Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Banská Bystrica

Životné prostredie

Diskusné fórum vytvára priestor na otázky, týkajúce sa práce mestského úradu. Stránka nie je určená na zverejňovanie oznamov akéhokoľvek druhu vrátane politickej propagácie a reklamy. V zmysle uznesenia mestského zastupiteľstva č. 164/2007 sa zverejňujú odpovede na neanonymné otázky, ktoré sú v súlade s etickým kódexom diskusného fóra. Za pochopenie ďakujeme. Správa verejnej zelene, parkového mobiliáru (detské ihriská, lavičky, chodníky, kosenie…) a komplexná starostlivosť o fond vegetačných porastov na území mesta prešla pod odbor komunálnych vecí t.j. v diskusnom fóre KOMUNÁLNE SLUŽBY.

 

Nový príspevok do diskusného fóra môže pridať len registrovaný užívateľ.


 

ŽIVOTNÉ PROSTREDIE

pridané 26.7.2008 13:22:36

Medokýš

Napriek tomu, čím pisateľ "Vlado" končí svoj príspevok z 25. júla, verím, že na referáte ŽP sú aj pracovníčky, ktoré si príspevky prečítajú pozornejšie a neodpovedajú tak bezobsažne.
Prosím o informáciu o obsahu sodíka v rudlovskom medokýši. Viem, že chemický rozbor tejto vody sa robil už dávnejšie. Sľúbená tabuľka s uvedením zloženia však stále chýba. Takže prosím aspoň údaj o Na.
Mám ho totiž v strave čo najviac obmedzovať.
Ďakujem už vopred

>>> ODPOVEĎ:

Dobrý deň,
„Sľúbená tabuľka s uvedením zloženia však stále chýba“.... žiadosť na analýzu je podaná na všetky pramene v Meste. Po obdržaní výsledkov rozborov zo Štátneho ústavu hygieny bude vyhotovená tabuľka. Nie je to alibizmus je to skutočnosť, že čakáme na výsledky z tejto inštitúcie.

Ref. ŽP MsÚ

vladislav.drahos@zoznam.sk


 
pridané 25.7.2008 22:51:32

nik si neroby srandu.

travnik.na.tatranskej nepatrí mestu ale skromnej osobe,takže mesto nie je kompetentné vyberat pokuty

Spozdravom


 
pridané 25.7.2008 08:13:09

... robíte si srandu???

Neviem kto si tu robí z občana srandu? napísal som nasledovný príspevok:

Chcem touto cestou poprosiť kompetentných, aby usmernili MsP, ktorá úplne ignoruje parkovanie na trávniku. V okolí ZŠ Tatranská takmer každý trávnik je vyslovene "rozdupaný" kolesami aut. Všetky akcie typu "za krajšie mesto" sú na výsmech, keď denne deti chodia okolo negatívnych príkladov do školy.

Dostal som nasledovnú odpoveď:
Výber pokút za parkovanie na trávniku má skutočne v kompetencii MsP. Uveďte prosím o akú časť Mesta sa jedná, postúpime to ako podnet na MsP.
Ďakujeme.
Ref. ŽP MsÚ

Preto sa pýtam: Referát ŽP MsÚ nevie kde je ZŠ na tatranskej ulici? Čo ešte potrebujete, aby ste sa zamysleli nad tým, že za čo beriete plat???

Vlado


 
pridané 22.7.2008 11:39:15

Parkovanie na trávniku

Chcem touto cestou poprosiť kompetentných, aby usmernili MsP, ktorá úplne ignoruje parkovanie na trávniku. V okolí ZŠ Tatranská takmer každý trávnik je vyslovene "rozdupaný" kolesami aut. Všetky akcie typu "za krajšie mesto" sú na výsmech, keď denne deti chodia okolo negatívnych príkladov do školy.

>>> ODPOVEĎ:

Vážený pane,
akcia „ za krajšie mesto“, by nebola na výsmech, keby ste ju organizoval. Uvidel by ste koľkými tonami odpadu odľahčíme ZEM, po ktorej sa možno práve prechádzate. Nám to nie je na výsmech, nám je to na dobre vykonanú prácu, i keď často to vyzerá o týždeň po našom úsilí rovnako.
Máte predsa možnosť zavolať priamo na MsP 159 , kde a kto porušuje VZN, poprípade iné predpisy, a nie takýmto spôsobom útočiť na našu dobre mienenú „vec“.
Deti denne chodia okolo negatívnych príkladov, aj samé ich robia....poodhadzované papieriky smerom ku alebo od škôl či škôlok lemujú všetky cestičky atď....posprayované steny....atď. Aby nebolo veľmi odbočené od témy.......MsP bola upovedomená na Váš podnet a danú problematiku bude samozrejme riešiť sankcionovaním občanov porušujúcich predpisy. Len čo sa týka pozemku, ten nie je mestský.....

Ref. ŽP MsÚ.

Vlado


 
pridané 22.7.2008 11:29:29

Vypilenie stromov

Dobry den prajem, prosim Vas o radu.Moj sused ma v plane v najblizsom obdobi vypilit stromy dosahujuce vysku do 10 metrov z dovodu, ze pri silnejsom narazovom vetre sa stromy ohybaju a narazaju do jeho a susedneho domu.Kedze tymto sa poskodzuju odkvapove rury a strechy obidvoch zucastnenych domov, zaujima nas ako mame postupovat.Vieme, ze stromy sa mozu vypilit az v oktobri kvoli vtakom.Ak napiseme ziadost na ŽP, je nutne zaplatit nejake poplatky za tento vyrub.Dakujem Ana

>>> ODPOVEĎ:

Referat ŽP na MsÚ - oddelenie Ochrany prírody a krajiny (výrub drevín) je prenesený orgán štátnej spravy. To znamená občania majú povinnosť na MsÚ nahlásiť akýkoľvek zámer týkajúci sa drevín (opílenie, vypílenie, ošetrenie........) vo forme žiadosti, ktorá má aj predtlačené tlačivo, na ktorom sú presne uvedené potrebné údaje k vypísaniu. Po vypísaní žiadosti na výrub drevín a odovzdaní na Klienskom centre MsÚ sa platí správny poplatok u FO 200,- Sk a PO 1 000 ,- Sk.
Ref. ŽP v spolupráci so správcom mestskej zelene ZAaRES vykonajú obhliadku, na toto konanie budú prizvaní aj žiadatelia.
Rozhodnutím Mesta potom žiadateľ obdrží kladné, alebo zamietavé stanovisko.
Neuviedli ste ulicu a suseda, pretože akýkoľvek zásah do vegetácie bez povolenia je pokutovaný a sankcionovaný riešený inšpekciou ŽP v BB a Políciou.

MsÚ BB referát ŽP, tel.: 4330 454

Ana


 
pridané 22.7.2008 08:34:04

Smetne kose 2

Hlavne, prosim Vas, su prazdniny. Na nasom ihrisku nie je neporiadok, ale kose su plne. Je mozne ich vysypat castejsie ?
My si ich nafarbime...

Lucia Skokanova


 
pridané 19.7.2008 17:04:05

Smetne kose

Rada by som sa opytala, ako casto su vysypane smetne kose, ktore su umiestnene firmou GANZ v nasom meste, konkretne aj na sidlisku Foncorda v priestore detskeho ihriska na ul. THK a Spojova. Po niekolkych telefonatoch priamo do firmy GANZ boli v priestore ihriska umiestnene 2 smetne kose, ktore su naozaj vo velmi zlom stave s prislubom, ze budu vymenene za nove. Rada by som sa opytala, kedy budu teda vymenene. Nakolko ihrisko sa upravuje, v buducom tyzdni tam budu osadene nove pruzinove hojdacky, do konca prazdnin dalsi herny prvok, boli vymenene svietidla, terajsie kose su tam naozaj ako "past na oko". Uz niekolkokrat sme ich obsah vysypali do kontajnerov na komunalny odpad.
Resp., nakolko na buduci tyzden budeme aj natierat obruby na pieskovisko, mame si ako obcania zakupit aj farbu (uz z vlastnych penazi) a smetne kose zafarbit, nakolko sa na ne uz neda pozerat.
Dakujeme za porozumenie.

>>> ODPOVEĎ:

Dobrý deň,
veľmi pekne ďakujeme za podnet. Prísľub priamo od firmy hovorí za všetko. Situácia v Meste so smetnými košmi je naozaj v zlom stave. Márna snaha firmy, ako aj nás na ŽP naozaj nedobieha výrastkov, ničiteľov a podgurážených mladíkov, ktorých asi fascinujú smetné koše, lebo len čo sa koše vymenia, alebo ich v lokalitách Mesta pridáme, hneď sú rozkopané, poprípade niekde záhadne miznú. Tiež sa musíme riadiť výdavkovou položkou, ktorú už bohužiaľ prekračujeme a ešte je len polrok.
To ale neznamená, že nebudeme brať do úvahy Vašu pripomienku. V krátkej dobe predmetné koše po dohovore s firmou určite dodáme.
Vážime si každého, kto nám pomáha a Vy ste jedna z nich. Určite nesklameme Vaše úsilie.
Ref. ŽP MsÚ

Lucia Skokanova, Obcianska iniciativa Zelena Foncorde


 
pridané 19.7.2008 00:07:48

nespokojný sused

Kto odmera v mojej prevádzke hlučnosť?Na koho sa mám obrátiť?Pri akých db musi byť postavená protihluková stena?

>>> ODPOVEĎ:

O meranie hlučnosti môžte požiadať priamo regionálny úrad verejného zdravotníctva v BB ul.Cesta k nemocnici č.1.

Ref. ZP Ms

Zuzka


 
pridané 18.7.2008 23:40:58

nespokojný sused

Dakujem za odpoved.Ešte by som chcela poprosiť či maju aj obce svoje VZN o pravidlach času predaja o obchode a času prevadzky služieb?A ako sa môže k nahliadnutiu dostať bežny občan?Dakujem.

>>> ODPOVEĎ:

Otváracie hodiny (aj predĺženie) prevádzok v meste Banská Bystrica povoľuje v zmysle VZN č.161/2005 referát dopravy a podnikateľských činností. Toto platí pre BB.
VZN sú vyvesené na stránke Mesta (internet, intranet).
Každá obec ma vlastné VZN.

Ref. ZP MsÚ

Renáta


 
pridané 17.7.2008 08:02:48

Re: nespokojny sused, nocny klud, pravomoc starostu

Dobry den,

1. Pani Janka (Re: nespokojny sused), kompetencia rozhodnut o dlzke prevadzkovej doby v konkretnom pohostinstve nepatri zastupitelstvu, ale primatorovi.

2. Pani Zuzana (Re: nocny klud), nocny klud je naozaj od 22.00 hod. Faktom ale tiez je, ze je to len taky uzus, zvykove pravo, ziadny zakon to takto vyslovne neurcuje.
Poslanci (formou VZN) a nasledne starosta/primator (formou konkretneho rozhodnutia) mozu ale povolit prevadzku aj po 22.00 hod. Podrobnosti si urcuju jednotlive samospravy.

3. Pani Renata (Re: pravomoci starostu), opat plati, ze zavisi od tej ktorej samospravy, v Meste Banska Bystrica napr. primator taketo pravomoci (za splnenia urcitych podmienok) ma.

4. Vsetci: pripajam Vam prislusne VZN 161/2005, vid najma § 4 a § 6.Všeobecne záväzné nariadenie Mesta Banská Bystrica č. 161/2005 o pravidlách času predaja v obchode a času prevádzky služieb

§ 1
Úvodné ustanovenie

Toto všeobecne záväzné nariadenie určuje pravidlá času predaja v obchode a času prevádzky služieb na území mesta Banská Bystrica.

§ 2
Základné pojmy

Pre účely tohto nariadenia sa rozumie:
a) prevádzkarňou priestor, v ktorom sa prevádzkuje podnikateľská činnosť,
b) podnikateľom, ďalej prevádzkovateľ
1. osoba zapísaná v obchodnom registri1),
2. osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia2),
c) uzavretou spoločnosťou skupina ľudí, zdržujúcich sa v prevádzkarni na základe pozvánok, alebo klubových kariet,
d) prevádzkovou dobou čas, kedy je prevádzkareň sprístupnená spotrebiteľom k predaju príslušnej obchodnej komodity alebo k poskytovaniu služieb,
e) prísluchovou hudbou hudba, určená na počúvanie, reprodukovaná technickým zariadením alebo akustickými prístrojmi (nie je to napríklad hudba určená na tanečnú zábavu alebo hudobné vystúpenie),
f) hudobnou produkciou hudba, určená na tanečnú zábavu, diskotéku reprodukovanou technickým zariadením, živá hudba na počúvanie alebo koncertné vystúpenie,
g) nočným časom čas od 22.00 hod do 06.00 hod,
h) rušením nočného pokoja šírenie nadmerného hluku a vibrácií v nočnom čase.

§ 3
Všeobecná prevádzková doba

1. Všeobecná prevádzková doba je v dňoch pondelok až nedeľa od 06.00 hod do 22.00 hod .
2. Prevádzkovateľ môže na území mesta Banská Bystrica prevádzkovať prevádzkovú jednotku v dobe od 6. 00 hod do 22.00 hod bez obmedzenia.


§ 4
Pravidlá určovania prevádzkovej doby v nočnom čase

1. V dobe od 22.00 hod do 06.00 hod (ďalej len nočná prevádzka) môže prevádzkovateľ poskytovať služby (mať otvorenú prevádzku) len na základe rozhodnutia Mesta Banská Bystrica.
2. K žiadosti o vydanie rozhodnutia o povolenie nočnej prevádzky v zmysle ods. 1 tohto ustanovenia je prevádzkovateľ povinný predložiť :
a) živnostenský list, koncesnú listinu resp. výpis z obchodného registra (fotokópia bez overenia),
b) preukázanie vlastníckeho vzťahu k priestoru, v ktorom je prevádzka umiestnená (list vlastníctva), resp. preukázanie vzťahu k priestoru, v ktorom je prevádzka umiestnená (nájom, podnájom) a písomný súhlas vlastníka priestoru,
c)súhlas s prevádzkovou dobou, prísluchovou hudbou alebo hudobnou produkciou v nočnom čase získaný od vlastníka budovy alebo od nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v nehnuteľnosti, v ktorej sa prevádzkareň nachádza a v nehnuteľnostiach susediacich s budovou, kde sa prevádzkareň nachádza a ktoré môžu byť dotknuté hlukom a vibráciami v súvislosti s prevádzkarňou, prípadne súhlas získaný na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
d) dohodu, resp. zmluvu s podnikateľským subjektom zabezpečujúcim odvoz odpadu z podnikateľskej činnosti na území mesta Banská Bystrica.
3. Mesto Banská Bystrica vydá súhlasné rozhodnutie k predajnej a prevádzkovej dobe po 22.00 hod za predpokladu, že prevádzka nebude negatívne vplývať na životné prostredie a nebude rušiť nočný kľud. Rozhodnutie mesto vydáva na dobu určitú - na skúšobnú dobu šesť mesiacov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia Mesta Banská Bystrica s možnosťou predĺženia jeho účinnosti po preskúmaní novej žiadosti na dobu určitú, t. j. na príslušný kalendárny rok.
4. Pätnásť dní pred uplynutím skúšobnej doby prevádzkovateľ požiada Mesto Banská Bystrica o vydanie nového rozhodnutia o povolení predajnej a prevádzkovej doby po 22.00 hod na príslušný kalendárny rok.
5. Ak je prevádzkový čas alebo čas predaja navrhnutý prevádzkovateľom v rozpore so záujmami mesta a jeho obyvateľov, na základe opodstatnených sťažností na rušenie nočného kľudu, porušovanie verejného poriadku, poškodzovanie životného prostredia a pod. rozhodne o určení prevádzkového času alebo času predaja Mesto Banská Bystrica.
6. V prípade meraním zisteného opakovaného porušovania nočného pokoja prevádzkarňou mestský úrad, referát pre podnikanie a mestské organizácie písomne vyzve podnikateľa na zjednanie nápravy, pričom určí lehotu na nápravu. V prípade, že podnikateľ v určenej lehote nezjedná nápravu, príslušný referát rozhodnutím primátora zakáže prevádzku služieb v nočnom čase na dobu 6 mesiacov od právoplatnosti rozhodnutia.
7. V prípade, že prevádzkareň má zriadené sezónne exteriérové posedenie, môže ho prevádzkovať len do určenej prevádzkovej doby prevádzkarne.

§ 5
Povinnosti podnikateľa

1. Oznámenie o jednorázovom predĺžení prevádzkovej doby z dôvodu mimoriadnej požiadavky pre uzavretú spoločnosť je podnikateľ povinný doručiť mestskému úradu, referátu pre podnikanie a mestské organizácie najneskôr 2 pracovné dní pred konaním akcie.
2. Prevádzkovú dobu, prípadne zmenu prevádzkovej doby je podnikateľ povinný písomne oznámiť mestskému úradu, referátu pre podnikanie a mestské organizácie do 15 dní od otvorenia prevádzkarne, prípadne od uskutočnenej zmeny.
3. Podnikateľ je povinný prevádzkareň zvonku viditeľne označiť údajmi podľa osobitného predpisu.
4. Podnikateľ je povinný zabezpečiť, aby sa z prevádzkarne nešíril nadmerný hluk a aby neboli prekročené najvyššie prípustné hodnoty pre denný a nočný čas podľa osobitného predpisu.
5. Podnikateľ je povinný zabezpečiť, aby v prevádzkarni nedochádzalo k rušeniu nočného pokoja.

§ 6
Kontrola a sankcie
1.Kontrolu dodržiavania tohoto všeobecne záväzného nariadenia sú oprávnení vykonávať:
- Mestská polícia Banská Bystrica
- zamestnanci mestského úradu na základe osobitného splnomocnenia primátorom Mesta Banská Bystrica
- hlavný kontrolór Mesta Banská Bystrica
2.Za porušenie § 5 ods. 3 tohoto nariadenia možno prevádzkovateľovi uložiť pokutu v blokovom konaní do výšky 5 000,- Sk.
3. Prevádzkovateľovi, ktorý poruší toto nariadenie, môže primátor mesta uložiť pokutu do výšky 200 000,- Sk.

§ 7
Záverečné ustanovenie
1.Právne vzťahy neupravené týmto všeobecne záväzným nariadením mesta sa riadia príslušnými ustanoveniami záväzných právnych predpisov.
2.Rozhodnutia o určení času predaja a času prevádzky služieb vydané pred účinnosťou tohoto všeobecne záväzného nariadenia zostávajú v platnosti.

Ing. Ján Králik, Csc.
primátor mesta

Vladimir Pirosik, poslanec MsZ


 
Položky 271-280 z 460

dnes je: 17.3.2018

meniny má: Ľubica

Dnes má službu:

Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica

ďalšie dni

Sobota 17.3. - 18.3.
Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica
Sobota 17.3. - 18.3.
Dr. Max, 29. augusta 63
29. augusta 63 (OD KAUFLAND),
Banská Bystrica
Sobota 24.3. - 25.3.
Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica
Sobota 24.3. - 25.3.
Dr. Max, 29. augusta 63
29. augusta 63 (OD KAUFLAND),
Banská Bystrica

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úradEnglish version

101364805

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka