Podujatia

Open call – výzva

open call 2023

OPEN CALL – VÝZVA

Chcete spolu s nami osláviť 29. apríla 2023 Medzinárodný deň tanca v uliciach nášho mesta? Vieme, že Banská Bystrica má množstvo tanečných inštitúcií, škôl, zoskupení, ale aj fanúšikov tanca rôznych žánrov – a práve vás hľadáme. Pridajte sa k nám a buďte súčasťou veľkej oslavy tanca a pohybu.

Pre viac informácií kontaktujte referentku oddelenia kultúry Zuzanu Chrenkovú Srncovú na e-mailovej adrese: zuzana.chrenkova@banskabystrica.sk.

Prihláste sa do 10. marca.

Posolstvom medzinárodného dňa je oslava tanca, zjednotenie jeho všetkých foriem, zvýraznenie jeho schopnosti spájať ľudí rôznych národností a kultúr, prekročiť tak politické, kultúrne a etnické bariéry a sprostredkovať bohatstvo rôznych tanečných foriem a tradícií. Toto posolstvo si pripomenieme aj v Banskej Bystrici. Iniciatíva Divadla Štúdio tanca a jeho riaditeľky Lucie Kašiarovej prepojiť čo najviac tanečných škôl, zoskupení, fanúšikov a v neposlednom rade aj verejnosť v spolupráci s Oddelením kultúry Mesta Banská Bystrica, prinesie na Námestie SNP spoločnú tanečnú choreografiu, battle rôznych tanečných žánrov a na záver aj diskotéku pod holým nebom. Banskobystričania tak môžu na jednom mieste uvidieť folklór, súčasný tanec, tanečné improvizácie, balet, spoločenský tanec, moderný tanec, ale aj flamenco, či rómske tance. Do spoločnej choreografie sa môže zapojiť ktokoľvek, či už jednotlivci alebo skupiny, spoločne rozvlníme námestie tanečnými rytmami.  Video s návodom spoločného tanca bude zverejnené aj na fb stránke mesta, ale aj na stránke www.banskabystrica.sk/podujatia. Hlavný organizovaný program sa začne o 16.00 h. Diskotéka pre širokú verejnosť odštartuje o 18.00 h a potrvá do 22.00 h. Hlavnými partnermi podujatia sú: Mesto Banská Bystrica, Divadlo Štúdio tanca, Štátna opera, Stredoslovenské osvetové stredisko, UMB – UFS Mladosť, Konzervatórium J.L.Bellu, ZUŠ J.Cikkera, tanC o.z., SKOK ! a Záhrada CNK.

Medzinárodný deň tanca – Medzinárodný deň tanca zastrešuje Medzinárodný divadelný ústav (ITI), Medzinárodná tanečná rada (CID) a UNESCO. Pripomína sa od roku 1982 a bol zvolený tento deň, kedy sa v roku 1727 narodil francúzsky tanečník, choreograf a tvorca moderného baletu Jean Georges Noverre, ktorého nazývali aj Shakespearom tanca.

 

Informácie

Banská Bystrica

Galéria