Podujatia

Krajina I VÝSTAVA

IMG-20220815-WA0001 (002)

DORA GALLERY Vás pozýva na otvorenie výstavy KRAJINA (Jana KÁNOVÁ a Maja KENDE ). Vernisáž sa uskutoční 18. augusta 2022 o 18.00.

Technické vzdelanie Jany Kánovej ovplyvnilo jej vizuálny prejav. Skúmanie materiálov, štruktúr, proporcií a ich vzťahov, hier svetla a tieňa Jane Kánovej pomáhajú pri definovaní jej vyjadrovacieho jazyka. Svoje obrazy a objekty vytvára rezbárskymi technikami, dlátom a frézou. Využíva dreviny z okolitých hôr – smrek, orech, dub, hrab. Obrazy sú prevažne bez rámu a pokračujú na hrane dreveného tela obrazu. Minimalizmus a lavírovanie na hrane medzi umením a dizajnom, technickým a umeleckým je charakteristické pre celú jej tvorbu. Oba materiály, tak ako akryl, aj lisovaná preglejka sú pôvodne využívané v stavebníctve pre svoje praktické vlastnosti. Artistické vlastnosti sú považované len za druhoradé. Mestský urbanizmus Jany Kánovej prerysovala do geometrickej abstrakcie. Farebné plochy parkov a budov sú preťaté líniami akoby cestami a chodníkmi. Ostré uhly sú zaoblené do svojich nežnejších podôb. Odhalenou štruktúrou preglejky Jana Kánová vnáša prírodný element do „mesta“.

Maja Kende je ovplyvnená mnohými učiteľmi a kolegami, napríklad: Anna Torfs, Kate Hume a Shozo Michikawa. Ich rôznorodosť mala váhu pri formovaní jej vlastného prejavu. Jej záujem o abstraktné umenie prišiel neskôr, ako výsledok cesty do Japonska a jej hľadania kontroly, pokoja, meditácie a času. “Krajiny” sú maľované akvarelovými farbami, ktoré sa ťažko ovládajú. Vodná masa tečúca všetkými smermi, vrstva na vrstve, farba na farbe, vytvára ideálnu kontrolovanú krajinu, s krásne upravenými okrajmi. Maja Kende dosahuje jednoduchosť vo vizuálnom prejave vďaka disciplinovanému cvičeniu a komplexných kvalít, prostredníctvom skúmania protikladov svetla a tmy, stretov a splývania, prchavých a stabilných. Vrcholom jej tvorby je performancia “Landscaping” – Terénne úpravy – meditácia maľbou. Performancia spočíva v meditatívnom opakovaní jednotlivých maliarskych krokov – miešanie farby – ťah štetcom – sušenie; miešanie – ťah – sušenie. Vrstvenie farieb v dvoch pruhoch evokuje fundamentálnu krajinu – zem a nebo. Tento opakovaný proces obsahuje 20 – 50 individuálnych ťahov.

Informácie

Nad Plážou 23, Banská Bystrica - Dora Gallery

Galéria