Aktuality

V Banskej Bystrici testujeme nový elektrobus

elektrobus-5e6b7c87d490b

Banskobystričania mohli v posledných dňoch na cestách spozorovať autobus, ktorý je iný ako ostatné. Je zelený, má 12 metrov a zmestí sa doň takmer sto cestujúcich. Ide o elektrobus, ktorý bude počas štyroch týždňov testovať Dopravný podnik mesta. Dlhodobým cieľom  Banskej Bystrice je verejnú dopravu zatraktívňovať, aby ju využívalo čoraz viac obyvateľov. Aj preto podala samospráva v závere februára žiadosť o eurofondy, vďaka ktorým by v meste dostalo novú podobu deväť už existujúcich autobusových zastávok.

Projekt „Zvýšenie bezpečnosti cestujúcich verejnej osobnej dopravy v Banskej Bystrici“ sa zameriava na komplexnú rekonštrukciu a modernizáciu deviatich združených zastávok, na ktoré zachádzajú trolejbusy, autobusy i prímestské spoje.  Ide o zastávky pri Rooseveltovej nemocnici v smere do mesta, troch zastávok na Partizánskej ceste v smere do Šalkovej aj do mesta, dvoch zastávok na Rudohorskej ulici, autobusovej zastávky pri Úsvite v smere na Fončordu, v Lazovnej a Tajovského ulici v smere do mesta.

Na týchto miestach dochádza často k dopravným kolíziám a blokovaniu dopravy, napríklad z dôvodu, že na niektorých zastávkach neexistujú zastávkové pruhy. Stavebné práce by problémy v jednotlivých lokalitách vyriešili.  Verím, že mimorozpočtové zdroje získame a podarí sa nám projekt zrealizovať. Zvýšime tým nielen bezpečnosť dopravy, ale aj komfort cestujúcich,“ objasňuje primátor mesta Ján Nosko.  

Projekt počíta s vybudovaním betónových zastávkových pruhov,  rekonštrukciou chodníkov s bezbariérovou úpravou či osadením lavičiek a prístreškov. Samospráva myslí aj na vybudovanie bezpečnostných pásov pre nevidiacich či nasvietenie priechodov pre chodcov.

Odbor rozvojových aktivít mesta zároveň pripravuje projekty na rekonštrukciu ďalších autobusových zastávok, ako aj osadenie elektronických označníkov. Tie  by v budúcnosti mohli prispieť k väčšej informovanosti cestujúcich o odchodoch a príchodoch autobusov a trolejbusov v reálnom čase,“ dopĺňa 1. zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Banská Bystrica sa môže pochváliť najmodernejším vozovým parkom autobusov a trolejbusov na Slovensku. Prispela k tomu najmä skutočnosť, že zazmluvnení dopravcovia využili za posledné roky na obnovu vozidiel aj eurofondy. V týchto dňoch nasadil Dopravný podnik mesta do testovacej prevádzky nový moderný nízkopodlažný elektrobus.

Elektrobus budeme testovať tri až štyri týždne. Chceme zistiť, či vyhovuje našim cestám a aj cestujúcim. Doba nabíjania elektrobusu je približne sedem hodín. Dojazd autobusu na jedno nabitie je od 120 do 180 kilometrov.  V závere si vyhodnotíme, či sa oplatí mať v našom vozidlovom parku takýto elektrobus aj z ekonomického hľadiska,“ objasňuje Miroslav Snopko, riaditeľ Dopravného podniku mesta Banská Bystrica.

 

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora

Galéria