Aktuality

Povinná karanténa platí aj pre ľudí bez domova

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 je v Banskej Bystrici zabezpečené prostredníctvom súkromných mobilných odberných miest. Tie fungujú sedem dní v týždni a otestovať sa môže dať každý, kto o to prejaví záujem. V spojitosti s odoberaním vzoriek sme v našom meste nezaznamenali žiadne väčšie problémy. Pri pozitívnom výsledku je testovaný povinný dodržať 14-dňovú karanténu. To platí aj pre ľudí bez domova, pre ktorých je v tomto prípade k dispozícii karanténne centrum zriadené v priestoroch bývalej základnej školy na Magurskej ulici.

Pre túto skupinu obyvateľov sú štandardne k dispozícii nocľaháreň Večierka a ohrevňa, ktoré sa nachádzajú Pod Urpínom 6 a sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Územného spolku Slovenského Červeného kríža. Počas chladnejšieho obdobia je o túto pomoc záujem, no aj ľudia bez domova musia dodržiavať určené pravidlá. Okrem toho, že nemôžu byť napríklad pod vplyvom alkoholu, je počas pandemického obdobia potrebný aj test. V prípade, že záujemca o prenocovanie nemá potvrdenie o negatívnom výsledku, je pretestovaný priamo na mieste.

Počet pozitívne testovaných ľudí bez domova v meste Banská Bystrica počas posledných dní stúpol.  V karanténnom centre v Sásovej momentálne evidujeme päť prípadov. Všetci umiestnení sú bez zásadných klinických príznakov a okrem priestorov majú zabezpečenú aj stravu. Mesto Banská Bystrica sa pre ľudí, ktorí nemajú strechu nad hlavou usiluje vytvoriť čo najlepšie podmienky. V spolupráci so združeniami a spolkami preto hľadáme možnosti, aby sa ľudia bez domova aj počas karantény cítili socializovaní, a aj vďaka tomu vydržali potrebné dva týždne v izolácii.

„Samozrejme, nejde o spoločenské aktivity, ale len o drobnosti, vďaka ktorým si môžu skrátiť dlhú chvíľu. Nie všetci ľudia bez domova sa však správajú disciplinovane a sú ochotní podstúpiť karanténu dobrovoľne. Aj preto sme sa dnes na zasadnutí krízového štábu mesta dohodli, že okrem doterajšej zvýšenej kontroly zo strany mestskej polície podnikneme aj ďalšie kroky,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Samospráva preto oslovila aj ďalšie subjekty, ktoré sa tejto skupine obyvateľov venujú.

„Ide o združenia a spolky, ktoré ľuďom bez domova bezplatne poskytujú napríklad stravu či oblečenie. Stretávajú sa s nimi denne, a preto sme ich požiadali najmä o to, aby od nich aktívne pýtali potvrdenie o tom, že im bol vykonaný antigénový test na ochorenie COVID-19 a majú negatívny výsledok,“ hovorí druhý zástupca primátora Milan Lichý.

Pre lepšiu kontrolu plánuje samospráva osloviť aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica, ktorý eviduje pozitívne testovaných ľudí.

„Sú to citlivé údaje. Musíme preto zistiť, ako nám v tejto veci vedia pomôcť. Veríme, že všetkých pozitívne testovaných ľudí bez domova sa nám podarí identifikovať, aby mohli byť umiestnení do zriadeného centra v Sásovej, v ktorom podstúpia karanténu,“ dopĺňa primátor Ján Nosko.

Momentálna kapacita karanténneho centra na Magurskej ulici je jedenásť ľudí, z čoho obsadených je päť miest. V prípade potreby vie samospráva promptne reagovať a tieto kapacity navýšiť.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
Kancelária primátora