Podujatia

Iva Bittová a Angrusori

Angrusori_foto Jarma Uhlíková3

Slovensko-nórsky orchester Angrusori vydal svoj debutový album Live at Tou vo vydavateľstve Hudson Records v máji 2021. Album v sebe kombinuje a zároveň spája dve výrazné sféry hudobnej kultúry: na jednej strane starodávnu tradíciu migračných piesní a na druhej súčasnú, experimentálnu improvizáciu.

Skupina hudobníkov z nórskeho Kitchen Orchestra spolupracuje už od roku 2016 so slovenskom rómskou komunitou. Najskôr v rámci projektu Phuterdo Øre (otvorené ucho), teraz ako hudobná formácia Angrusori (prsteň). Medzi súčasnou improvizovanou hudbou z Nórska a tradičnou slovenskou rómskou hudbou sa vytvorili nové spojenia, nádherne prekomponované a hybridizované Nilsom Henrikom Asheimom a Ivou Bittovou, ktorým pomáhali spolupracujúci hudobníci a hodiny spoločnej práce.

Výskumníčka Jana Belišová už niekoľko rokov pracuje s rómskou populáciou na Slovensku, zbiera a dokumentuje piesne, ktoré sa mimo slovenského vidieka nepočujú. Tento album ponúka kolekciu týchto piesní v prerobenom formáte, ktorý oslovuje starých aj nových poslucháčov rómskej hudby ako aj rôznorodé nie len slovenské publikum. Sú to piesne z inak odľahlej spoločnosti, piesne zvyčajne zdieľané v domácnostiach a kuchyniach ľudí. Sú to piesne, ktoré rozprávajú príbehy o inej európskej realite, zahŕňajú skúsenosti sociálnej segregácie, hroznej chudoby a zlého zdravia alebo príbehy lásky či žiarlivosti, príbehy špecifických a univerzálnych ľudských tragédií, ktoré však v sebe nesú trvalé vlastnosti odolnosti a spolupatričnosti.

Účinkujú:

Nils Henrik Asheim (harmónium)

Iva Bittová (spev, husle)

Roman Harvan (violončelo)

Marcela Dreveňáková (spev)

Jozef Dreveňák (gitara, spev)

Patrik Žiga (husle)

Petter Frost Fadnes (dychové nástroje)

Signe Irene Time (spev)

Ståle Birkeland (bicie)

Johan Egdetveit (akordeón)

Gjertrud Økland (husle)

 

Vstupné: 12 € (dospelí) 8 €  (dôchodcovia, študenti)

Predpredaj vstupeniek:  Umelecká kaviareň U BOTHÁRA  Dolná 35, Banská Bystrica a TICKETPORTAL

Informácie

Dolná 35, Banská Bystrica - Stredoslovenské osvetové stredisko

Galéria

Prílohy na stiahnutie