Podujatia

Bystrický folkový dvor

P1087388

II. ročník prehliadky folkovej hudby

Podujatie pripravilo občianske združenie MY KULTÚRA, o.z. v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom.

 

27. augusta 2022 o 16.00.

Nádvorie SOS,  Dolná 35, Banská Bystrica

 

Na prehliadke sa predstavia:

Mišo RÉCKY –  folkový pesničkár, pôsobiaci na scéne od roku 2004. Po získaní autorskej porty v roku 2005 začal hrávať na slovenských folk a country festivaloch, ako Country lodenica, Dudinská stopa, Drotária, Radimovská šopa… S hudbou začal, pretože to bola najjednoduchšia cesta k tomu, ako vyjadriť svoje pocity. Aj keď v súčasnosti už nedokáže povedať, či to bolo naozaj z tohto dôvodu, alebo kvôli tomu, že som chcel na gitaru baliť baby. 🙂

JASOŇ – Tramp-folková skupina JASOŇ vznikla koncom júla v roku 1996 v Sklených Tepliciach (okres Žiar nad Hronom) a už dva dni po vzniku vystúpila na Moravskom festivale AM-FOLK-FEST Pulčín, kde predstavila svoju vlastnú tvorbu. Prvým významnejším úspechom JASOŇa       bol postup na celoštátny festival STRUNOBRANIE 1997 do Banskej Štiavnice, kde získal cenu diváka. V lete a na jeseň v roku 2000 JASOŇ nahral debutový album pod názvom „CIEĽOV PÁR“. Druhy album krstil v júli 2005 pod názvom „DELFÍNY“ a tretí album „STROM“ vydal a pokrstil začiatkom leta 2016. JASOŇ sa zúčastnil mnohých slovenských a českých festivalov: STRUNOBRANIE, VANDERMÚZA, KREMNICKÁ BAŠTA, FEST DOBRÉ BOHUNICE, LODENICA, FOLKOVANIE POD SKALKOU… v Čechách: PORTA, MORAVSKÝ VRABEC, ZAHRADA, MOHELNICKÝ DOSTAVNÍK, DOČESNÁ – Žatec, AM-FOLK-FEST Pulčín. Hral aj Slovákom žijúcim v Mníchove.

Tomáš POHORELEC – známy a populárny folkový pesničkár, laureát celoslovenskej súťaže STRUNOBRANIE 2018 sa BFD zúčastnil aj vlani. Veľký divácky ohlas ho predurčil na vystúpenie aj tento rok. Tomáš sa už pár rokov venuje písaniu a interpretovaniu vlastných piesní. Bol členom divadla medziBRODway, do ktorého inscenácií skladal piesne. Podieľal sa autorsky (hudobne a textom piesne) na projekte Batolárium, ktoré uviedlo Bábkové divadlo na Rázcestí a má za sebou veľké množstvo malých vystúpení (vernisáže, prehliadky…) a pár desiatok samostatných koncertov. Je členom Medzibrodského kočovného divadla, a najmä Potulného dividla J+T, pre ktorých potreby píše hudbu a piesne do predstavení.  V spolupráci s gitaristom Maťom Urbanom v roku 2015 nahrali v štúdiu Diera pod taktovkou Dušana Ivana CD s názvom „Výpoveď o stave duší“.

DeART – Martinsko-Vrútocká kapela ktorá vznikla začiatkom roku 2013 ako pokračovanie kapely Náhodní pocestní. Hráva predovšetkým vlastnú hudobnú tvorbu, ktorá sa nedá jednoznačne zaškatulkovať. Piesne prechádzajú od folku, rocku až k bluesu či jazzu, dokonca miestami až niekde na balkán. Texty a hudba je z pera kapelníka Dala a na hudobných aranžmánoch sa podieľa celá kapela. Názov kapely DeART  vychádzal so začiatočných písmen mien členov. Sú títo piati „páni v najlepších rokoch“:

Dalo – kapelník, spev, akustická gitara, akordeón

e -Stanco – basová gitara

Aďo – saxofón, EWI

Rado – bicie nástroje

Tomáš – elektrická gitara, ústna harmonika, vokály, zvuková technika

 

Sprievodným podujatím prehliadky bude výstava fotografií s hudobnou tematikou od špičkových banskobystrických fotografov Roba RaganaPetra Hladkého a Jana „Mišiaka“ Miškoviča.

 

Podujatie z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Partnermi podujatia budú Pivovar URPINER a Mesto Banská Bystrica, mediálnym partnerom je Rádio BB FM.

 

Vstupné na prehliadku bude 5 €.

Predpredaj vstupeniek v umeleckej kaviarni BOTHÁR, Dolná 35, B. Bystrica.

Informácie

Galéria