Aktuality

Chystajte si varešky, Radvanský jarmok klope na dvere

Radvanský jarmok v BB

Začiatok septembra je v Banskej Bystrici neodmysliteľne spojený s najobľúbenejším podujatím všetkých Banskobystričanov, Radvanským jarmokom. V dňoch od. 7. do 9. septembra bude jeho 361. ročník, okrem ponuky rôznych remesiel a dobrôt, zameraný na prvky zapísané v roku 2017 do Národného kultúrneho dedičstva Slovenska. Hoci bude dominovať drotárstvo a fujara trombita, tradičným symbolom jarmoku aj naďalej ostáva vareška.  

 

Radvanský jarmok slávnostne otvoríme na Námestí SNP spolu s remeselníkmi v piatok, 7. septembra o 16:00 hod. Majstri remesiel predvedú počas jarmoku už tradične svoje umenie  na Námestí Š. Moysesa, banskú históriu si pripomenieme pri Barbakane. Na najväčšom podujatí mesta sa predstavia mnohé folklórne súbory, šermiari, originálna hudba z Balkánu Balkanix či skupiny Hex a Polemic. Podrobný program je dostupný tu.

 

Najväčšia módna prehliadka folklóru

Predskokanom jarmoku bude 3. septembra o 17:00 hod. otvorenie výstavy „Kroje banskobystrického regiónu“ v priestoroch radnice. Až do 9. septembra predstaví na fotografiách krásy horehronských krojov. Počas jarmočnej soboty (8. septembra) sa môžu návštevníci tešiť na veľkolepý Deň kroja, ktorý pripravuje týždenník Slovenka v spolupráci s mestom. Nebude chýbať Spevácky zbor Lúčnica a banskobystrické folklórne súbory. „Deň kroja je dobrá myšlienka, ktorú sme sa rozhodli podporiť. Ja už mám svoj svadobný kroj prichystaný a poteší ma, ak budú môcť prísť v kroji aj všetci Banskobystričania. Najkrajšie námestie tak zaplníme farbami slovenského folklóru. Som presvedčený, že pestrý program 361. Radvanského jarmoku aj tento rok zaujme a každý si príde na svoje. Všetkých srdečne pozývam,“ hovorí hostiteľ, primátor Ján Nosko.

 

Tvorivé dielne aj pod vedením drotárov

O drotárstve, ktoré bolo v roku 2017 zapísané do zoznamu Národného kultúrneho dedičstva Slovenska sa budú môcť návštevníci dozvedieť na nádvorí historickej Radnice (Nám. SNP 1). Tento priestor bude po prvý raz v rámci Radvanského jarmoku patriť drotárskej výstave a drotárskej škole pod vedením umeleckých drotárov  ̶  rodiny Jančurovcov. „Za radnicou budú môcť deti okrem pletenia rôznych ozdôb a šperkov z drôtu, vymaľovať aj drevené koryto, ktoré vyrobili rezbári ručne v rámci minuloročného jarmoku. Patrí k najväčším korytám a vďaka nemu sme vlani dosiahli nový slovenský rekord,“ objasňuje Lýdia Baranová z bystrického oddelenia kultúry.

 

Radvanský jarmok v znamení životných jubileí

Tento rok si na Radvanskom jarmoku pripomenieme 190. výročie narodenia majstra rozprávkara Pavla Dobšinského a zablahoželáme aj niekoľkým ďalším jubilantom – bábkarovi Jánovi Haruštiakovi, scénografke Jane Pogorielovej-Dušovej, niekdajšiemu zakladateľovi trhu remesiel Vojtechovi Majlingovi a folkloristovi Milanovi Križovi. Oslávime výročie Lúčnice, Dychovej hudby Selčianka i týždenníka Slovenka.

 

Majstri remesla v stánkoch s remeselníckymi výrobkami

Radvanský jarmok sa pred 20-timi rokmi presunul z kúpaliska na banskobystrické námestie a zbavil sa veľkej časti komerčného predaja. Viac sa začal klásť dôraz na tradičné remeselnícke výrobky od šikovných majstrov z rôznych kútov sveta. Remeselníci, ktorí stáli pri obnove tejto myšlienky sú v rámci 361. Radvanského jarmoku čestní hostia primátora Jána Noska. Stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami nájdete na Nám. Š. Moysesa, Nám. SNP a na Dolnej ulici. Otvorené budú v piatok, 7. septembra od 10:00 hod. do 20:00 hod. V sobotu ich môžete navštíviť od 9:00 hod. do 20:00 hod. a v nedeľu, 9. septembra od 9:00 hod. do 16:00 hod. Okrem tradičných remeselníkov zo Slovenska, Česka, Maďarska, Rumunska, Bulharska či Srbska, prídu po prvý raz aj majstri remesla zo Saratovskej oblasti v Ruskej federácii.

 

Párance i poplamúchy

Návštevníci sa budú môcť občerstviť na parkovisku na Dolnej ulici pred objektom poisťovne, na parkovisku a spevnenej ploche pri ceste I/66 smerom na Kuzmányho ulicu, pri kolotočoch na Štefánikovom nábreží, Hronskom predmestí a na Nám. Š. Moysesa. V ponuke nebude chýbať burčiak či medovina a tradičné jarmočné jedlá ako langoše, párance, bryndzové pirohy, halušky, lokše či poplamúchy. Jarmočné špeciality si môžete vychutnať už vo štvrtok, 6. septembra od 14:00 hod. do 02:00 hod. V piatok a v sobotu, 7. – 8. septembra od 9:00 hod. do 02:00 hod. a v nedeľu, 9. septembra od 9:00 hod. do 16:00 hod. Kolotoče budú aj tento rok otvorené od štvrtka do nedele v čase od 9:00 hod. do 24:00 hod. s hudobnou produkciou do 22:00 hod.

 

Sledujte prenosné dopravné značenie

Dopravné obmedzenia budú platiť v rozsahu, ako po iné roky. Upozorňujeme všetkých vodičov, aby nejazdili po pamäti a sledovali prenosné dopravné značenie. Návštevníkom Radvanského jarmoku odporúčame využiť verejnú dopravu. V prípade potreby dopravcovia zabezpečia posilnenie spojov. Podrobný rozpis dopravných obmedzení je dostupný tu.

Prílohy na stiahnutie

Galéria