Aktuality

Mesto pripravuje výstavu, ktorá pripomenie udalosti z Novembra ´89

nr

Od 16. do 30. novembra si budú môcť Banskobystričania a návštevníci mesta pripomenúť obdobie Nežnej revolúcie a udalosti z Novembra 1989. Takmer tridsať nadrozmerných fotografií z archívu TASR bude umiestnených v stojanoch pred Barbakanom na Námestí Š. Moysesa.

Už 31 rokov ubehlo odvtedy, čo námestia slovenských a českých miest zaplnili státisíce ľudí. Najprv študenti, ku ktorým sa neskôr pridali ďalší občania, prejavovali nesúhlas s vtedajším režimom.

Mal som vtedy 28 rokov. Cítili sme, že zmena sa blíži, a potom prišiel 17. november a udalosti na Národnej triede v Prahe vyvolávajúce zimomriavky. Na zaplnených námestiach u nás i v iných mestách bolo cítiť zmes odvahy, nádeje, ale aj strachu, no predovšetkým túžbu po zmene. V mysli mi doteraz zostáva obraz plného námestia, na ktorom stojím, na pleciach držím malého syna, ten zviera vo svojich malých rukách kľúče, máme pripnuté stužky na hrudiach. Vo verejnosti sa nehovorilo o ničom inom, iba o zmene. Tak veľmi sme po nej túžili, až napokon prišla…  Príďte si zaspomínať na dôležité historické udalosti nášho štátu,“ pozýva primátor Ján Nosko.

Štrnganie kľúčov, kvety, vztýčené a roztvorené prsty do tvaru písmena V, ktoré symbolizovali víťazstvo, sú len niekoľkými znakmi nenásilnej revolúcie, ktorá dostala pomenovanie „nežná“ alebo „zamatová“.

Okrem narodenia druhej dcéry bol pre mňa v roku 1989 najkrajšou chvíľou generálny štrajk 27. 11. 1989 na Milana. Naplnený, nadšene burácajúci bystrický ring – Námestie SNP a neuveriteľne krásna pomikulášska živá reťaz ku dňu ľudských práv, keď sme spoločne podanými rukami spojili Bystricu so Zvolenom, či Pažravú s Bryndziarmi. Kiežby taká reťaz podaných rúk bola naďalej v našich rodinách, v meste, v spoločnosti. November ´89 má zostať v pamäti. Angažovanosť, účastnosť na veciach verejných je kľúčom od slobody,“ spomína 2. zástupca primátora Milan Lichý.

Od roku 2001 je 17. november štátnym sviatkom – Dňom boja za slobodu a demokraciu.

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora

Galéria