Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Banská Bystrica

Dane, poplatky

Diskusné fórum vytvára priestor na otázky, týkajúce sa práce mestského úradu. Stránka nie je určená na zverejňovanie oznamov akéhokoľvek druhu vrátane politickej propagácie a reklamy. V zmysle uznesenia mestského zastupiteľstva č. 164/2007 sa zverejňujú odpovede na neanonymné otázky, ktoré sú v súlade s etickým kódexom diskusného fóra. Za pochopenie ďakujeme.

 

Nový príspevok do diskusného fóra môže pridať len registrovaný užívateľ.


 

DANE, POPLATKY, FINANCIE

pridané 19.7.2017 12:01:37

Trvalý pobyt, komunálny odpad

Dobrý deň,

je možné sa prihlásiť na trvalý pobyt v nebytovom priestore v ubytovacom internáte na Zvolenskej ceste 2? A musím sa nahlásiť na odvoz komunálneho odpadu, ak tam bývam, ale nemám trvalý pobyt?
Ďakujem..

ja..


 
pridané 26.6.2017 11:08:08

poplatok za ubytovanie

Dobrý deň, je poplatok za ubytovanie povinná platiť aj fyzická osoba, ktorá prenajíma iným svoj vlastný byt resp. časť rodinného domu ? Platí sa tento poplatok aj za deti alebo len za dospelých nad 18 rokov ?

Stano


 
pridané 2.6.2017 08:51:04

QR kód

Dobrý deň,
bolo by možné pridať na oznámenia o výške dane z nehnuteľnosti, poplatku za odvoz odpadu, vlastne pri všetkých platbách uviesť aj QR kód? Odpadlo by otravné prepisovanie, znížil by sa počet chýb pri zadávaní prevodných príkazov...

Erich


 
pridané 13.9.2016 11:31:20

dan za psa

Clovek by ani nepovedal,co casu a prace stoji za vyrubenim dane za psa.....
V maji pri navsteve v klientskom centre (platenie dane za parking) som chcela zaplatit aj za psa.Bohuzial,bez rozhodnutia v papierovej forme nechceli odomna prijat peniaze.Neviem,ci sa to stava casto,ze obcan chce dobrovolne platit,ale OK,pockala som si na papier.Neviem,ci niekto na urade nema co robit,resp.vykazuje sa zdvojena robota,ale minuly tyzden mi po dva dni za sebou prisiel "pozdrav z mesta",ktory,kedze som chvalabohu zamestnana,som si bola nutena ist prevziat na postu (samozrejme na dvakrat,kedze som netusila ,ze na urade ste taki vykonni).Cuduj sa clovece,oba boli na toho isteho psa.To,ze KONECNE som dan mohla zaplatit je chvalyhodne,ale ze ho chudaka bolo nutne riesit v ten isty den (5.9.) aj pod c.konania OEM-DP-139322/..... aj OEM-DP-139383/....... ,mi je dost divne....najviac mi na tom vadi to,ze kvoli asi nie uplne "koser" evidencii a poriadku na urade okradate obcana o drahocenny cas.Dakujem za porozumenie a verim,ze buduci rok mi v tej istej veci dorucite len 1 exemplar.

>>> ODPOVEĎ:

Dobrý deň,
Daň za psa vyrubuje správca dane každoročne podľa stavu k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia na celé zdaňovacie obdobie. Keďže v máji ešte neboli vygenerované všetky dane a rozhodnutia dane za psa, nebolo možné na pokladni prijať platbu za túto daň. Daňové subjekty, ktoré oslovili v uvedenom čase priamo správcu dane (nie pracovníkov na klientskom centre) o vytlačenie rozhodnutia, daň im bola vygenerovaná a rozhodnutie potrebné na úhradu dane im bolo vytlačené na počkanie.
Čo sa týka rozhodnutí, ktoré boli 5.9.2016 omylom 2x vytlačené, je to chyba, ktorá nastala na oddelení daní a poplatkov. Za túto chybu sa ospravedlňujeme všetkým daňovníkom; ide o niektoré daňové subjekty, ktorých priezvisko sa začína na V.

Mgr. Viera Dudíková
Oddelenie daní a poplatkov

B.Vinczeova


 
pridané 1.7.2015 18:34:35

Odpoveď na vlastnú otázku.

ďakujem, prípis na dane mi už prišiel, mačky sa kotia a vreštia po uliciach ďalej, ale vy ste asi v škole chýbali, keď ste sa učili, že je slušné odpovedať na otázku, ba dokonca to určuje aj zákon. Ďakujem,

>>> ODPOVEĎ:

Dobrý deň,
ubezpečujem Vás, že diskusné fórum pravidelne sledujeme. Podľa etického kódexu diskusného fóra sa zverejňujú odpovede len na neanonymné otázky. Otázka, ktorú ste položili v diskusnom fóre je anonymná. Podľa kódexu odpovede na anonymné otázky nemusíme zverejniť.

Mgr. Viera Dudíková
Oddelenie daní a poplatkov

jožo z Podlavíc.


 
pridané 26.5.2015 12:58:32

Otázka.

Len sa chcem opýtať, či nám mesto odpustilo v tomto roku dane z nehnuteľností a daň za psíka, keďže termín podania bol v marci a dodnes sme nič nedostali.
A ešte malé upozornenie: Pes je domáci miláčik, mačka nie? Tak prečo sa neplatí daň aj od mačiek? Tie narobia škody viac, ako psíkovia.

>>> ODPOVEĎ:

Koncom mesiaca (júl 2015) sa ukončí proces vyrubovania dane za psa.
Rozhodnutia o vyrubení dane z nehnuteľností už boli doručované daňovým subjektom prostredníctvom zamestnancov MsÚ, resp. poštou.
Zákon o miestnych daniach (ďalej len „zákon“) ustanovuje miestne dane, ktoré obec môže ukladať na svojom území. Podľa uvedeného zákona, obec môže ukladať daň z nehnuteľností, daň za psa, daň za užívanie verejného priestranstva, daň za ubytovanie, daň za predajné automaty, daň za nevýherné hracie prístroje, daň za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta, daň za jadrové zariadenie. Obec musí ukladá miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "poplatok"). Zákon o miestnych daniach neumožňuje obci vyrubovať daň za iné domáce zviera, okrem dane za psa.

Mgr. Viera Dudíková
Oddelenie daní a poplatkov

jožo z Podlavíc.


 
pridané 29.4.2015 15:31:25

Daň za domáceho miláčika

Nedávno v TV ma zaujal príspevok z Fončordy, že "domáci miláčik" vietnamské prasa napadlo suseda (zahryzlo sa mu do lýtka). Platí sa daň za tohto domáceho miláčika tak ako za psíkov. Ak nie tak prečo, zdôvodnite mi to? Za odpoveď vopred ďakujem.
Marcel

>>> ODPOVEĎ:

Zákonom o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len „zákon“) sa ustanovujú miestne dane a miestny poplatok za komunálne odpady. Podľa tohto zákona miestnymi daňami, ktoré môže obec ukladať sú: daň z nehnuteľností, daň za psa, daň za užívanie verejného priestranstva, daň za ubytovanie, daň za predajné automaty, daň za nevýherné hracie prístroje, daň za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta, daň za jadrové zariadenie. Obec ukladá miestny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "poplatok").
Zákon o miestnych daniach neupravuje možnosť ukladať daň za „prasa“ alebo za iné domáce zvieratko, okrem psa, obec takúto daň nemôže vyrubiť, ani upraviť platenie takejto dane všeobecne záväzným nariadením. Za vietnamské prasa sa daň v zmysle uvedeného zákona neplatí.

Mgr. Viera Dudíková
Oddelenie daní a poplatkov


 
pridané 18.11.2014 10:27:08

vysletlenie bodu VZV o držaní psov-doplnok

Od 01.12.2014, bude platný doplnok k VZN 3/2014 o niektorých podmienkach držania psov na území mesta.
Prosím o presné vysvetlenie a ohraničenie pojmu "verejné priestranstvo je aj ďalší priestor pod šírym nebom" konkrétne časť 2 v §1 odst.3 kde sa táto veta doplňuje.

>>> ODPOVEĎ:

Dobrý deň,
VZN o niektorých podmienkach držania psov na území mesta bolo novelizované na základe protestu prokurátora, ktorý doporučil práve takúto interpretáciu verejného priestranstva (Zákon o zhromažďovacom práve, § 18). Verejné priestranstvo definuje aj Zákon o miestnych daniach a miestnom poplatku, kde sa mimo iného uvádza "Verejným priestranstvom na účely tohto zákona sú verejnosti prístupné pozemky vo vlastníctve obce". Keďže sa na území mesta nachádzajú aj súkromné pozemky s charakterom verejného priestranstva (napr. pred Domom kultúry alebo VÚB na Nám. slobody), použili sme na definovanie verejného priestranstva práve Zákon o zhromažďovacom práve, ktorého definícia verejného priestranstva, nerozlišujúc vlastníctvo k pozemkom, je výstižnejšia pre dosiahnutie účelu, ktorý VZN o niektorých podmienkach držania psov na území mesta sleduje (ochrana zdravia obyvateľov, čistota verejných priestranstiev).

Peter Suchý
OOHaÚVP

nenar


 
pridané 12.7.2014 12:45:52

neprihlásené psy

ak som dobre pozerala zoznam prihlásených psov, nenašla som záznam z Podhája č.100 (rodinný dom), kde už vyše roka sústavne behajú po dvore rušia štekaním 3 resp. až 4 psy, dane mestu by sa hodili...

obyvateľka sídliska


 
pridané 2.6.2014 16:15:54

dane za psov

kedže si želám nejakú odpoveď, dopĺňam k preodšlému príspevku podpis a napriek tomu si myslím, že aj nepodpísaný príspevok je od občana mesta a zalúži si odpoveď

poplatníčka -Morová


 
Položky 1-10 z 160

dnes je: 16.7.2018

meniny má: Drahomír

Dnes má službu:

BENU
Zvolenská cesta 8 (HM TESCO),
974 05 Banská Bystrica

02/2063 4161

ďalšie dni

Pondelok 16.7.
MEDICAL PARK
Bernolákova 14/A,
Banská Bystrica
Pondelok 16.7.
BENU
Zvolenská cesta 8 (HM TESCO),
974 05 Banská Bystrica
02/2063 4161
Utorok 17.7.
MONTANA
Bernolákova 2
Streda 18.7.
OLÍVIA
Nám. L. Svobodu 19
Štvrtok 19.7.
POD BRÁNOU
Nám. SNP 15
Piatok 20.7.
PODLAVICE
Povstalecká 30
Sobota 21.7.
PRI PRAMENI
Kapitulská 11
Sobota 21.7.
TESCO
Nedeľa 22.7.
BENU
Zvolenská cesta 8 (HM TESCO),
974 05 Banská Bystrica
02/2063 4161
Nedeľa 22.7.
PRI STAREJ NEMOCNICI
Cesta k nemocnici 23
Pondelok 23.7.
SCHNEIDER
Horná 61/A,
974 01 B. Bystrica
048/41 42 273, 048/41 43 060

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úradEnglish version

104900026

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka