Aktuality

Klubové povstanie ponúkne takmer tridsať koncertov a pripomenie kľúčové hodnoty demokracie

Klubové povstanie_Foto: M.Kováč

Každoročné pripomenutie Nežnej revolúcie a oslava Dňa boja za slobodu a demokraciu dostanú tento rok v Banskej Bystrici novú podobu. Mesto Banská Bystrica v spolupráci so siedmimi hudobnými klubmi pripravili na 17. a 18. novembra 2022 jedinečný hudobný festival. Sviatok venovaný slobode budú môcť obyvatelia v meste pod Urpínom tento rok osláviť na prvom ročníku Klubového povstania.

Nový festival prepojí počas dvoch večerov známe banskobystrické kluby, akými sú Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Urban Spot, Klub 77, Hogo Fogo Jazz & Art Club, Bosorka, Mefisto, Výklad a tiež Robotnícky dom. Milovníci hudobného umenia rôznych vekových kategórií si budú môcť užiť pestrú žánrovú ponuku, o ktorú sa postará takmer 30 hudobných interpretov.

„Myšlienka festivalového spojenia viacerých klubov na pôde mesta vznikla ešte pred dvomi rokmi, keď sme sa uchádzali o titul Mesto kultúry 2022. Som rád, že viaceré nápady, ktoré v tomto období vznikli, postupne napĺňame. Preto, aby sme mohli vytvoriť inovatívny prístup ku kultúre v našom meste, je spolupráca všetkých aktérov v tejto oblasti kľúčová. Teší ma, že jedným z výsledkov je úplne nový koncept v podobe Klubového povstania, na ktoré všetkých srdečne pozývam,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Dramaturgia festivalu vznikala v spolupráci s jednotlivými klubmi, pričom prvý ročník predstaví v Banskej Bystrici po dlhšom čase napríklad projekt Ultrazvuk s Vecom a Tonom S., rapera Konexa, skupinu Čisté tvary, skladateľskú a spevácku legendu Janka Lehotského či kultovú českú punkovú skupinu Znouzecnost. Na festivale vystúpi aj holandské zoskupenie Ciao Lucifer, renomovaný saxofonista Erik Rothenstein s novým projektom Babele Beat Band a tiež The Electric Tribute Band s pesničkami banskobystrickej bigbeatovej legendy 60. rokov.

„Klubové povstanie na autentických a slobodných miestach zdôrazní hodnoty, s ktorými naša krajina vstupovala do obdobia po roku 1989. Zároveň odsúdi akékoľvek porušovanie ľudských práv. V časoch, keď sa niekoľko kilometrov od nás odohráva vojna, a priamo na Slovensku dochádza k tragickým útokom na slobodných ľudí na základe ich sexuálnej orientácie, rasovej príslušnosti či vierovyznania, sa musíme postaviť za spravodlivosť a bezpečný život pre všetkých, bez rozdielov,“ dopĺňa dramaturg festivalu Slavo Sochor.

Banskobystrická klubová scéna povstane 17. a 18. novembra s bohatým line-upom a nevídanými spojeniami pre všetky generácie Banskobystričanov, ale aj návštevníkov. Program a aktuálne informácie o predpredaji vstupeniek nájdete na tomto odkaze.

Mgr. Dominika Adamovičová
hovorkyňa primátora

Galéria