Aktuality

Cielené komunitné testovanie malo podľa odborníkov zmysel

DSCF3719

Situácia v našom okrese bola počas posledných týždňov kritická, a preto sa mesto Banská Bystrica a Okresný úrad Banská Bystrica rozhodli zorganizovať dobrovoľné komunitné cielené testovanie pre ľudí, ktorí počas lockdownu nemôžu svoju prácu vykonávať z domu. Fyzicky teda chodia do svojho zamestnania, a nevyhnú sa tak kontaktu s inými osobami. Počas víkendu (16./17. január 2021) sa dalo otestovať 8 459 ľudí z nášho okresu, z toho 72 boli pozitívni.

Počas prvého dňa prišlo do dvanástich mobilných odberných miest 4 645 ľudí, pričom u 34 z nich sa potvrdilo ochorenie COVID-19. Dnes sa dalo otestovať ďalších 3 814 záujemcov. Pozitívni boli 38.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa správajú zodpovedne voči svojim kolegom a okoliu a prišli sa dať otestovať aj napriek tomu, že to bolo dobrovoľné. Veľmi si cením spoluprácu s banskobystrickými inštitúciami – okresným úradom a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Samozrejme, týka sa to aj ochotných zdravotníkov, administratívnych pracovníkov, zamestnancov mestského úradu, škôl, Ozbrojených síl Slovenskej republiky a štátnej i mestskej polície. Na základe ohlasov zo strany testovaných aj testujúcich, tento  testovací víkend vnímam pozitívne,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Mesto Banská Bystrica výsledky komunikovalo aj s odborníkmi, ktorí rovnako ako samospráva tento typ testovania podporujú a aj vzhľadom na výsledky v ňom vidia zmysel.

„Zistená proporcia pozitívnych poukazuje na to, že cieľová skupina zamestnaných bola na testovanie vybraná zodpovedne a správne. Prepočítaním sedemdňovej incidencie pre jeden deň pri predpoklade, že sa na testovaní v 90-tich percentách zúčastnili zamestnané osoby, tak výskyt ochorenia COVID-19 u tejto skupiny obyvateľstva sa významným spôsobom podieľa na celkovej incidencii okresu, a teda na  šírení nákazy v ňom,“ uviedla Mária Avdičová z Oddelenia epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici.

Vzhľadom na chladné počasie a skúsenosti z celoplošných testovaní, v záujme predísť tvorbe  dlhých radov pred odbernými miestami, samospráva sa rozhodla  využiť online rezervačný systém Bookio, ktorý na tento účel dostala zadarmo od spoločnosti MVI Technology. Vďaka nemu sa záujemcovia mohli na testovanie objednať nielen na konkrétne miesto, ale aj čas, o čom im prišla aj spätná SMS a e-mail.

„Počas víkendu vzhľadom na záujem fungovalo osemnásť odberných tímov. V zálohe sme mali aj ďalšie personálne kapacity, takže v prípade zvýšeného záujmu sme boli schopní kedykoľvek pridať ďalší odberový tím. Pokiaľ je na to dostatočný čas, dá sa takéto testovanie pripraviť a realizovať komfortne. Myslím si, že je to aj vďaka rezervačnému systému a v prípade ďalšieho testovania sme pripravení zvládnuť to podobne, ako tento víkend“ dodal 1. zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Vďaka tomuto kroku sa podarilo vyčleniť pozitívne testovaných pracujúcich ľudí, ktorí doteraz neboli doma na home office, ale fyzicky chodili do zamestnania medzi svojich kolegov. Mesto však aj naďalej vyzýva obyvateľov, aby zostali zodpovední a dodržiavali všetky nariadenia aj napriek víkendovému negatívnemu výsledku testu.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
Kancelária primátora