Podujatia

Múzeum s nádychom folklóru

Thurzov dom4

Stredoslovenské múzeum ponúkne aj tento mesiac priaznivcom folklóru jedinečné podujatie Múzeum s nádychom folklóru. Etnografka múzea Mária Trubínyiová tentokrát predstaví gajdy a ich vyobrazenie na predmetoch z nášho zbierkového fondu. Chýbať nebude živá hudba či film.

Streda 11. augusta 2021 bude v Thurzovom dome vyhradená pre folklór. Už o 17 – tej hodine v ňom totiž zaznejú tóny gájd. Stredoslovenské múzeum tak pokračuje v obľúbenom podujatí, ktorého cieľom je aspoň čiastočne nahradiť aj iné kultúrne podujatia prezentujúce slovenské tradície a zvyky, ktoré sa v dôsledku pandémie nemohli uskutočniť. Súčasťou podujatia bude aj premietanie filmu Majstrovstvo a kumšt.

Slovenská ľudová kultúra je bohatá na tradície a zvyky, ku ktorým sa nesporne viazala aj hudba. Náš folklór je neskutočne pestrý, a preto je pre mňa naozaj radosť približovať ho našim návštevníkom a priaznivcom. Výnimočnosť podujatia Múzeum s nádychom folklóru je v tom, že ponúkame nielen možnosť započúvať sa do piesní v podaní hudobných nástrojov typických  práve pre našu kultúru, ale aj možnosť vidieť dané nástroje vyobrazené na niektorých predmetoch, ktoré obsahuje zbierkový fond Stredoslovenského múzea“, vysvetlila etnografka Mária Trubínyiová.

Septembrové Múzeum s nádychom folklóru ponúkne aj interpretáciu ľudových piesní prostredníctvom píšťalky a film Kalište. Podujatie sa uskutoční 08.09.2021 o 17 – tej hodine v priestoroch Thurzovho domu.

Informácie

Stredoslovenské múzeum - Thurzov dom, Námestie SNP 4, Banská Bystrica

Galéria