Podujatia

Reštaurovanie hodín a nábytku zo zbierok Stredoslovenského múzea

Historické hodiny

Septembrová prednáška z cyklu Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou bude opäť venovaná atraktívnej téme reštaurovania. V stredu 25. septembra 2019 o 17.00 hod. budú mať návštevníci možnosť nahliadnuť spolu s umeleckým reštaurátorom Tiborom Kováčom do historických obývačiek a okúsiť atmosféru minulých storočí počas prednášky Reštaurovanie hodín a nábytku zo zbierok Stredoslovenského múzea.

Aby aj historické ručičky ukazovali správny čas

Historický nábytok si svojou konštrukciou a používanými materiálmi vyžaduje špeciálne zaobchádzanie, aby si zachoval svoju celistvosť ako zbierkový, ale aj dekoratívny predmet v interiéri. V depozitároch Stredoslovenského múzea sa nachádzalo množstvo vzácnych hodín a nábytku, na ktoré nesiahla desaťročia ruka odborníka. Neľahkej úlohy sa zhostil umelecký reštaurátor Tibor Kováč.

Tibor Kováč pôsobil v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku a Liptovskom múzeu v Ružomberku na pozícií konzervátor, reštaurátor. Aktívne sa podieľal na kompletnom zariadení areálu Múzea slovenskej dediny v Pribyline, patril do tímu reštaurátorov nástenných malieb Soľného úradu v Liptovskom Hrádku, spolupodieľal sa na reštaurovaní vzácnych fresiek kostolov, synagóg i kaštieľov. Od roku 2010 je členom Komory reštaurátorov a za odbornú činnosť získal viacero ocenení. Jeho rukami prešli stovky historických hodín a nábytku zrekonštruovaných pre múzeá, mnohé cirkevné či svetské inštitúcie, ale aj súkromné osoby na území Slovenska a v zahraničí.

„Vnímanie času je odrazom cyklických dejín v prírode, ktoré zásadne ovplyvňovalo ľudský život po celé stáročia. Staré hodinárstvo bolo najjemnejším umením a najdôkladnejšou vedou. Hodiny boli estetickým doplnkom interiéru, exteriéru aj odevu, dokladom životného štýlu predchádzajúcich generácií a vyjadrením jeho premien,“ hovorí reštaurátor. Ako však dodáva, „Pri reštaurovaní historických hodín ide o vysokošpecializovanú činnosť, kde reštaurátor musí ovládať mnoho povolaní, mať odborné zlatosti aj dlhoročnú prax.“

Systém fungovania historických hodín, najstaršie mechanizmy, úskalia i krásu reštaurovania historického nábytku predstaví Tibor Kováč už túto stredu o 17.00 hod. v Thurzovom dome.

Na ďalšie rande s minulosťou sa môžete tešiť:
1. 10. 2019 o 17.00 hod. s historičkou Danielou Dvořákovou na tému
Po stopách rytiera Krišafana.

Informácie

Námestie SNP 4, Banská Bystrica

Galéria