Podujatia

Cestou necestou

cestou necestou BB

V Múzeu SNP navštívime Pygmejov, ale aj horské gorily v africkej Ugande, stretnutie s nomádmi v turistami ešte nedotknutých oblastiach Iránu, ale predstaví sa aj reprezentant SR vo freeride – Ján Tajboš.

18:00 Stanislav Kaľavský – Snehová metelica 37 km od rovníka

V Ugande som mal možnosť pozorovať gorily horské v pralese Bwindi. Gorilí samec sa na privítanie na nás vyrútil z hustého krovia, ale keď sme sklopili oči a urobili pár krokov dozadu, ukľudnil sa a strpel nás v blízkosti svojich troch samíc. V Bwindi som sa stretol aj s Pygmejmi národa Batwa, ktorí ma privítali vo svojej osade, ukázali mi obydlia, bylinky, zbrane, masky, bubny, a dokonca sme si aj spolu po divožsky zakrepčili. S mojimi ugandskými sprievodcami sa mi podarilo vystúpiť na jeden z vrcholov pohoria Rwenzori, kde sme zažili snehovú metelicu. Snehu napadlo po kolená. V pralese Kibale som sa aj s mojimi dvomi sprievodcami stal na chvíľu členom skupiny šimpanzov. Pralesom nás viedol múdry dominantný samec a ja som sa cítil ako Homo erectus.

19:10 – 19:25 prestávka

19:25 Ján Tajboš – Freeride lyžovanie

Predstavenie športu a ako fungujú preteky svetovej serie FWQ, prezentácia pár zaujímavých miest ktoré som navštívil prostredníctvom fotiek a krátkych videí.

Top zážitok: Lyžovanie na Sibíri pri jazere Bajkal

Jano je reprezentant Slovenska vo freeride serie Freeride World Qualifier a ambasadorom lyží značky DPS-skis, ktoré prinesie ukázať.

20:15 – 20:30 prestávka

20:15 Michal Žiačik – IRÁN a cesta k Nomádom

Mesiac cestovania po Iráne bol pre mňa silný zážitok a patrí k mojim najobľúbenejším. Púštna krajina je veľmi zaujímavá a meniaca sa v priebehu pár hodín. Mestá, ktoré boli najdôležitejšie na hodvábnej ceste sú dodnes okúzľujúce a jedinečné svojou architektúrou. Krajina je ešte stále nedotknutá turizmom, ale už za pár rokov sa to zmení. Stretnutie nomádov – quashqai a nezabudnuteľné zážitky v ich komunite. Nádherné nedotknuté horstvá, ale aj opustené pláže. Pri cestovaní po svete som spoznal veľa kultúr a ľudí, ale naozaj tí najsrdečnejší, priateľskí a jednoznačne najbližší môjmu srdcu žijú práve v Iráne – Peržania.


Vstupné:

– 6 € predpredaj

– 7 € na mieste (podľa kapacity)

– 5 € na mieste na poslednú prezentáciu

 

Informácie

Kapitulská 23, Banská Bystrica