Aktuality

Vychádza Sprievodca po pietnych miestach Banskej Bystrice

IMG_5636

Na území Banskej Bystrice sa nachádza 22 cintorínov, z toho až 16 je v správe mesta. Každý jeden v sebe ukrýva mnohé tajomstvá, odkazy, životné príbehy významných osobností, architektonické skvosty i národné kultúrne pamiatky či zaujímavé krajinné prvky.  Samospráva všetky tieto zaujímavosti spojila do publikácie Sprievodca po pietnych miestach Banskej Bystrice, ktorú nedávno vydala. Nové knižné dielo je oproti predchádzajúcim bohatšie o informácie o kryptách nachádzajúcich sa pod banskobystrickými kostolmi. Nezabúda ani na významné pamätníky obetiam vojen. Záujemcovia si knihu môžu bezplatne vyzdvihnúť vo výdajných okienkach Informačného centra na Námestí SNP alebo Turistického a informačného centra na autobusovej stanici.

Máloktorý Banskobystričan možno vie, že Evanjelický cintorín v Lazovnej ulici a Rímskokatolícky cintorín na Námestí Štefana Moysesa sú po martinskom či bratislavských najvýznamnejšie na Slovensku, najmä pokiaľ ide o osobnosti, ktoré sú tam pochované. Našli na nich miesto posledného odpočinku významní hudobníci, kňazi, verejní činitelia, vedci, básnici, učitelia, profesori, lekári, obchodníci, podnikatelia, právnici, umelci a iní. Významné osobnosti sú pochované aj na Židovskom cintoríne na Rudlovskej ceste, na cintorínoch v Radvani a ďalších na území mesta.

Publikácia je určená pre všetkých ľudí, ktorí chcú poznať tajomstvá pietnych miest. Je to dobrá pomôcka, ktorá pomáha zorientovať sa. Obsahuje príbehy ľudí, ktorí sú tu pochovaní. Píšeme nielen o príbehoch osobností, ale aj o architektonických, sochárskych dielach i chránených stromoch. Kniha svojím obsahom, textami a fotografiami svedčí o množstve významných miest, o umeleckých dielach, prírodných a krajinných zaujímavostiach, na miestach pripomínajúcich významné osobnosti a udalosti,“ hovorí 2. zástupca primátora Milan Lichý, zostavovateľ publikácie, ktorú vytvoril kolektív autorov.

K pietnym miestam sú v knihe zaradené aj pamätníky, pomníky a vojnové hroby s neznámymi vojakmi. Cintoríny v sebe ukrývajú klenoty, z ktorých mnohé sú vyhlásené za národné kultúrne pamiatky. Pozorný čitateľ môže zistiť napríklad aj to, že na rímskokatolíckom cintoríne sú blízko seba pochovaní hudobní skladatelia Ján Egri, Ján Móry, Svetozár Stračina, muzikanti, organisti, ktorí hrávali v bystrických kostoloch. Zostavovateľ diela Milan Lichý úsmevne dodáva, že si istotne spolu muzicírujú. Pripomína, že je veľmi vďačný skvelému kolektívu autoriek a autorov odborných textov, autorovi väčšiny fotografií Miroslavovi Trimayovi i ďalším fotografom.

Čo však v knihe chýba je ešte príbeh ďalšieho z významných miest, ktoré sa stáva pietnym v ostatnej dobe. Ide o Mariánsky stĺp na Námestí SNP. Pôvodne postavený v roku 1719 z vďaky Bystričanov za záchranu pred morovou epidémiou. Teraz si pri ňom ľudia zvykli pripomínať obete nešťastí, tragédií mimo Banskej Bystrice, na Slovensku i inde vo svete,“ dopĺňa Lichý.

Nová publikácia Sprievodca po pietnych miestach sa už nachádza aj v knižniciach mestských základných škôl. Ak ju chcete mať aj vy v tej vašej, môžete si ju bezplatne vyzdvihnúť vo výdajných okienkach banskobystrických informačných centier. Na jej prevzatí je potrebné dohodnúť sa dopredu. Informačné centrum nájdete v budove Radnice na Námestí SNP 1 (ic@banskabystrica.sk, +421 48 415 50 85, 0907 846 555) a Turistické a informačné centrum na ulici 29. augusta 37 v priestoroch autobusovej stanice (tic@banskabystrica.sk, +421 48 4330 626, 0917 505 968).

Pamiatky, umelecké diela, miesta pripomínajúce znamenité osobnosti si vyžadujú nielen našu pozornosť, ale aj ochranu a starostlivosť zo strany štátu. Banská Bystrica sa môže pochváliť tým, že venujeme značnú pozornosť obnove a zachovávaniu pietnych miest, vojnových hrobov či sochárskych diel. Ďakujem všetkým, ktorí sa spojili a prispeli k vzniku tejto publikácie. Veríme, že v nej čitateľ nájde zaujímavé informácie,“ dopĺňa Jana Pelikánová z oddelenia kultúry.

V roku 1992 vydalo mesto Banská Bystrica v spolupráci s Literárnym a hudobným múzeom publikáciu s názvom Sprie­vodca banskobystrickými cintorínmi, ktorú spracovala Katarína Červe­náková ako stručnú informáciu o dejateľoch celonárodného významu a osobnostiach regionálneho, mestského a miestneho spoločenského života pochovaných na banskobystrických cintorínoch. V roku 2012 bol vydaný Sprievodca po banskobystrických cintorínoch doplnený o ďalšie osobnosti, ktorý zostavila Jana Borguľová s kolektívom.

 

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora