Podujatia

Rozhovory o Karvašovi / Prvý diel

peter karvas

„V hniezde“ – rozprávanie o rodisku, detstve a mladosti Petra Karvaša

Zuzana Majlingová v rozhovore s Milanom Zvadom – autorom pripravovanej monografie

„∞ tvárí Petra Karvaša“ podporenej štipendiom Fondu na podporu umenia.

Peter Karvaš (25.4.1920 – 28.11.1999) sa narodil vo vile svojho starého otca, maliara Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici. Matka Karola Skutecká bola taktiež maliarka, otec Ferdinand Karvaš obľúbený miestny lekár. Pracovným nástrojom ich jediného syna Petra bolo najmä slovo, ktoré dokázal so zručnosťou ohýbať, poznal jeho silu i váhu. Aj keď väčšinu života prežil Karvaš v Bratislave, zanechal po sebe prozaické a dramatické texty, ktoré o živote v Banskej Bystrici, SNP či období druhej svetovej vojny mnohé vypovedajú.

V Stredoslovenskej galérii pripravujeme sériu dialógov ROZHOVORY O KARVAŠOVI, ktoré nadväzujú na vznikajúcu monografiu Milana Zvadu s pracovným názvom “∞ tvárí Petra Karvaša”. Prvý diel s názvom „V hniezde“ – rozprávanie o rodisku, detstve a mladosti Petra Karvaša, uvedieme v stredu 9.6. 2021 o 17. 00 vo Vile Dominika Skuteckého.

“Čo všetko sa dá urobiť so slovom: Možno sa ho ujať, ba vziať si ho, dať ho, no i porušiť. Slovo môže byť obyčajné ako peceň i čestné, vybrané i nevyberavé, pravé i nepravé ako mačacie zlato. Môže byť božie i krivé, možno ho udeliť ako sviatosť i prekrútiť ho, možno zaň niekoho vziať, ako na udicu chytiť i stratiť ho za dakoho, slovo môže zavznieť i padnúť. Slovom – rúča a na svet súca vec je také slovo.“

Peter Karvaš, V hniezde (1981)

Vstup voľný.

Tešíme sa na Vás!

 

Vznik monografie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie

SSG - Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica