Aktuality

Banskobystrické Vianoce 2019 už klopú na dvere

18mikulas19

Jedny z najkrajších sviatkov v roku sa blížia. Už tradične sa spájajú s čarovnou atmosférou, ktorá naše námestie ovládne počas vianočných trhov. Banskobystrické Vianoce 2019 so sebou aj tento rok prinesú dobré jedlo a stánky s rôznym sortimentom. Malí i veľkí návštevníci sa tiež môžu tešiť na zaujímavé aktivity či kultúrne a charitatívne podujatia.

Príležitostné vianočné trhy v Banskej Bystrici odštartujú už budúci týždeň. Na stánky s občerstvením, v ktorých predajcovia ponúknu rôzne dobroty a vianočné nápoje sa môžete tešiť od 29. novembra 2019 do 2. januára 2020. Otvorené budú denne od 11:00 do 23:45 hod. Návštevníci si budú môcť pochutnať na tepelne upravených mäsových výrobkoch, grilovaných oštiepkoch, podpecníkoch, pečených gaštanoch, medovníkoch, vianočných oblátkach či trdelníkoch.

V období  od 6. do 22. decembra 2019 v čase od 9:00 do 20:00 hod. budú súčasťou trhov aj stánky s remeselným a doplnkovým sortimentom. V ponuke bude veľký výber keramiky, výrobkov z dreva, kože, kovu, šperkov z rôznych materiálov a mnoho iných tematických predmetov.

„Vianoce sú sviatky pokoja a ľudia ich trávia spolu s rodinou a priateľmi. Verím, že na vianočných trhoch v Banskej Bystrici bude aj tento rok vládnuť príjemná atmosféra. Okrem stánkov s občerstvením a remeselnými výrobkami sme sa usilovali vytvoriť program, v ktorom si každý nájde to svoje. Ani tento rok nezabudneme na zvyky a tradície, no ani na moderné aktivity či hudobnú produkciu. Podujatia budú pestré a ja ďakujem všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a pomohli vytvoriť Banskobystrické Vianoce 2019,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Zaujímavý program

Predzvesťou vianočného programu bude výstava v radnici s názvom Čaro Betlehemov. Betlehemy rôznych druhov, typov a veľkostí mestu zo svojho depozitu zapožičia Stredoslovenské múzeum. Zaujímavý je najstarší betlehem z Tajova z roku 1880, ale i betlehem ukrytý v zápalkovej škatuľke.

Vianočné oslavy odštartujeme tradične 6. decembra podujatím Mikuláš na námestí. Program otvorí rozprávka s pesničkami a maskotmi Bojko a Zmrzlinka. Spolu s kamarátmi z rozprávok precestujú celý svet, aby našli začarovanú medvedicu Ruženku. Predstavenie bude plné zábavných situácii, pesničiek a tancov, ale najmä nových kamarátov z rozprávok, ktoré poznajú všetky deti. Aj tento rok príde k najmenším Mikuláš na koči plnom sladkostí a spolu s malými Banskobystričanmi rozsvieti vianočný stromček. Napokon všetkých poteší tanečné vystúpenie detí zo Základnej umeleckej školy J. Cikkera.

Nezabudli sme ani na detské onkologické oddelenie v Rooseveltovej nemocnici a pripravili sme pre nich príchod Mikuláša a divadelné predstavenie. Vianočný program si užijú aj viaceré domovy sociálnych služieb  v pôsobnosti mesta a mikulášsky program rozveselí aj deti z organizácie PONS.

Pre milovníkov vážnej hudby je už 2. decembra v Robotníckom dome pripravený koncert Dámskeho komorného tria, kde bude hosťom aj speváčka Patrícia Šuráňová Karvašová. Od 8. do 20. decembra je na námestí naplánovaný každodenný kultúrny program k Vianociam. Tento rok nie je zameraný len na folklór a tradície, ale aj na iné žánre, ktoré by mohli byť pre návštevníkov zaujímavé.

V nedeľu, 8. decembra je pripravený interaktívny program na chodúľoch s názvom O čertoch, vodníkoch a podvodníkoch. O deň neskôr sa na námestí predstaví FS Urpín a DFS Radosť v programe Nesieme vám novinu… Na krásne melódie sa môžete tešiť 11. decembra vďaka DFS Prvosienka a podujatiu Slovensko spieva koledy.

Kúpou teplého nápoja môžete prispieť na dobrú vec hneď niekoľkokrát. Ani tento rok nevynecháme tradičné charitatívne podujatie Primátorský punč, ktorý bude primátor mesta podávať v stánku pred radnicou presne na Luciu, 13. decembra. O dobrú zábavu sa postará swingová kapela Funny Fellows a heligonkár Paľo Majerík. Punč UMB sa uskutoční 10. decembra a atmosféru spríjemní spevácka skupina UFS Mladosť a pesničkár Tomáš Pohorelec so svojimi hosťami.

Vo štvrtok, 12. decembra sa predstaví Simona Vargová, vynikajúca speváčka z Akadémie umení a Vianočný band zložený tiež z AU. Tešiť sa môžete na známe svetové, ale aj slovenské a české vianočné piesne.  Neopakovateľný zážitok ponúkame aj 14. decembra, keď naše trhy obohatia Vianoce s Janais. Folklórny súbor Bystrina sa postará o program 15. decembra a fascinujúci zážitok ponúkneme aj 16. decembra. Na pódiu uvidíte netradičný spôsob oživenia vianočného príbehu prostredníctvom maľovania pieskom. Anna Telbuch, umelkyňa piesočnej animácie, patrí momentálne medzi svetovú špičku vo svojom odbore. Divákov si dokáže podmaniť svojou originalitou a precíznosťou.

Atmosféru Vianoc umocní 17. decembra aj koncert Maroša Banga, ktorý zaspieva tie najznámejšie piesne Karla Gotta ako poctu niekoľkonásobnému zlatému slávikovi. O deň neskôr sa predstaví banskobystrická a´cappella OTTO VOCE a adventnú náladu prinesú práve vianočné melódie v ich podaní.

No a aké by to boli Banskobystrické Vianoce bez  výnimočného Živého Betlehemu z dielne Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova? Nenechajte si ujsť večný príbeh o narodení Ježiška v dňoch 19. – 20. decembra o 16:00, 17:00 a 18:00 hod. Následne, 20. decembra nás zo zimy do tepla radnice prenesie krst knihy Jánošík na úteku. Súčasťou uvedenia knihy banskobystrického hudobníka, cestovateľa a spisovateľa Filipa Jánošíka Lehotského bude aj premietanie z jeho ciest po svete.

Silvester a Nový rok

Aj tento rok sa môžu všetci Banskobystričania i návštevníci tešiť na dva ohňostroje. Na Silvestra sa program začne o 23:00 hod. a o zábavu sa postará Peter Cmorik Band.  Nasledovať bude ohňostroj a po polnoci sa predstaví vynikajúca mladá kapela King Shaolin, ktorá je dvornou kapelou Celeste Buckingham. Novoročný ohňostroj sa uskutoční 1. januára 2020 o 16:00 hod. koncertom Cimbal Brothers, ktorí rozozvučia námestie slávnymi filmovými melódiami.  Tešíme sa na Vás!

 

Mgr. Dominika Mojžišová

hovorkyňa primátora

Prílohy na stiahnutie

Galéria