Aktuality

Ján Nosko: Banskobystričania, buďme disciplinovaní, pandemická situácia je vážna

Krízový štáb mesta BB

Prísne dodržiavanie opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19  a zodpovednosť obyvateľov sú v týchto dňoch nevyhnutnosťou. Zatiaľ čo v slovenských nemocniciach je situácia kritická, verejné priestranstvá a námestia sú plné ľudí, na ihriskách sa stretáva mnoho detí, viaceré prevádzky fungujú načierno… Výsledkom toho je, že krivka výskytu COVID-19 neklesá rýchlosťou ako by mala a hospitalizovanosť stúpa aj v našom okrese.  Mesto Banská Bystrica preto opätovne žiada všetkých Banskobystričanov, aby boli disciplinovaní, pretože aj to je cesta ako zabrániť šíreniu pandémie koronavírusu a vrátiť sa do bežného života.

Ľudia s príchodom prvých slnečných dní výrazne poľavili v dodržiavaní potrebných opatrení a mobilita obyvateľov stúpa. Niektorí zabúdajú na nosenie rúšok, potrebné rozostupy či skutočnosť, že koronavírus a jeho nové mutácie sa šíria rýchlo. Samospráva vyzýva Banskobystričanov, aby sa nezhromažďovali na verejných priestranstvách, aby obmedzili skupinové tréningy, eliminovali pohyb na detských ihriskách a v priestoroch základných škôl, a aby neobchádzali platné nariadenia.

Štát situáciu nezvláda a bojí sa povedať, že zlyháva. Preto chceme znova apelovať na ľudí, aby boli disciplinovaní. Stav v nemocniciach je katastrofálny a len naším správaním a zodpovednosťou dokážeme eliminovať tlak, ktorý v súčasnosti prežívajú zdravotnícke zariadenia, ako aj záchranná zdravotná služba.  Prajem si, aby sme sa opäť všetci správali zodpovedne, tak ako počas prvej vlny pandémie pred rokom, pretože to je tá správna cesta. Buďme zodpovední voči nášmu okoliu a rodine. Monitorujme sa a strážme sa všetci navzájom,“ vyzýva primátor Ján Nosko.

Krízový štáb mesta Banská Bystrica dnes na svojom zasadnutí diskutoval o nových opatreniach, ktoré nariadil štát a prijal niekoľko ďalších, ktorými chce zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19.

  1. MHD – Už počas včerajšieho dňa (2. 3.2021) vybavila samospráva trolejbusy a autobusy dopravcov respirátormi určenými pre cestujúcich, ktorí si ich môžu bezplatne prevziať u vodiča v prípade, že si ich ešte nestihli zadovážiť. Od 8. marca nebude môcť nikto v Banskej Bystrici nastúpiť do prostriedkov MHD bez respirátora. Dopravcovia zároveň plánujú nakúpiť do vozidiel prístroje na dezinfekciu vzduchu.
  2. ŠKOLY A ŠKÔLKY – Od pondelka, 8. marca budú môcť mestské materské školy a prvý stupeň základných škôl navštevovať prednostne deti rodičov, ktorým povaha práce neumožňuje vykonávať ju z domu. Zároveň to platí aj pre žiakov, ktorým podmienky nedovoľujú vzdelávať sa dištančne. Žiaci, ktorí ostanú doma dostanú od učiteľov úlohy na riešenie. Samospráva zabezpečí prioritne v ranných hodinách pred školskými zariadeniami pravidelné kontroly mestskej polície. Často sa totiž stáva, že nezodpovední rodičia nie sú ochotní preukázať sa čestným vyhlásením, prípadne nevybavia seba a svoje deti ochranným rúškom, čím môžu ohroziť svoje zdravie aj zdravie ostatných.
  3. DETSKÉ IHRISKÁ – Mestské detské ihriská budú označené bezpečnostnými páskami tak, ako počas prvej vlny pandémie, aby sa na ne zamedzil prístup. Príslušníci mestskej polície budú na ihriskách, podobne ako aj v areáloch základných škôl v popoludňajších hodinách, vykonávať pravidelné kontroly a v prípade porušovania zákazu vychádzania a zhromažďovania sa môžu pristúpiť i k ukladaniu pokút.
  4. RESPIRÁTORY – Mesto Banská Bystrica nakúpilo dostatočný počet respirátorov, ktoré bude prostredníctvom dobrovoľníkov označených logom mesta rozdávať v čase od 9:00 hod. – 11:00 hod. pred najväčšími potravinovými obchodnými reťazcami, prioritne dôchodcom. Mestská polícia rozdá respirátory v teréne aj ľuďom bez domova.
  5. POMOC PRE ĽUDÍ V KARANTÉNE – Samospráva spustila už počas prvej vlny pandémie projekt Osamelý senior, vďaka ktorému dodnes pomáha skôr narodeným Banskobystričanom či ľuďom so zníženou mobilitou so zadovážením základných životných potrieb. V súčasnosti rozširujeme pomoc pre každého, kto je pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, musí byť v karanténe a nemá mu kto pomôcť s nákupom základných potravín, hygienických potrieb či liekov. Stačí napísať e-mail na: pomocvkarantene@banskabystrica.sk alebo zavolať na známu linku 048/4330 777, na ktorej bude možné nahrať počas voľných dní hlasovú správu. Veríme, že našu pomoc budú využívať skutočne len tí, ktorí to potrebujú.

 

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora