Aktuality

Mesto vybavuje trolejbusy a autobusy respirátormi FFP2, sú určené pre cestujúcich

IMG_5373

Vzhľadom na britskú mutáciu nového koronavírusu a pre zlepšenie vývoja epidemiologickej situácie na Slovensku bude z nariadenia Vlády SR od 8. marca povinné nosiť respirátory v prostriedkoch MHD, obchodných prevádzkach a od 15. marca vo všetkých interiéroch. Samospráva sa chce aj v tomto prípade postarať o svojich obyvateľov a zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy. Preto vybavila trolejbusy a autobusy Dopravného podniku mesta Banská Bystrica a SAD Zvolen respirátormi FFP2 v počte 1 200 kusov. V prípade, že do prostriedkov MHD nastúpi od zajtra, 3. marca 2021 cestujúci bez respirátora, pretože si ho zatiaľ nezabezpečil, bude si ho môcť vyzdvihnúť u vodiča bezplatne.

Konzílium odborníkov tvrdí, že respirátory, v prípade, že sa nosia správne, sú v porovnaní s rúškom kvalitnejšou ochranou v boji proti šíreniu ochorenia COVID-19. Banská Bystrica bola už  v začiatkoch pandémie prvým mestom na Slovensku, ktoré nariadilo cestujúcim mať vo verejnej doprave prekryté horné dýchacie cesty rúškom alebo inou vhodnou alternatívou. V pomoci Banskobystričanom nezaháľa ani teraz.

Keďže od pondelka, 8. marca bude nosenie respirátora povinné aj v prostriedkoch MHD, chceme obyvateľom pomôcť zadovážiť si ich v predstihu. Ak od zajtra nastúpi do trolejbusu alebo autobusu cestujúci, ktorý nemá respirátor,  môže si ho bezplatne vyzdvihnúť u vodiča. Aj týmto opatrením chceme zabrániť šíreniu nákazy COVID-19,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Mesto Banská Bystrica plánuje nakúpiť ďalšie respirátory FFP2, a zároveň vyslať pred najväčšie obchodné reťazce dobrovoľníkov. Pomáhali by ich rozdávať okoloidúcim, ktorí budú ako ochranu pred koronavírusom stále používať len rúško. Bližšie informácie prinesieme čoskoro.

Respirátory  FFP2 budú cestujúcim k dispozícii v trolejbusoch a autobusoch od zajtrajšieho rána. Nakúpili sme dostatočné množstvo týchto ochranných pomôcok aj pre našich zamestnancov, a najmä vodičov, aby boli chránení, keďže denne prichádzajú do kontaktu so stovkami cestujúcich,“ dopĺňa Miroslav Snopko, riaditeľ Dopravného podniku mesta Banská Bystrica.

Samospráva nemyslela len na cestujúcich, ale chce podať pomocnú ruku aj ľuďom, ktorí ostali v karanténe, sú pozitívni na ochorenie COVID-19 a nemá im kto nakúpiť potraviny či lieky. V stredu, 3. marca sa uskutoční zasadnutie Krízového štábu mesta Banská Bystrica, po ktorom budeme informovať o podrobnostiach.

 

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora