskej noci, 31. decembra 1992.

Filmári budú 2. februára 2023 natáčať hlavne pred Kostolom Nanebovzatia Panny Márie na Námestí Štefana Moysesa. Na druhý deň, 3. februára tohto roka, plánujú filmovať priamo v spomínanom kostole, ako aj na Námestí SNP a čiastočnej i v Lazovnej a Národnej ulici.

Našou snahou v pripravovanom filme je vrátiť sa v čase o tri desaťročia. Na miestach, kde sa budeme pohybovať potrebujeme vytvoriť dobovú atmosféru. Po intenzívnej komunikácii s príslušnými odbornými útvarmi mesta Banská Bystrica sme nastavili celé filmovanie tak, aby boli eliminované situácie, ktoré by obyvateľom a návštevníkom výrazným spôsobom komplikovali pohyb. Nakoľko budeme filmovať aj vo večerných a nočných hodinách, urobíme maximum pre to, aby sme nenarušili nočný pokoj Banskobystričanov v danej lokalite,“ povedala Andrea Varečková z produkčnej spoločnosti B Production, ktorá film pripravuje.  

Vozidlá s filmárskou technikou budú umiestnené priamo na mieste, vrátane pešej zóny. Chodcov prechádzajúcich po námestí a priľahlých uliciach bude usmerňovať Mestská polícia Banská Bystrica.

„S filmármi sme absolvovali obhliadku miest, ktoré si vybrali do pripravovanej dobovej snímky. Príslušníci mestskej polície budú štábu nápomocní v koordinovaní chodcov, aby v čase natáčania nevbehli filmárom do záberov,“ poznamenal Viliam Pischko, náčelník mestskej polície.

Obyvateľov, ako aj návštevníkov prosíme o trpezlivosť a ohľaduplnosť. Vodičom sa vopred ospravedlňujeme za prípadné komplikácie spôsobené krátkodobými obmedzeniami v doprave.

Film Konečne máme republiku vzniká pri príležitosti 30. výročia rozdelenia Československa. Snímka by sa mala dostať do kín ešte počas roka 2023.

Mgr. Miroslav Strelec
Kancelária primátora