Aktuality

Od utorka začne v Banskej Bystrici opäť premávať turistický vláčik

Turistický vláčik

Koncom júna tohto roka sa po rokoch do mesta pod Urpínom vrátila jedna z obľúbených atrakcií – turistický vláčik. Pred niekoľkými dňami bola premávka Neusohl Express dočasne pozastavená, a to kvôli technickým vylepšeniam. Od utorka, 8. augusta 2023 bude však po zvyšok letnej turistickej sezóny plnohodnotne slúžiť všetkým obyvateľom i návštevníkom mesta. Novinkou je celková úprava denného harmonogramu jázd s pridaním ďalšej, možnosť platby kartou, ako aj audio sprievodca v slovenskom jazyku. Zahraniční turisti si budú môcť audio sprievodcu spustiť v štyroch jazykoch (anglický, nemecký, maďarský a poľský) pomocou aplikácie Smartguide.

Trasa vláčika sa začína pri Hodinovej veži na Námestí SNP. Mestský okruh trvá približne 30 minút. Lístky si po novom možno zakúpiť priamo vo vláčiku. Individuálne skupinové objednávky je možné nahlásiť e-mailovej adrese vlacik@centralslovakia.eu, minimálne dva dni vopred.

 „Naším zámerom bolo sprevádzkovať atrakciu na začiatku letnej turistickej sezóny. Faktom je, že zatiaľ čo v okolitých štátoch môže mať súprava (vláčik + 2 vozne) spoločné EČV, na Slovensku musí mať každý jeden vozeň svoje vlastné. Z tohto dôvodu vláčik dočasne jazdil na špeciálnych EČV. Od začiatku sme intenzívne komunikovali priamo cez výrobcu s maďarským Ministerstvom dopravy, ktoré nám pridelilo nové VIN čísla. Hoci proces trval pomerne dlho, už nimi disponujeme. Turistický vláčik Neusohl Express je jeden z najmodernejších na Slovensku. Má všetky bezpečnostné certifikáty, čo potvrdila aj absolvovaná kontrola originality. Teší nás veľký záujem cestujúcej verejnosti, a tak pridávame ešte jednu jazdu naviac,“ hovorí Jiří Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko.

Vláčik bude v auguste premávať denne, v časoch o 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 15:00, 16:00, 17:00 a 18:00 h. Počas septembra bude fungovať cez víkendy a sviatky o 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 a 17:00 hod.

Mgr. Dominika Adamovičová
hovorkyňa primátora