Podujatia

Stavanie mája

Stavanie mája 1.5.2023

S príchodom mája, mesiaca lásky, prichádza k nám aj dávny zvyk stavania májov, ktoré sú symbolom príchodu jari, znovu sa obnovujúcej prírody a lásky. Takmer u všetkých národov bolo zvykom nosiť máje na začiatku jari alebo leta za spevu starodávnych obradných piesní ospevujúcich tvorivú silu prírody a pri tanci prejavujúcom radosť z víťazstva jari nad zimou.

Máj stavia obyčajne mládenec dievčaťu, o ktoré sa uchádza, a ich stavanie je rozšírené na celom území Slovenska. Ako máj slúžili najmä vysoké rovné stromy (najčastejšie jedle alebo smreky) zbavené kôry. Ich vrcholce sa zdobili pestrofarebnými stuhami.

Zvyk stavania májov sa v zmenenej podobe udržal dodnes, stavia sa však zväčša jeden ovenčený strom uprostred dediny alebo hlavného námestia. Vztýčený ostáva spravidla počas celého mája.

Mesto Banská Bystrica postaví dňa 1. mája o 10:00 hod. na Námestí SNP pre všetky slobodné dievčatá a Banskobystričanov máj ozdobený pestrými stužkami. O program sa postarajú členovia  FS Seniori Partizán a DFS Matičiarik. Moderuje Maroš Čupka.

 

Informácie

Námestie SNP, Banská Bystrica

Galéria