Aktuality

Areál zimných športov funguje v meste pod Urpínom už šiestu sezónu

Areál zimných športov

Plážové kúpalisko na Štiavničkách sa stalo obľúbeným miestom najmä počas zimných mesiacov. Lákadlom je ideálna poloha, pekný areál, ale aj možnosť parkovania. Vďaka osvetleniu je možné bežkovanie i vo večerných hodinách. Návštevnosť z roka na rok stúpa. Počas víkendov navštívi areál zimných športov denne okolo 2-tisíc ľudí. 

Prvý zasnežovaný bežkársky okruh bol sprístupnený v roku 2016 na futbalových ihriskách v Kremničke. Po veľkom úspechu a záujme zo strany ľudí sa vyčlenili finančné prostriedky mesta na zakúpenie potrebnej techniky k príprave bežkárskeho okruhu na Štiavničkách.

„Teší ma, že sa nám podarilo vytvoriť jedinečné miesto, kde si môžu ľudia zašportovať na čerstvom vzduchu aj v blízkosti centra mesta. Chcel by som sa poďakovať všetkým pracovníkom Záhradníckych a rekreačných služieb za ich dobre odvedenú prácu. Verím, že nám zimné počasie vydrží, aby mohol areál  poslúžiť všetkým nadšencom bežkovania čo najdlhšie,“ hovorí primátor Ján Nosko.

S prípravou okruhu začínajú zamestnanci ZAaRES-u už v októbri kosením celého areálu. Následne v novembri opília stromy a rozkladajú snežné delá. Od začiatku decembra zasnežujú v prípade, že sú priaznivé mínusové teploty a ručička teplomera ukazuje mínus osem stupňov Celzia. Ak sa zasnežuje pri zhruba mínus dvoch stupňoch Celzia, množstvo nafúkaného snehu je približne desaťnásobne menšie. Pri poriadnych mrazoch je možné trate pripraviť za jeden týždeň. Pri počasí, ktoré prevláda v zime v posledných rokoch trvá proces  viac ako šesť týždňov. Momentálne je na tratiach viac ako 5-tisíc kubických metrov technického snehu.

„Som veľmi rád, že si tento bežkársky okruh obyvatelia mesta a okolia obľúbili, o čom svedčí aj návštevnosť areálu. Cieľom od začiatku bolo, aby sme pre nich vytvorili nové možnosti športovania priamo v meste a vytiahli ich z bytov na čerstvý vzduch. Hoci sme zaznamenali aj hlasy, aby sa okruh spoplatnil, určite to neplánujeme. Je to služba pre občanov a finančné prostriedky do nej vložené, sa nám vrátia v zdraví Banskobystričanov,“ hovorí Ivan Šabo, riaditeľ Záhradníckych a rekreačných služieb mesta Banská Bystrica.

V prípade, že sú dostatočné mrazy a hrúbka ľadu na jazere na plážovom kúpalisku dosiahne aspoň 16 centimetrov, spustené je aj korčuľovanie vo vymedzenej časti jazera. Na celej ploche korčuľovanie nie je možné z bezpečnostných dôvodov, nakoľko ľad nie všade dosahuje  potrebnú hrúbku.

Plážové kúpalisko na Štiavničkách sa v posledných rokoch stalo jedinečným miestom v centre mesta nie len pre bežkárov, ale aj pre korčuliarov. Počet návštevníkov každým rokom rastie, a to nielen počas víkendov, ale aj cez pracovný týždeň. V priebehu dňa sa v areáli vystrieda veľké množstvo ľudí, čo v minulosti nebolo zvykom.

Dominika Adamovičová
hovorkyňa primátora