Aktuality

Návštevníci radi vyhľadávajú Banskú Bystricu

Banská Bystrica počas leta

Zahrať si mestskú hru v centre Banskej Bystrice, absolvovať komentovanú prehliadku kostolov, virtuálnu prehliadku regiónu, vyjsť na Hodinovú vežu či prvé poschodie Barbakanu. To je len malá ponuka toho, na čo sa môžu tešiť domáci a zahraniční návštevníci nášho mesta počas tohto leta. O každoročnej atraktivite ponúkaných aktivít svedčí aj stúpajúci počet turistov, ktorí vyhľadávajú mesto pod Urpínom ako svoju dovolenkovú destináciu.

Banskobystrické mestské informačné centrá pracujú naplno, aby ponúkli turistom a domácim návštevníkom nové nezabudnuteľné zážitky. Okrem mince venovanej k 525. výročiu založenia Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti, ktorá je už v predaji v Informačnom centre na Námestí SNP 1, budú môcť zberatelia v druhej polovici júla získať aj 0-eurovú suvenírovú bankovku s motívom vykúvania kotlov v Medenom hámri. A to nie je všetko.

V týchto dňoch finišujeme s prípravami mestskej hry pre turistov pod názvom To najkrajšie v Banskej Bystrici. Zábavným spôsobom riešenia rôznych úloh a lúštením tajničky bude sprevádzať návštevníkov po zaujímavých historickým pamiatkach mesta. Zároveň je v procese príprav Zvuková mapa mesta, ktorá bude vodiť turistov hlasom historickej postavy a rozprávaním príbehu z dejín Banskej Bystrice alebo zo života významných osobností,“ objasňuje Tomáš Pastorok, vedúci Oddelenia cestovného ruchu Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu MsÚ v Banskej Bystrici.

Najnavštevovanejšia pamiatka Hodinová veža ponúka sedem dní v týždni možnosť obdivovať mesto pod Urpínom z vtáčej perspektívy a vyhotoviť si nejeden atraktívny záber. Aj piatkový večerný výstup na Hodinovú vežu (do 21:00 hod.) počas letných prázdnin možno poteší nejednu romantickú dušu. Len v uplynulom roku stúpla jej návštevnosť na 17 000 návštevníkov, čo predstavuje oproti roku 2018 navýšenie o takmer 30 percent. Veža sa stala priestorom na propagáciu tvorby študentov škôl s výtvarným zameraním a Akadémie umení.  Novinkou tohtoročnej sezóny je sprístupnenie kostola Nanebovzatia Panny Márie a Kostola svätého Kríža verejnosti v pravidelných časových intervaloch (10:00 hod. – 11:45 hod.), čo doposiaľ nebolo možné.

Banská Bystrica počas leta

Dlhodobo sme dostávali podnety od návštevníkov, či by nemohli byť tieto kostoly otvorené  aj mimo svätých omší. Som rád, že po dohode s Rímskokatolíckou cirkvou a farnosťou v našom meste  sa nám to po niekoľkých rokoch podarilo. Všetci záujemcovia tak budú môcť počas letných pracovných dní absolvovať komentovanú prehliadku interiéru kostola Nanebovzatia Panny Márie, nahliadnuť do jeho vnútra a pozrieť si najznámejšie diela – oltár Majstra Pavla z Levoče a kaplnku svätej Barbory. Následne budú mať možnosť navštíviť aj Kostol svätého Kríža,“ objasňuje primátor mesta Ján Nosko.

 

Obnovenie tradície štvrtkových prehliadok historického centra mesta sa stretlo s veľkým záujmom. Až 50 Banskobystričanov prišlo včera (25. 6.) zistiť viac o zákutiach Banskej Bystrice. V júli a auguste nebude chýbať ďalšie obľúbené mestské podujatie Potulky mestom. V spolupráci s Mestskými lesmi budú júlové potulky venované Laskomerskej doline. Vďaka iniciatíve poslanca Ľubomíra Motyčku by v tejto oblasti mal vzniknúť náučný chodník, ktorý bude informovať o vzácnej faune a flóre. Augustové potulky budú jedinečné sprístupnením prvého poschodia Barbakanu pre verejnosť. V budúcnosti plánuje mesto v tomto priestore vytvoriť zážitkovú multimediálnu a interaktívnu expozíciu na tému Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti.

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora

Galéria