Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Banská Bystrica

Archív - Tlačové správy 2016

TLAČOVÉ SPRÁVY

 


 

Primátor mesta pozýva na novoročný ohňostroj

Banská Bystrica, 28. december 2016
Na Nový rok, 1. 1. 2017 bude mestská hromadná doprava v Banskej Bystrici premávať celý deň zadarmo. Vybrané linky MHD budú počas novoročných osláv kapacitne posilnené. O 16:00 hod. vystúpi domáca hudobná skupina Slovak Tango. Vyvrcholením programu bude o 17:00 hod. tradičný ohňostroj
.

„Verím, že Banskobystričania túto možnosť využijú a dopravia sa na Námestie SNP pohodlne bez zbytočných dopravných kolízií. Som presvedčený, že tak ako vlani sa nám opäť podarí zaplniť námestie a spoločne si vychutnáme kultúrny program i tradičný ohňostroj. Všetkých, malých aj veľkých, naň srdečne pozývam,“ hovorí primátor Ján Nosko.   

Po ohňostroji budú posilnené autobusy a trolejbusy do Radvane, Podlavíc a na Fončordu zo zastávok Kapitulská a Národná ulica. Zo Strieborného námestia a Námestia slobody budú posilnené spoje na sídlisko Sásová.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Program Banskobystrických Vianoc je vo svojej  polovici

Banská Bystrica, 19. december 2016
Nuda v Banskej Bystrici nehrozí ani posledné decembrové či prvé januárové dni. Okrem tradičných podujatí spúšťa mesto pod Urpínom jedinečný projekt. Vďaka mínusovým teplotám sa podarilo zasnežiť plážové kúpalisko a vytvoriť tak možnosti na bežkovanie, sánkovanie, korčuľovanie i guľovanie. Novinkou, ktorú sa podarilo zrealizovať, je aj skokanský mostík pre najmenších. Areál zimných športov otvára návštevníkom svoje brány v stredu, 21. decembra.

Mozaiku podujatí tvoria okrem noviniek aj tradičné vianočné akcie.

Vianočná kapustnica pre ľudí bez domova, 24. december 2016

Už dvadsaťjeden rokov organizuje mesto Banská Bystrica v spolupráci s Územným spolkom Slovenského Červeného kríža vianočnú kapustnicu pre ľudí bez domova. „Okrem teplého jedla  dostanú na Vianoce balíčky so spodnou bielizňou, ktoré im venovali miestni podnikatelia a všetci štedrí Banskobystričania,“ dopĺňa  Karol Langstein, vedúci oddelenia sociálnej a krízovej intervencie. Jedným z darov pre ľudí v núdzi sú aj vynovené priestory nocľahárne, ktoré môžu využívať už počas tejto zimy.

Banskobystrická plavecká 24-hodinovka, 29. – 30. december 2016

Obľúbený plavecký maratón s dvadsaťročnou tradíciou odštartuje vo štvrtok 29. decembra o 12:00 hod. Každý účastník, ktorý sa zapojí a odpláva sto metrov pre zdravie dostane diplom, sladkosti i malý darček. „K výročiu podujatia budú pre návštevníkov pripravené bezplatné sprievodné akcie - aqua zumba, aqua aerobic, súťaže pre deti i líčenie pre dámy od profesionálov. Dvadsať rokov plaveckého maratónu bude možné osláviť aj športovou masážou či konzultáciami s plaveckými trénermi,“ hovorí  Dana Cibuľková, vedúca oddelenia športu. Vlani využilo počas celodenného plaveckého maratónu služby Krytej plavárne na Štiavničkách až 2810 návštevníkov. Svojich sto metrov na čas odplávalo takmer 1600 z nich. Najmladší plavec mal tri roky, najstarší 89 rokov. 

Novoročný ohňostroj, 1. január 2017

Oficiálny ohňostroj s príhovorom primátora bude tradične na Nový rok 1. 1. 2017 v popoludňajších hodinách. „Po skúsenostiach a pozitívnych ohlasoch z minulých rokov, keď prišlo na Námestie SNP mnoho Banskobystričanov, najmä rodín s deťmi, bude aj tento rok doplnený o kultúrny program,“ hovorí Alena Dorotovičová, vedúca oddelenia kultúry. O 16:00 hod. vystúpi domáca hudobná skupina Slovak Tango. Vyvrcholením programu bude tradičný ohňostroj.

Otvorenie Európskeho mesta športu, 6. január 2017

Otvárací ceremoniál sa uskutoční 6. januára 2017 na Námestí SNP pred štartom Trojkráľového večerného behu. Banskobystričania sa môžu počas prvého športového podujatia v novom roku tešiť na vystúpenie Katky Knechtovej s kapelou (16:00 hod.). Za účasti členov Asociácie európskych miest športu a mnohých inštitúcií sa Banská Bystrica spojí naživo s Košicami (16:30 hod.), ktoré sa budú v ten istý deň s titulom lúčiť. Následne sa registrovaní účastníci vydajú na 5 kilometrový beh ulicami mesta. O náladu sa postará DJ a tanečníci zo skupiny Outbreak.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Poslanci schválili rozpočet

Banská Bystrica, 13. december 2016
Čulý stavebný ruch a rozvoj v rôznych oblastiach bude viditeľný v Banskej Bystrici aj v roku 2017. Významné sú investície do rekonštrukcie materských škôl, športových areálov základných škôl, do budovania parkovísk či obnovy miestnych komunikácií. Vyrovnaný rozpočet dnes jednomyseľne schválili banskobystrickí poslanci na 14. zasadnutí mestského zastupiteľstva.

 „Rád by som sa poďakoval všetkým zamestnancom mestského úradu a prednostovi, ktorí na príprave rozpočtu pracovali. Ďakujem aj poslancom mestského zastupiteľstva, ktorí posielali pripomienky na zapracovanie. Rozpočet na rok 2017 je v rámci rozvoja Banskej Bystrice ambiciózny, dáva priestor na nadobúdanie majetku a rekonštrukciu majetku mesta, počíta s čerpaním európskych štrukturálnych a  investičných fondov,“ hovorí primátor Ján Nosko.   

Na rekonštrukciu materských škôl plánuje mesto čerpať financie prioritne z európskych fondov vo výške 5 400 000 eur. Na opravu a údržbu školských zariadení je v mestskom rozpočte vyčlenený ďalší jeden milión eur.

„Ako Európske mesto športu počítame aj s investíciami do rekonštrukcie športovísk v areáloch základných škôl. Z nenávratných finančných prostriedkov by sa po dlhých rokoch mohli dočkať rekonštrukcie  aj mestské detské jasle i Stredisko sociálnych služieb na Uhlisku, v hodnote takmer 710 000 eur,“ objasňuje prednosta MsÚ Martin Adamec.

K mnohým investičným akciám bude v roku 2017 patriť aj vybudovanie nového mosta do mestskej časti Iliaš za takmer 1 600 000 eur. Výdavky na obnovu a stavebnú údržbu miestnych komunikácií vo výške 930 000 eur budú, o. i. spočívať v rozsiahlych opravách chodníkov na Fončorde, Tatranskej ulici, Kúpeľnej ulici i vo vnútrobloku Švermová. Ďalšie financie vo výške 1 200 000 eur sa použijú najmä na realizáciu cyklotrasy Podlavice,  projektovú dokumentáciu, ale aj budovanie parkovísk na Povstaleckej, Tulskej, Rudohorskej či Moskovskej ulici.

Nadobúdanie majetku vyvolalo medzi poslancami MsZ diskusiu. Týkala sa najmä úverového zaťaženia samosprávy vo výške 13 mil. eur, ktoré v sebe zahŕňa odkúpenie dopravnej časti autobusovej stanice, predpokladané odkúpenie Domu kultúry v kontexte čerpania prostriedkov určených na kultúrny a kreatívny priemysel, nákup kremačných pecí a pod.

 

Jakub Gajdošík, prvý zástupca primátora,  prítomným objasnil, v čom plánované úvery spočívajú: „Viac ako päť miliónov eur zo sumy 13 mil. sa týka projektov na rekonštrukciu materských škôl, pri realizácii ktorých sa chceme uchádzať o eurofondy. Ak vo výzvach uspejeme, budeme musieť v priebehu niekoľkých mesiacov tieto výdavky vykryť. Následne nám však budú spätne refundované. Aj odkúpenie dopravnej časti autobusovej stanice má svoju ekonomiku a splácanie úveru bude v budúcnosti z veľkej miery pokryté z výnosov autobusovej stanice. Nie je pravda, že v rámci rozpočtu schvaľujeme kúpu Domu kultúry. Teraz len vytvárame predpoklady na to, aby bolo možné v budúcnosti tému jeho odkúpenia otvoriť.“

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Primátor uzatvoril stávku s rektorom UMB

Banská Bystrica, 12. december 2016
Tradičné podujatie Banskobystrických Vianoc s ušľachtilou myšlienkou nemôže chýbať ani tento rok. Primátor Ján Nosko pozýva pred radnicu na teplý vianočný nápoj všetkých Banskobystričanov už tento piatok, 16. decembra o 16:00 hod. Príležitosť vychutnať si punč a podporiť dobrú vec ponúkne na Luciu, 13. decembra od 12:00 hod. aj vedenie Univerzity Mateja Bela (UMB). Výťažok z primátorského a univerzitného charitatívneho punču poputuje dobrovoľníkom Slovenského Červeného Kríža na vybavenie Humanitárnej jednotky v Banskej Bystrici.

Stánok pred Radnicou na Námestí SNP privíta v utorok a v piatok všetkých, ktorí chcú pomáhať druhým. Oba dni sa zároveň ponesú v znamení stávky medzi primátorom mesta a rektorom UMB Vladimírom Hiadlovským, ktorá spočíva v tom, komu sa podarí vyzbierať viac financií.

„Všetkých srdečne pozývam na piatkový pohárik teplého punču. Som presvedčený, že spoločnými silami podporíme ušľachtilú myšlienku. S rektorom sme sa dohodli, že ten, kto prehrá, doplatí z vlastného vrecka k vyzbieranému výťažku sumu vo výške dvesto eur. Verím, že súťaživosť Banskobystričanov sa ukáže aj tentokrát a budeme úspešní,“ hovorí primátor Ján Nosko.  

V primátorskom stánku bude v piatok na predaj aj špeciálny hrnček s vianočným motívom. O program sa postará Folklórny súbor Partizán a Detský folklórny súbor Dratvárik zo Slovenskej Ľupče. Univerzitný stánok bude súčasťou vianočných trhov po prvý raz.

„Trinásty december sa tento rok bude niesť v duchu univerzitných vianočných osláv. Na Námestí SNP sa na podujatí Od Lucie do Vianoc, čarovná je každá noc, predstaví Univerzitný folklórny súbor Mladosť a Komorný orchester inštrumentálnych súborov Mladosť.  Zároveň bude vedenie univerzity a fakúlt ponúkať nielen našim študentom, zamestnancom, ale pevne verím, že aj verejnosti univerzitný punč. Výťažok z neho sme sa  rozhodli venovať rovnakej organizácii ako primátor mesta. Budeme radi, ak verejnosť uvíta myšlienku univerzity priblížiť sa občanom mesta a podporí svojou účasťou zámer nielen primátorského, ale aj univerzitného punču,“ hovorí rektor Vladimír Hiadlovský.

Jedným z predvianočných charitatívnych podujatí bude aj koncert hudobnej skupiny Carpenter Ants, ktorý sa uskutoční v stredu, 14. decembra o 18:00 hod. v Cikkerovej sieni Radnice na Námestí SNP. Výťažok z koncertu sa použije na nápravu škôd, ktoré spôsobili ničivé povodne v jednom z partnerských miest Banskej Bystrice – Charlestone (Západná Virgínia).

 

Počas troch hodín Primátorského punču v  roku 2015 sa podarilo vďaka štedrým Banskobystričanom vyzbierať sumu vo výške 2 020 eur. Výťažok poputoval Základnej škole pre žiakov s autizmom (Ulica 9. mája 74). Deťom trpiacich poruchou vývinu sa skvalitnil vyučovací proces kúpou nového vybavenia učební fyziky, chémie i biológie. Predalo sa 150 litrov vianočného punču, 20 litrov punču bez alkoholu a 500 hrnčekov s vianočným motívom.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Na plážovom kúpalisku sneží

Banská Bystrica, 8. december 2016
Všetci Banskobystričania a návštevníci majú ešte týždeň na to, aby si nabrúsili svoje bežky, korčule i sane. Po minuloročnom úspechu bežkárskej trate na futbalovom ihrisku v Kremničke, vzniká v meste pod Urpínom ďalší jedinečný projekt. Záhradnícke a rekreačné služby mesta (ZAaRES) začali so zasnežovaním plážového kúpaliska, ktoré v najbližšom období poslúži ako areál zimných športov. Spaľovať vianočné kalórie bude možné vďaka kilometrovému okruhu na bežkovanie, zasneženému kopcu na sánkovanie i priestoru na korčuľovanie.

Technicky je na umelé zasnežovanie všetko pripravené. Odštartovanie zimnej sezóny na kúpalisku závisí najmä od počasia.

„Dúfam, že počasie nám bude v najbližších dňoch priať, aby sme mohli pokračovať so zasnežovaním. Verím, že areál  zimných športov budeme môcť sprístupniť už od budúceho týždňa. Na svoje si prídu priaznivci bežeckého lyžovania, ale aj tí najmenší, ktorým vytvoríme podmienky na sánkovanie. Počas zimných mesiacov plánujeme v tejto lokalite zorganizovať aj niekoľko turnajov a športových podujatí,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Lokalita kúpaliska je vhodná nielen vďaka svojej dostupnosti, ale aj lepším podmienkam na výrobu technického snehu. Z vyčlenených financií v mestskom rozpočte vo výške 50 000 eur, zakúpil ZAaRES v tomto roku techniku na výrobu umelého snehu.

 „Pre oteplenie sme museli zasnežovanie v týchto dňoch zastaviť. Predpokladáme, že snežné delá spustíme opäť od utorka. Teplota však musí klesnúť na hodnotu, ktorá nám znova umožní spustiť výrobu technického snehu. Som presvedčený, že počas vianočných sviatkov už budeme ponúkať návštevníkom v tomto areáli všetky sľúbené možnosti športového vyžitia. A to bezplatne,“ dopĺňa Ivan Šabo, riaditeľ ZAaRES-u. 

ZAaRES upravuje takmer 140 kilometrov tratí určených na bežkovanie niekoľkokrát za zimnú sezónu. Patria sem trate, ktoré sa považujú za raj bežeckého lyžovania: Kremnické vrchy - Králiky či Šachtičky - Donovaly.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Mesto chce podporiť začínajúcich podnikateľov

Banská Bystrica, 6. december 2016
Remeslá, dizajn, architektúra, reklama, umenie, hudba, výroba filmov... tvorivosť, nové technológie, kreatívne podnikanie... Mesto Banská Bystrica pracuje na komplexnej stratégii podpory začínajúceho malého a stredného podnikania v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu (KKP), inovatívneho či klasického podnikania. Cieľom vedenia mesta je v najbližšom období v rámci verejných diskusií a pracovných rokovaní oboznámiť laickú i odbornú verejnosť s  významom tejto koncepčnej podpory.

Na realizáciu zámeru sa chce samospráva uchádzať o európske štrukturálne a investičné fondy. Špecifickým cieľom výzvy Ministerstva kultúry SR je, o. i., podpora udržateľnej zamestnanosti a tvorby pracovných miest v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

 „Teší ma, že sa začína čoraz viac hovoriť o téme, ktorá ponúkne veľa príležitostí pre malých a stredných podnikateľov nielen v Banskej Bystrici, ale v celom Banskobystrickom kraji. Verím, že budeme úspešní a podarí sa nám vytvoriť centrum tvorivých činností, priestor na rozvoj inovatívnych myšlienok a umeleckého nadania mladých ľudí. Chceme im pomôcť vytvoriť podmienky na to, aby mohli naštartovať svoje podnikanie. Kreatívnym centrom by sa mohla stať budova bývalého Domu kultúry, ktorú sa snažíme získať do majetku mesta,“ hovorí primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.   

Po verejnej diskusii v priestoroch historickej radnice začiatkom novembra, privítal, 5. decembra Ján Nosko na pôde mestského úradu primátorov a zástupcov okresných miest. Na pracovnom rokovaní ich koordinátor projektu – tzv. startup líder Martin Pechovský, zodpovedný za stratégiu podpory podnikania, oboznámil s ďalšími krokmi, ktoré je potrebné v nasledujúcom období uskutočniť. Zároveň naznačil víziu zmeny metodiky vyučovacieho procesu na školách s cieľom prípravy  žiakov na rozvoj talentu.

 „V tejto fáze je nevyhnutné navrhnúť a obsadiť pracovné skupiny osobami, ktoré budú šíriť informácie obyvateľom vo vašich mestách. Pri tvorbe projektu kultúrneho a kreatívneho priemyslu ste pre nás dôležitým partnerom. Je potrebné, aby sme spolupracovali pri výmene faktov o kľúčových spoločnostiach vhodných pre tento projekt,“ povedal prítomným Pechovský.

Každý, kto si myslí, že môže byť nápomocný pri budovaní tohto zámeru, sa môže zapojiť aj prostredníctvom webstránky lider.banskabystrica.sk vyplnením príslušného dotazníka a emailovej adresy  lider@banskabystrica.sk.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 

 


 

Vianočný ruch zavíta do Banskej Bystrice už budúci týždeň

Banská Bystrica, 16. november 2016
Do mesta pod Urpínom prichádzajú Banskobystrické Vianoce. Aj tento rok ponúknu bohatý kultúrny program i tvorivé dielne pre všetky vekové kategórie. Sviatočnú atmosféru odštartuje na Námestí SNP 6. decembra Mikuláš so svojimi pomocníkmi rozsvietením vianočného stromčeka. K vianočnej nálade prispejú rôznymi aktivitami domáci a zahraniční umelci i banskobystrické inštitúcie. Dejiskom širokej mozaiky vybraných vianočných podujatí budú po prvý raz aj priestory Robotníckeho domu. 

Vianočné trhy lákajú maškrtami

Už od štvrtka, 24. novembra až do Troch kráľov, si budú môcť Banskobystričania vychutnať pečené klobásy, teplý punč, čaj i varené víno. Stánky s občerstvením budú otvorené denne od 11:00 hod. do 23:45 hod. Predajcovia budú ponúkať remeselnícke výrobky, rozličné dekorácie, cukrovinky, keramiku, šperky či sviečky na Námestí SNP od 6. do 23. decembra v čase od 9:00 hod. do 20:00 hod.

Vianočná výzdoba sa rozsvieti na Mikuláša

Predvianočnú náladu na Námestí SNP a Námestí Š. Moysesa  umocní aj nová vianočná výzdoba, ktorú si samospráva prenajala. Okrasné prvky ozdobia centrum mesta, stĺpy verejného osvetlenia i hlavný symbol Vianoc – vianočný stromček. Novinkou bude aj inštalácia Banskobystrického betlehemu a Banskobystrického anjelského chórusu v priestoroch radnice.

Primátorský punč s charitatívnym rozmerom

Primátor mesta Ján Nosko bude ponúkať vianočný punč v piatok, 16. decembra od 16:00 hod. v stánku pred Radnicou na Námestí SNP. Banskobystričania i návštevníci mesta si budú môcť vychutnať teplý nápoj zo špeciálneho hrnčeka s vianočným motívom, pomôcť dobrej veci a doplniť svoju zbierku o ďalší kúsok. Výťažok z charitatívneho punču poputuje dobrovoľníkom Slovenského Červeného Kríža na vybavenie Humanitárnej jednotky v Banskej Bystrici. O program sa postará Folklórny súbor Partizán a Detský folklórny súbor Dratvárik zo Slovenskej Ľupče.

Do tvorby programu sa zapoja aj univerzity

Banskobystričania sa môžu tešiť na bohatý program v podaní rôznych folklórnych súborov, kapiel, spevákov i tanečných zoskupení. Spolupráca s banskobystrickými školami a univerzitami sa samospráve osvedčila už v rámci organizovania Radvanského jarmoku. Preto aj program Banskobystrických Vianoc bude výsledkom spolupráce domácich profesionálnych umelcov a študentov Fakulty dramatických umení Akadémie umení či napr. študentov Konzervatória J. L. Bellu. V jednom zo stánkov s občerstvením plánujú obsluhovať všetkých návštevníkov napríklad i študenti a pedagógovia Univerzity Mateja Bela.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Dlhodobo nezamestnaní budú užitoční aj počas zimy

Banská Bystrica, 14. november  2016
Pluhy, frézy i tony posypovej soli sú už pripravené na začiatok zimnej sezóny v areáloch spoločností, ktoré sa v Banskej Bystrici starajú o zjazdnosť ciest a chodníkov. S dočisťovaním priechodov pre chodcov a autobusových zastávok pri intenzívnom snežení pomôžu aj tento rok aktivační pracovníci. Zapoja sa i dlhodobo nezamestnaní, ktorí v lete pomáhali pri maľovaní zábradlí v jednotlivých lokalitách mesta. Zimné obdobie sa začína 15. novembra a potrvá do 31. marca 2017.

Mesto Banská Bystrica zabezpečuje zimnú údržbu na 165 kilometroch vozoviek, 50 000 metroch štvorcových parkovacích plôch a 117 000 metroch štvorcových chodníkov. V operačnom pláne zimnej údržby sú rozdelené podľa poradia dôležitosti, s prihliadnutím na potreby dopravy a zásobovania obyvateľstva, zabezpečenie zdravotnej a požiarnej služby. Operačný plán zimnej údržby rieši nasadenie dopravných prostriedkov a mechanizmov pre bežné a mimoriadne poveternostné podmienky.

 

Financovanie zimnej údržby

Z rozpočtu na rok 2016 má mesto k dispozícii na zimnú údržbu ešte cca 63 000 eur, z ktorých bude uhrádzať výkony zimnej údržby za mesiac november a polovicu decembra. Ďalšie výkony zimnej údržby budú hradené z rozpočtu na rok 2017, ktorý je v štádiu príprav a bude predmetom decembrového zastupiteľstva. Na výkon zimnej údržby za zimu 2015/2016 minula samospráva 605 360 eur.

 

Vlastníctvo miestnych komunikácií

Na území mesta Banská Bystrica sú okrem miestnych komunikácií najmä cesty vo vlastníctve štátu - rýchlostná cesta R1 v správe NDS (Národná diaľničná spoločnosť) a spoločnosti Granvia, cesty I. triedy v správe SSC (Slovenská správa ciest), cesty II. a III. triedy vo vlastníctve BBSK (Banskobystrický samosprávny kraj) a správe BBRSC (Banskobystrická regionálna správa ciest) a v neposlednom rade komunikácie v súkromnom vlastníctve.

 

O chodníky priľahlé k nehnuteľnostiam sa v zmysle VZN o verejnom poriadku na území mesta starajú vlastníci týchto nehnuteľností. Povinnosťou vlastníkov je zároveň zamedziť padaniu snehu zo striech svojich nehnuteľností. V prípade, že sa o svoje nehnuteľnosti nestarajú, mestská polícia ich vyzve, aby tak urobili.

 

Kontakty

Zimnú údržbu ciest a komunikácií v Banskej Bystrici zabezpečuje firma Milan Smädo – MIS, údržbu chodníkov firma GANZ.

Dispečing údržby miestnych komunikácií
048/4142939              nonstop             smado@misudrzba.sk
048/4143971              nonstop             smado@misudrzba.sk
0902929304               nonstop             smado@misudrzba.sk


Dispečing údržby chodníkov
0905612313           8.00 – 20.00          ganz@mail.t-com.sk
Mestský úrad Banská Bystrica – Oddelenie údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí
048/4330612         8.00 – 15.00          zehnal@banskabystrica.sk

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


     

Cintorín v Majeri by mohol po rokoch získať naspäť svoju dôstojnosť

Dnes si celý svet pripomína Deň vojnových veteránov

Banská Bystrica, 11. november  2016
Vedenie mesta a pozvaní hostia v piatok, 11.11. o 11:11 hod. vzdali hold hrdinom prvej svetovej vojny na mieste zaniknutého vojnového cintorína v Majeri. Deň červených makov si mesto Banská Bystrica pripomína od roku 2013 a podniká kroky k obnove vojnových hrobov a pietnych miest. V súvislosti s blížiacim sa stým výročím ukončenia 1. svetovej vojny zrealizovala samospráva v spolupráci so Slovenskou komorou architektov urbanisticko-architektonickú súťaž. Jej víťazov dnes ocenil v Cikkerovej sieni Radnice primátor mesta Ján Nosko.

Po uplynulých rokoch pietnych spomienok organizovaných pri Pomníku padlým na ulici Kapitána Jaroša v Rudlovej, Rímskokatolíckom cintoríne na Námestí Štefana Moysesa, Evanjelickom cintoríne v Lazovnej ulici či Židovskom cintoríne, sa dnešný akt kladenia vencov uskutočnil v priestore zaniknutého cintorína v Majeri. Primárnym dôvodom bolo dôstojné pripomenutie si tých, ktorí bojovali a položili životy za slobodu druhých.

„Ambíciou mesta je vytvoriť v tejto lokalite moderné pietne miesto venované obetiam prvej svetovej vojny s odkazom pre súčasné a budúce generácie. Teší ma, že zorganizovaná súťaž bola práve z pohľadu tvorivých architektov jednou z najkvalitnejších na Slovensku. Svedčí o tom aj vysoká úroveň súťažných návrhov. Som presvedčený, že vďaka tomu sa podarí zrealizovať náš zámer a vrátime tomuto miestu dôstojnosť, ktorú si zaslúži,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Popoludňajší program Dňa červených makov sa presunul do priestorov Radnice, kde súťažiaci predstavili svoje  víťazné návrhy.  Cieľom súťaže bolo priniesť riešenie pietneho miesta, priestorového usporiadania a novú architektonickú kvalitu s možnosťou postupnej realizácie. Podľa riaditeľa Stredoslovenského múzea je Banská Bystrica vďaka súťaži akýmsi prvoskokanom v rámci Slovenska.

„Vojnový cintorín mal jediný problém. Bol príliš veľký. V tejto lokalite sa vybudovali komunikácie, obslužné priestory, autoservis. Zdalo sa, že návrat cintorína je pre nás nereálny a neskutočný. Našťastie sa tomu začala venovať samospráva, s cieľom vrátiť historickú pamäť. V spolupráci s mestom sme zrealizovali archeologický prieskum, v rámci ktorého sa nám podarilo zachytiť existujúce hroby. Vytvorili sme tak podmienky na vyhlásenie medzinárodnej súťaže. Som presvedčený, že sa podarí vytvoriť priestor, aby sme si dokázali s úctou pripomínať obete prvej svetovej vojny,“ tvrdí Hradecký. 

Do súťaže sa mohli zapojiť jednotlivci i kolektívy, v prípade, že aspoň jeden z členov bol odborne spôsobilý v oblasti architektúry. Neriešila sa len obnova a prezentácia zaniknutého cintorína, ale aj bezpečný peší a dopravný prístup. Doručených bolo trinásť návrhov, z toho dva nesplnili požiadavku odbornej spôsobilosti. Súťaž posudzovala deväťčlenná odborná porota. Autorom najlepšieho návrhu je trojčlenný tím – B. Bradňanský, V. Halada a M. Greš.

 

„Projekt obnovy vojnového cintorína z 1. svetovej vojny chápeme nielen ako možnosť obnovy pietneho priestoru – svedka krutosti rokov 1914-1918, ale aj ako možnosť obnovy priestoru zabúdania, ktorý je svedkom nielen dôb historických, ale aj súčasných. V tomto zmysle nechápeme obnovu cintorína ako jeho fyzickú rekonštrukciu, ktorá už nie je ani možná, ale ako projekt mentálnej obnovy priestoru spomínania a vložením novej životaschopnej vrstvy. Kľúčovým je vytvorenie monumentu, ktorý je zároveň pamätníkom, kaplnkou i vyhliadkovou vežou... Ďakujeme za dôveru, dúfam, že toto dielo dotiahneme do úspešného konca,“ dopĺňajú víťazi Bradňanský a  Halada.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Mesto vyhovelo pripomienkam obyvateľov Podlavíc

Banská Bystrica, 3. november  2016
V uplynulom období zrealizovalo mesto so súhlasom Okresného dopravného inšpektorátu zmenu organizácie dopravy na uliciach Gaštanová, Limbová a Lipová v Podlaviciach. Cieľom zjednosmernenia niektorých úsekov bolo zlegalizovanie pozdĺžneho parkovania na miestnych komunikáciách, ktoré obyvatelia roky využívali v rozpore so zákonom o cestnej premávke. Po negatívnych ohlasoch na časť zmien sa vedenie mesta stretlo s Banskobystričanmi a vyhovelo ich pripomienkam
.

Projekt zmeny organizácie dopravy v tejto mestskej časti sa pripravoval ešte v minulom volebnom období a nebol vtedy dostatočne s ľuďmi odkomunikovaný. Súčasťou projektu bolo aj osadenie značiek zakazujúcich státie na Lipovej a  Gaštanovej ulici oproti zastávke MHD, na čo reagovali obyvatelia nesúhlasom.

„Vzniknutý problém sme si odkonzultovali s obyvateľmi Podlavíc na občianskej rade 11. októbra, kde mestom navrhované riešenie jednohlasne odsúhlasili. Návrh sme obratom predložili dopravnému inšpektorátu na posúdenie, ktorý ho schválil. Od budúceho týždňa sa tak zrušia štyri zákazy státia a zjednosmerní sa Lipová ulica od križovatky s Gaštanovou ulicou po výjazd z parkoviska spoza miestnych potravín. Zlegalizuje sa tým parkovanie vozidiel pozdĺžnym státím na okraji vozovky,“ hovorí 1. zástupca primátora Jakub Gajdošík.

Problém s parkovaním by mohla v tejto lokalite vyriešiť aspoň čiastočne výstavba parkovacích miest na Povstaleckej ulici, s ktorou sa počíta v budúcom roku. Vydanie stavebných povolení si vyžaduje dlhšie časové obdobie z dôvodu početných inžinierskych sietí v tomto úseku.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Korčuliarska dráha sa stáva realitou

Banská Bystrica, 25. október  2016
Banská Bystrica ako držiteľka titulu Európske mesto športu 2017 vytvorí Banskobystričanom už čoskoro podmienky pre ďalšiu športovú aktivitu. V parku pod Pamätníkom SNP pribudne pre všetkých korčuliarov takmer pol kilometrová in-line korčuliarska dráha. Zároveň sa zrekonštruuje existujúci chodník, ktorý bol dlhodobo v zanedbanom stave. Hoci si niektoré stavebné práce vyžadujú špeciálne technologické postupy a najmä priaznivé počasie, dráha by mala byť realitou do konca tohto roka.

S prípravnými prácami sa začalo už minulý týždeň. Podľa primátora Jána Noska sa takouto lokalitou môže pochváliť máloktoré mesto.

„Som rád, že sme sa takmer po roku a pol dostali od myšlienky vybudovať korčuliarsku dráhu k jej realizácii. Celá investícia je vo výške približne 283 000 eur, na čo prispela aj vláda SR. V parku okrem dráhy pribudnú lavičky, odpadkové koše, verejné osvetlenie, zrekonštruovaný chodník. Verím, že Banskobystričania si projekt osvoja. V roku 2017, keď bude Banská Bystrica Európskym mestom športu, dostanú darček, ktorý budú môcť naplno využiť,“ hovorí primátor.

Projekt vytvára podmienky pre korčuliarov, chodcov, ale i cyklistov. V juhozápadnej časti sa chodník pre peších odkloní k detskému ihrisku a vonkajšiemu fitnes priestoru, čím sa zabráni akémukoľvek výrubu stromov.

 „Korčuliarska dráha s trojmetrovou šírkou je vedená popri vnútornom okruhu existujúceho chodníka. Projekt počíta s odstránením stredového chodníka, čím predídeme vzniku kolíznych situácií korčuliarov a chodcov. V severnej časti sme pristúpili k rozšíreniu pôvodného chodníka o jeden meter, kde je navrhovaný aj úsek cyklotrasy,“ dopĺňa projektant Martin Galčík.

Park bolo potrebné z dôvodu stavebných prác uzavrieť. Prejazd pre peších z Kapitulskej ulice na Námestie slobody bude možný po schodoch pod Pamätníkom SNP, popri budove Katastrálneho odboru Okresného úradu a po ulici Československej armády. Budúcoročnú sezónu budú môcť športovci odštartovať už na novej korčuliarskej dráhe.

  

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

V Banskej Bystrici pribudla inteligentná lavička

Banská Bystrica, 18. október  2016
Banskobystričania čakajúci na spoj mestskej hromadnej dopravy na Námestí slobody si mohli v posledných dňoch všimnúť niečo nezvyčajné. Podobne ako Košice, aj Banská Bystrica testuje inovatívnu pouličnú lavičku. Obyvatelia mesta si vďaka nej môžu nabiť svoje mobilné zariadenie a pripojiť sa na internet. Štýlový, moderný, vysoko kvalitný a vkusný doplnok ulíc tak zapadá do konceptu Inteligentného Mesta a zároveň plní aj estetickú funkciu.

Lavička je vybavená bezdrôtovým nabíjacím zariadením s dvomi inteligentnými USB konektormi, vďaka ktorým umožňuje rýchle nabíjanie mobilov a zaručuje ochranu batérie. Prístup na internet je k dispozícii 24-hodín denne vo vzdialenosti štyroch metrov. Nový doplnok sa nikdy nevypína a  je nabíjaný a poháňaný slnečnou energiou. Lavička je odolná proti vandalizmu a nepriaznivému počasiu.

„Rozhodli sme sa odskúšať inteligentnú lavičku a najmä zistiť, čo si o tom ľudia myslia. Verím, že v dnešnej dobe Smartphonov ju využijú všetky vekové kategórie Banskobystričanov a návštevníkov mesta,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Príjemná teplota sedadla za akýchkoľvek poveternostných podmienok ohreje každého aj v zimných mesiacoch. Má schopnosť ochladzovať sa proti nahriatiu a udržať teplotu do max. 30 stupňov Celzia.

  

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Komfortnejší prístup k Starej nemocnici aj pre chodcov

Banská Bystrica, 18. október  2016
Požiadavka dobudovania chodníka v úseku medzi kruhovým objazdom na Rudlovskej ceste a existujúcim chodníkom na Ceste k nemocnici rezonovala medzi Banskobystričanmi dlhodobo. Zvýšenie bezpečnosti, zabránenie kolíznym situáciám chodcov s motoristami a zvýšenie komfortu peších bude realitou už čoskoro. V najbližších dňoch sa začne so stavebnými prácami nového chodníka v predpokladanej hodnote cca 26 500 eur. Obyvatelia mesta smerujúci do Starej nemocnice a k zdravotníckym zariadeniam ho začnú plnohodnotne využívať už v decembri tohto roka.

Viac ako stodvadsať metrov nedokončeného chodníka sa dobuduje na Ceste k nemocnici pri miestnej komunikácii pozdĺž rodinných domov. Napojí sa na už existujúci, ktorý bol vytvorený v rámci realizácie severného obchvatu Banskej Bystrice ako súčasť okružnej križovatky pre prístup do centra, Rudlovej i Sásovej.

„Frekventovaným úsekom prejde denne mnoho ľudí, ktorí musia kľučkovať po neupravenom teréne a vyhýbať sa motoristom. K tejto investičnej akcii nebola v minulosti spracovaná žiadna technická dokumentácia, podľa ktorej by sa chodník dobudoval. Chýbajúci materiál sme preto dopracovali a na tento rok vyčlenili v mestskom rozpočte financie na realizáciu. Som presvedčený, že novým chodníkom zabránime ďalším kolíznym situáciám a zvýšime bezpečnosť peších a motoristov aj v tomto úseku. “ hovorí primátor Ján Nosko.

Územné rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť vo februári 2016.  Nakoľko sa v danej lokalite pod chodníkom nachádzal aj cudzí pozemok, mesto ho muselo od majiteľa odkúpiť. Následne bolo vydané stavebné povolenie a začaté verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby, ktorému dnes bolo odovzdané stavenisko. Mesto žiada verejnosť o trpezlivosť a ospravedlňuje sa za dopravné obmedzenia vzniknuté počas realizácie chodníka.

  

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkňa primátora
 


 

 

Začala sa Akadémia európskeho seniora

Banská Bystrica, 7. október  2016
Jesenný októbrový čas v minulosti inšpiroval Banskú Bystricu k tomu, aby pre skôr narodených Banskobystričanov vytvorila výnimočný projekt. Akadémia európskeho seniora (AES) ponúkne aj tento rok, nielen starším obyvateľom mesta, širokú mozaiku vzdelávacích, športových i kultúrnych aktivít. Šestnásťročná tradícia pestrej ponuky činností sa začína profilovať aj ako podujatie s medzigeneračným charakterom. Seniori a študenti si tak môžu nájsť k sebe cestu a spoločne diskutovať o aktuálnych témach.

Projekt AES 2016 sa tento rok realizuje pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade EÚ (SK PRES).  Do programu sú preto zaradené aj také formáty podujatí, ktorých cieľom je priblížiť obyvateľom témy rezonujúce vo verejnosti. V rámci diskusií s odborníkmi, europoslancami, zástupcami miestnych organizácií a inštitúcií sa seniori dozvedia, o.i, o kreatívnom priemysle či migrácii.

„Chcel by som poďakovať tímu zamestnancov z odboru sociálnych vecí, našim partnerom a spoluorganizátorom, ktorí sa podieľali na príprave podujatia. Vďaka patrí aj skôr narodeným Banskobystričanom, ktorí sa na tieto aktivity každý rok tešia a podporujú ich svojou účasťou. Nakoľko sme nedávno získali titul Európske mesto športu, veľmi ma teší, že aj tento rok majú v maratóne podujatí miesto aj tie športové. Všetkým účastníkom želám veľa šťastia v súťažení, mnoho kultúrnych zážitkov, zábavy a najmä podnetov a inšpirácií,“ poprial dnes primátor Ján Nosko všetkým účastníkom na otvorení akadémie v Robotníckom dome.

Programová štruktúra AES je pestrá a prináša mnoho noviniek. Obľúbená Olympiáda seniorov je obohatená o stolnotenisový a šachový turnaj i o hru petang. Samospráva tak v športových aktivitách podporuje aj všetky znevýhodnené skupiny a osoby so zdravotným postihnutím.

„Z kultúrno-spoločenských podujatí sme v rámci vytvorenia medzigeneračnej spolupráce oslovili banskobystrickú Základnú umeleckú školu Jána Cikkera a bratislavskú Základnú umeleckú školu Jozefa Kresánka. Pripravené je divadelné predstavenie, ukážky výtvarných techník a priame zapájanie seniorov počas festivalu zručností „Banbysen“. V spolupráci so Stredoslovenským múzeom pozývame všetkých účastníkov akadémie na komentovanú prehliadku výstavy už takmer zabudnutých zvykov a povier. Nezabudli sme ani na klasické aktivity, posedenia a zábavu,“ dopĺňa vedúca Odboru sociálnych vecí MsÚ v Banskej Bystrici Mária Filipová.

 

Stratégia aktívneho starnutia je pre mesto Banská Bystrica jedným z cieľov Komunitného plánu rozvoja sociálnych služieb, ktorý sa zameriava na podporu celoživotného vzdelávania, občianskych a sociálnych aktivít, na podporu nezávislosti, dôstojnosti, ekonomickej a sociálnej bezpečnosti seniorov v meste. Starší ľudia a seniori sa stávajú významnou skupinou obyvateľstva a ich špecifikám je potrebné venovať stále väčšiu pozornosť. Mesto Banská Bystrica pripravilo tento rok Akadémiu európskeho seniora 2016 s ústredným heslom Jednota v rozmanitosti.

  

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Päťdesiatročná čierna skládka bude čoskoro minulosťou

Banská Bystrica, 7. október  2016
Banská Bystrica získala na likvidáciu dlhoročnej nelegálnej skládky dotáciu z Environmentálneho fondu Ministerstva životného prostredia SR vo výške cca 70 000 eur. Vďaka získaným financiám budú stovky ton odpadu na ploche 1050 m2  v lokalite rómskej osady Na Hrbe čoskoro minulosťou. Aktivity budú zamerané na odstránenie buriny, zber a odvoz odpadu na riadenú skládku a následnú výsadbu zelene. 

Nezákonne uložený odpad v blízkosti Selčianskeho potoka odstraňovali aktivační pracovníci v minulých rokoch už niekoľkokrát. Napriek tomu sa hromadí neustále nový. Nelegálna skládka ukrýva medzi stromami tehly, kusy železobetónu, omietku, kuchynské doplnky, zvyšky odevov a textilu, gauče, matrace, koberce či dosky.

„Som rád, že sme boli úspešní a od rezortu životného prostredia sa nám podarilo získať dotáciu na likvidáciu skládky, ktorá sa hromadením odpadu tvorila niekoľko desaťročí. Jej odstránením zamedzíme nepríjemnému zápachu, skvalitníme životné prostredie a zabránime znečisteniu blízkeho potoka. Následne budeme realizovať preventívne opatrenia, aby sme zabránili opätovnému vzniku čiernych skládok,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Na odstránenie takéhoto odpadu vynaloží samospráva z mestského rozpočtu každoročne desaťtisíce eur.

„Od začiatku roka odstránili verejnoprospešní pracovníci a zmluvné spoločnosti z územia mesta viac ako 20 čiernych  skládok. Ak prirátame rozptýlený komunálny odpad po sídliskách, s ktorým sa denne pasujú aktivační pracovníci a viac ako 300 ton odpadkov vyzbieraných Banskobystričanmi počas upratovacej akcie Za krajšie mesto,  dostávame sa k finančným nákladom 40 000 eur,“ hovorí Michal Štúber z Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev MsÚ v Banskej Bystrici.

Tento rok sa vyčistilo okolie útulku Prístav na Tulskej ulici, cyklochodník na Mičinskej ceste, lokalita pri železničnej trati v Uľanke, v bývalom areáli práčovní a čistiarní Majer, v parčíku na ulici Ľ. Ondrejova v Kostiviarskej, na Pršianskej ceste, za garážami na Karlove, v okolí Národnej kultúrnej pamiatky Bárczyovský kaštieľ i na ulici THK č. 11.

  

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Týždeň zahraničných ciest a návštev z partnerských miest

Banská Bystrica, 29. september  2016
Intenzívna spolupráca medzi obchodnými komorami a podnikateľskými subjektmi Banskej Bystrice a ukrajinského mesta Sumy vyústila do zahraničnej pracovnej cesty primátora Jána Noska. Výsledkom návštevy administratívneho centra Sumskej oblasti bolo podpísanie Memoranda o spolupráci, ktoré podporuje rozvoj podnikania a súčinnosť samospráv v rámci kultúry, športu, vzdelávania či mládežníckych a pedagogických výmen.

Primátor mesta Sumy Aleksander Lysenko navštívil mesto pod Urpínom začiatkom tohto roka. Na stretnutí s vedením diskutovali o rozšírení už existujúceho partnerstva v ekonomickej oblasti a nadviazaní nových kontaktov medzi inštitúciami oboch miest. Podpis Memoranda o spolupráci odsúhlasili aj banskobystrickí poslanci na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

„Sumy, podobne ako Banská Bystrica, je kultúrnym, vysokoškolským a administratívnym centrom. Som rád, že sme mohli odprezentovať naše mesto a podpísaním memoranda deklarovať ďalšiu spoluprácu v oblastiach, v ktorých vynikáme. Verím, že rozšírenie partnerstva bude prínosom nielen pre banskobystrických podnikateľov, ale aj študentov, mimovládne organizácie i športové kluby a inštitúcie,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Oficiálneho stretnutia so zástupcami mesta sa zúčastnil aj radca obchodno-ekonomického oddelenia Veľvyslanectva SR na Ukrajine Roman Žatko a prezident sumskej Obchodnej priemyselnej komory Konstantin Makarenko. Primátor mesta Ján Nosko a 2. viceprimátor Martin Turčan absolvovali prijatie na sumskej obchodnej komore, návštevu umeleckého múzea Onackovo a futbalového klubu Barsa Sumy.

Banská Bystrica má uzavretých 19 družobných zmlúv s mestami v Európe, USA a Izraeli. Počas posledných septembrových dní hostí zástupcov troch partnerských miest – primátora talianskej Alby, Maurizia Marella, predsedu Rady Grófstva britského Durhamu, Eddieho Bella a primátora gréckeho mesta Larissa, Apostolosa Kalogiannisa. Tí prijali pozvanie na konferenciu Univerzity Mateja Bela a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko Súčasné tendencie v riadení a marketingu európskych destinácií.

„Naše partnerské mestá sme väčšinou pozývali na najväčšie podujatie banskobystrického kultúrneho leta, na Radvanský jarmok. Tento rok sme sa však rozhodli využiť ich skúsenosti a prax v oblastiach, ktoré máme spoločné.  Talianski hostia odprezentujú, ako sa im podarilo využiť titul Európske mesto športu v roku 2013 a britskí zástupcovia predstavia svoj festival svetla Lumiere Durham Light. Prezentácia je súčasťou aktivít Festivalu svetla a tieňa, ktorý privíta všetkých Banskobystričanov a návštevníkov mesta už tento víkend,“ dopĺňa Zuzana Kučerová, vedúca oddelenia medzinárodných vzťahov a zahraničného obchodu.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Cyklopotulky – cyklotrasy - cyklostojany

Banská Bystrica, 23. september  2016
Európsky týždeň mobility bol aj tento rok v Banskej Bystrici plný atraktívnych aktivít a podujatí. Vďaka Cyklopotulkám spoznali Banskobystričania trasovanie plánovaných cyklotrás a mohli sa oboznámiť s procesom ich tvorby. Pri základných školách pribudlo niekoľko nových cyklostojanov a Deň bez áut tento rok ponúkol mnoho zaujímavých alternatívnych foriem dopravy. Ambíciou samosprávy je budovanie cyklotrás či zatraktívnenie mestskej hromadnej dopravy. 

Kampane, ktorej cieľom je podpora trvalo udržateľnej mobility v mestách, sa zúčastnil aj primátor mesta Ján Nosko. V rámci Dňa bez áut si vyskúšal jazdu na elektrotrojkolke a vyzval ľudí, aby začali využívať alternatívy, ktoré ponúkajú pridanú hodnotu, neškodia životnému prostrediu a pomáhajú nášmu zdraviu.

„Ak chceme v našom meste hovoriť o zmene udržateľnej mobility do budúcnosti, musíme mať vytvorenú infraštruktúru. Našou prioritou je vybudovať 25 kilometrov cyklotrás, ktoré budú spájať jednotlivé mestské časti s centrálnou mestskou zónou. V tomto roku sme na prípravu projektov a výkup pozemkov vyčlenili v rozpočte rekordnú sumu finančných prostriedkov vo výške 360 000 eur.  Cyklotrasa z Podlavíc po Hušták je už vo fáze stavebného povolenia. V súčasnosti čakáme na výzvy, keďže najbližšie programovacie obdobie vytvára na budovanie cyklotrás priestor na čerpanie európskych štrukturálnych fondov. Verím, že budeme úspešní,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Samospráva naráža na množstvo administratívnych úkonov spojených s odkúpením pozemkom i vyvlastňovaním. Časový faktor realizácie cyklotrás závisí aj od toho, kedy ministerstvo zverejní prvé výzvy. Následne bude na ne mesto reagovať.

„Európsky týždeň mobility vnímame ako vyvrcholenie aktivít, ktorých cieľom je ukázať, ako by sa mala doprava v meste uberať. Chceme rozvíjať alternatívne druhy dopravy a nielen hovoriť o tom, že je potrebné žiť bez áut. Musíme mať dobre nastavenú a fungujúcu mestskú hromadnú dopravu. V najbližšom období ju chceme posilniť o ďalšie spoje a atraktívne body, ktoré Banskobystričania potrebujú. Jedným bude už čoskoro nová autobusová stanica.  Plánujeme skvalitňovanie zastávok a vytvorenie samostatných jazdných pruhov v premávke pre autobusy,  aby boli rýchlejšie ako bežná automobilová doprava,“ dopĺňa Marek Modranský, predseda Komisie MsZ pre dopravu.

Európsky týždeň mobility v Banskej Bystrici sa včera skončil osadením nových cyklostojanov pri ZŠ Ďumbierska, ZŠ Golianova a ZŠ Spojová. Cyklisti si môžu odložiť svoje bicykle vďaka novým stojanom aj pred poliklinikou v Sásovej.

 

Európskemu týždňu mobility (ETM) patrí na celom svete termín od 16. do 22. septembra. Samosprávy majú príležitosť zapojiť sa do najväčšej a najrozšírenejšej kampane na svete na podporu trvalo udržateľnej mobility v mestách. Na Slovensku aj v tomto roku koordinuje program na národnej úrovni rezortná inštitúcia Ministerstva životného prostredia SR - Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Cieľom kampane je povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility. Mestá zároveň vyzývajú svojich obyvateľov, aby využívali ekologickejšie formy dopravy (chôdza, bicykel, hromadná doprava).

  

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora mesta

 


 

Európsky týždeň mobility a Týždeň dobrovoľníctva v Banskej Bystrici už po šiesty raz

Banská Bystrica, 16. september  2016
V rámci celoeurópskej kampane sa môžu Banskobystričania aj tento rok tešiť na sériu podujatí, ktorých cieľom je hovoriť o alternatívnych druhoch dopravy. O úspešnosti projektu v meste pod Urpínom svedčí aj niekoľko získaných ocenení. Samospráva podporuje opatrenia udržateľnej mestskej mobility a chce ich zavádzať do praxe.

 

19. 9.  – 20. 9. 2016 – Banská Bystrica na dvoch kolesách (štart 16:45 hod. z Huštáku)

 

Cyklopotulkami po plánovaných cyklotrasách v meste bude všetkých záujemcov sprevádzať vedúci Odboru územného plánovania a architekta mesta MsÚ v Banskej Bystrici Vladimír Letovanec. Predstaví trasovanie a konkrétne riešenia pripravovaných cyklotrás. Prioritou vedenia je v najbližších rokoch vybudovať 25 km cyklotrás a prepojiť tak jednotlivé mestské časti. V mestskom rozpočte bola preto v tomto roku vyčlenená na výkup pozemkov a spracovanie projektových dokumentácií rekordná suma finančných prostriedkov – 360 000 eur.

 

21. 9. 2016 – Žiť lepšie je vlastne jednoduché (14:00 hod. – 17:00 hod. poliklinika Sásová)

 

Do aktivity, ktorá je zameraná na Týždeň dobrovoľníctva, sa zapojí aj vedenie mesta. S aktívnymi Banskobystričanmi upraví zeleň a osadí niekoľko cyklostojanov pred polikliniku v Sásovej. Ďalšie cyklostojany pribudnú pri vybraných základných školách – ZŠ Ďumbierska, ZŠ Golianova a ZŠ Spojová.

 

22. 9. 2016 – Deň bez áut (6:00 hod. – 18:00 hod. Nám. slobody)

 

Vlani si Banská Bystrica odniesla ocenenie za  kreatívnu aktivitu Deň bez áut. V rámci nej sa v improvizovanej triede pri Barbakane učili žiaci o ekologických spôsoboch dopravy. Tento rok sa uzavrie časť parkoviska pred Domom kultúry. V duchu aktivity „Vymeňme 2 kilá tuku za 3 roky života naviac!“ sa budú môcť obyvatelia mesta povoziť na elektrotrojkolkách, elektrobicykloch i triximobiloch. Vedenie mesta porozpráva o dopravnej politike i aktuálnych opatreniach a  Občianske združenie EnviroFuture o tom, prečo je dobré vymeniť auto za bicykel.

 

Európskemu týždňu mobility (ETM) patrí na celom svete termín od 16. do 22. septembra. Samosprávy majú príležitosť zapojiť sa do najväčšej a najrozšírenejšej kampane na svete na podporu trvalo udržateľnej mobility v mestách. Na Slovensku aj v tomto roku koordinuje program na národnej úrovni rezortná inštitúcia Ministerstva životného prostredia SR - Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP). Cieľom kampane je povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility. Mestá zároveň vyzývajú svojich obyvateľov, aby využívali ekologickejšie formy dopravy (chôdza, bicykel, hromadná doprava).

  

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Zariadenie pre seniorov Jeseň v novom šate už na jeseň

Banská Bystrica, 13. september  2016
Zariadenie pre seniorov, ktoré poskytuje služby skôr narodeným Banskobystričanom od roku 1997, prechádza v týchto dňoch ďalšou obnovou. Po augustovej výmene okien v pivničných priestoroch bude budova na Internátnej ulici č. 10 už čoskoro vítať klientov aj novou fasádou. Na opravy vynaloží mesto približne 55 000 eur.

Jeseň je domovom pre približne 80 klientov. Ďalších 10 ľudí odkázaných na pomoc využíva Zariadenie podporovaného bývania nachádzajúce sa v nadstavbe objektu.  Montáž lešenia v zadnej časti budovy značí začiatok stavebných prác.

„Práce sú v týchto dňoch zamerané na mechanické a chemické očistenie omietok od rôznych náletov zo stromov, machov, plesní a inej špiny. Po penetračnom nátere použijeme na fasádu odolné silikónové farby, pričom farby budovy budú zachované a jej charakter nezmeníme.  Všetky opravy sa v Zariadení pre seniorov Jeseň realizujú za plnej prevádzky, preto sa zhotoviteľ zaviazal, že sa bude pracovať aj v dňoch pracovného voľna. Z mestského rozpočtu použijeme na stavebné práce približne 55 000 eur s DPH,“ hovorí prednosta MsÚ Martin Adamec.   

Cieľom centra sociálnych služieb je riešiť rôzne životné situácie starších obyvateľov mesta. Pomoc je zameraná na problémy s bývaním, zníženú sebestačnosť alebo úplnú neschopnosť zabezpečiť si starostlivosť o seba a svoju domácnosť. V „Jeseni“ sa nachádza Zariadenie pre seniorov, Zariadenie podprahového bývania i práčovňa. Patrí sem aj Zariadenie opatrovateľskej služby sídliace na ul. Družby 25.

  

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Prvá fáza obnovy kaštieľa Radvanských je v plnom prúde

Banská Bystrica, 8. september  2016
Rekonštrukcia banskobystrického klenotu, ako zvyknú obyvatelia mesta nazývať kaštieľ Radvanských, je od apríla v plnom prúde. Obnovená renesančná pamiatka v budúcnosti poslúži ako produkčné centrum Akadémie umení a umožní predviesť svoje nadanie divadelníkom, filmárom, hudobníkom i výtvarníkom. Stavebné práce sa v týchto dňoch zameriavajú najmä na prestrešenie objektu.

 „V súčasnosti sme v prvom štádiu rekonštrukcie. Máme k dispozícii niečo vyše milióna eur a v  prvej etape riešime predovšetkým strechy. Je to objekt, ktorý chceme  v budúcnosti sprístupniť širokej verejnosti. Najzásadnejšia vec, ktorá tento priestor posúva k vytvoreniu produkčného centra je prestrešenie nádvoria. Bude to ústredný priestor, kde by sa mohli v budúcnosti organizovať koncerty, divadelné predstavenia a iné spoločenské podujatia,“ hovorí prorektor Akadémie umení Matúš Oľha.

Vo fáze čistenia strechy je prítomný aj archeológ. V rámci zásypov sa našli útržky novín z roku 1896 v maďarčine, obálky z listov, zlomok novovekej kachlice i mince, pravdepodobne z čias rekonštrukcie kaštieľa v 50-tych rokoch 20. storočia. Podľa reštaurátora Ivana Škandíka sa bude musieť upresniť aj vek jednotlivých traktov, pretože odhalenie strechy ukázalo nové skutočnosti.

„Pri prvej etape rekonštrukcie kaštieľa Radvanských postupujeme v súlade so schválenou projektovou dokumentáciou. Na severnom krídle historického klenotu sme použili, na Slovensku unikátnu, technológiu prestrešenia pôvodnej strechy. Zabránili sme tak zatekaniu vody do objektu a  poškodeniu renesančných fresiek na stropoch. Túto technológiu sme museli doviesť z Českej republiky. Vznikli nám tak ďalšie neočakávané náklady,“ hovorí Jaroslav Valko, konateľ spoločnosti Prima Invest – zhotoviteľ stavby.

Roboty je veľa, financií málo. Akadémia umení z tohto dôvodu založila Občianske združenie kaštieľ Radvanských, ktoré vyhlásilo verejnú zbierku na jeho obnovu a rekonštrukciu. Viac informácií je dostupných na webovej stránke: kastielradvanskych.aku.sk. O získanie ďalších finančných prostriedkov sa bude snažiť aj samospráva.

„Prvý milión berieme ako štartovací balíček, ktorý má slúžiť na sanačné práce a záchranu kaštieľa. Chceme zabrániť ďalšej devastácii, vysušiť ho tak, aby sme po prestrešení mohli začať práce vo vnútri, prestrešiť nádvorie a začať ho postupne užívať. Verím, že sa nám podarí získať aj ďalšie finančné prostriedky, či už cez Ministerstvo kultúry SR alebo rokovaniami s vládou. Budeme hľadať mimorozpočtové zdroje, aby sme do budúcna kaštieľ dokázali po etapách dokončiť,“ dopĺňa primátor mesta Ján Nosko.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

V  Bystrici vyrastú dizajnéri, návrhári, tesári i elektrikári

Banská Bystrica, 5. september  2016
Základná škola J. G. Tajovského v Podlaviciach, ktorej zriaďovateľom je mesto Banská Bystrica, sa od dnešného dňa môže pochváliť unikátnym komplexom moderných technických učební. V rámci vyučovacieho procesu sa žiaci vďaka nadštandardným technickým zariadeniam, strojom a stavebniciam naučia pracovať s drevom, kovmi, papierom či informačnými a komunikačnými technológiami. Mesto pod Urpínom tak reflektuje na potrebu duálneho vzdelávania a budovania vzťahov medzi žiakmi a zamestnávateľmi.

Myšlienka a vízia vzniku moderných technických miestností CETECH vyplynula zo spoločenskej potreby zatraktívniť robotnícke profesie. Riaditeľ základnej školy Milan Pápay na slávnostnom otvorení  zdôraznil, že projekt nemá len regionálny charakter, ale participujú v ňom všetky stupne vzdelávacích inštitúcií.

„Cieľom projektu je zlepšiť a zdokonaliť technické i praktické zručnosti detí. Aktívnou činnosťou a prácou ich chceme viesť a motivovať k tomu, aby sa zvýšil ich záujem o štúdium na stredných odborných školách. Mesto Banská Bystrica tak získa výkladnú skriňu moderného vzdelávania. Polyfunkčný priestor môžu využívať okrem žiakov našej školy aj študenti stredných odborných škôl i študenti Katedry techniky a technológií Univerzity Mateja Bela,“ tvrdí.

Riaditeľ  zároveň ponúkol primátorovi mesta Jánovi Noskovi možnosť odprezentovať priestory potenciálnym investorom.

„Teší ma, že práve Banská Bystrica je mestom, kde sa podarilo takúto myšlienku zrealizovať. Som presvedčený, že je to správna cesta ako sa pohnúť ďalej smerom k duálnemu vzdelávaniu. Moderné učebne prinesú kreativitu pre deti a budú inšpiratívne nielen pre túto školu, ale aj pre ostatné základné školy v našom meste a na Slovensku. Bez ohľadu na to, kto je zriaďovateľom je dôležité, aby vznikala synergia medzi subjektmi s cieľom potiahnuť región dopredu. Je to vynikajúci a technicky dokonalý projekt,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Slávnostného otvorenia sa zúčastnili mnohí hostia, okrem iných zástupcovia z Republikovej únie zamestnávateľov, Zväzu automobilového priemyslu i Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Najväčšie banskobystrické podujatie sa blíži

Banská Bystrica, 2. september 2016
Radvanský jarmok

Patrí k najobľúbenejším podujatiam v Banskej Bystrici a svoju históriu píše už 359 rokov. Tentokrát bude venovaný prvkom, ktoré sa vlani dostali do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a sú prepojené s mestom pod Urpínom. Ponúkne Školu remesiel – ÚĽUV, modrotlač, viachlasný horehronský spev a gajdy patriace do zoznamu UNESCO. Samospráva ich všetky, v spolupráci s Univerzitou Mateja Bela a Akadémiou umení, predstaví v rámci tradičného jarmočného otváracieho ceremoniálu na Námestí SNP, 9. septembra 2016.

Modrotlač - prostredníctvom Stredoslovenského múzea, ktoré má v súčasnosti vo svojom depozite približne 250 modrotlačových foriem, vrátime do života starodávne modrotlačové vzory. Práve Banská Bystrica patrila medzi prvé mestá, kde sa vyrábali látky z modrotlače. Spája sa s menom rodiny Jozefa Beniača, cechmajstra Cechu farbiarov.

Viachlasný horehronský spev - je neodmysliteľnou súčasťou banskobystrického regiónu. Živý jedinečný umelecký prejav je výnimočný a dopĺňa tradičnú valašskú kultúru na Slovensku.  Do nášho regiónu sa dostal v 15. a 16. storočí a dodnes ho počuť na svadbách, krstinách i rodinných stretnutiach.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) - združuje tradičných umelcov, výrobcov či majstrov remesla. V súčasnej generácii hľadá ich nástupcov a zabezpečuje tak uchovávanie národného kultúrneho dedičstva i v našom regióne. Bystrické sídlo sa nachádza na Dolnej ulici 14.

Gajdy - je to unikátny hudobný nástroj, ktorého tradícia je súčasťou valašskej kultúry Stredného Slovenska už od 14. storočia.

 

OTVÁRACIA DOBA STÁNKOV A KOLOTOČOV

Remeslá

Radvanský jarmok ponúka každý rok priestor na prezentáciu tradičných remesiel. Tohtoročného sa zúčastní 330 domácich a 31 zahraničných remeselníkov. Svoje umenie predvedú majstri z Maďarska, Poľska, Českej republiky, ale aj Bulharska, Srbska - Vojvodiny a Rumunska. Najviac budú zastúpení vareškári a medovnikári, no svoje ľudovo-umelecké majstrovstvo predstavia aj zvonári, kováči, keramikári, mydlári, remenári, kožušníci, výrobcovia šperkov, krojov, marionet i spracovatelia medu. V rámci doplnkového sortimentu bude trh obohatený o predaj drevených hračiek. Predajná doba stánkov s remeslami bude vo štvrtok od 14:00 hod. do 20:00 hod., v piatok od 10:00 hod. do 20:00 hod., v sobotu od 9:00 hod. do 20:00 hod. a v nedeľu od 9:00 hod. do 16.00 hod.

Občerstvenie

Stánky s občerstvením ponúknu všetkým návštevníkom pestrý výber z tradičných jarmočných jedál. Langoše či pečené klobásy budú  rozšírené o ponuku regionálnych produktov,  akými sú bryndzové pirohy, halušky, kačacia pečeň, grilovaný hermelín a domáci chrumkavý chlieb. Vo štvrtok budú stánky otvorené od 14:00 hod. do 02:00 hod. V piatok a v sobotu si budú môcť všetci pochutnať na dobrom jedle už od 9:00 hod. do 02:00 hod, v nedeľu do 16:00 hod.

 

Zábavný park s kolotočmi bude otvorený od štvrtka do nedele v čase od 9:00 hod. – 24:00 hod, s hudobnou produkciou do 22:00 hod.

 

DOPRAVNÉ OBMEDZENIA

 

Úplné uzávierky miestnych komunikácií:

- parkovisko pod Pamätníkom SNP na Štefánikovom nábreží od pondelka 05. 09. 2016 od 19.00 hod. do pondelka 12. 09. 2016 do 20.00 hod.

- Hronské predmestie (od križovatky s cestou II/591 a odbočenie z cesty I/66“) - od pondelka 05. 09. 2016 od 19.00 hod. do pondelka 12. 09. 2016 do 20.00 hod.

- príjazdová cesta pod Baštou od štvrtka 08. 09. 2016 od 06.00 do pondelka 12. 09. 2016 do 06.00 hod.

- Vajanského námestie od križovatky s ulicou Janka Kráľa (vrátane parkoviska pred potokom Bystrička) od štvrtka 08. 09. 2016 od 06.00 hod. do nedele 11. 09. 2016 do  19.00 hod.

- Vajanského námestie od ulice M. Rázusa (od objektu Matice Slovenskej) tak, aby obslužná komunikácia pre zásobovanie prevádzok v zadných traktoch Dolnej ul. bola prejazdná, od štvrtka 08. 09. 2016 od 06.00 hod. do nedele 11. 09. 2016 do 19.00 hod.

- Vajanského námestie od Kuzmányho ul. (za parkoviskom) od štvrtka 08. 09. 2016

od 06.00 hod. do nedele 11. 09. 2016 do 19.00 hod.

- Národná ulica od križovatky s Kuzmányho ulicou po Nám. SNP od štvrtka 08. 09. 2016 od 19.00 hod. do nedele 11. 09. 2016 do 19.00 hod.

- Kapitulská ulica od križovatky J. Cikkera po Nám. SNP od štvrtka 08. 09. 2016 od 19.00 hod. do nedele 11. 09. 2016 do 19.00 hod.

- parkovisko na Nám. slobody za Domom kultúry od štvrtka 08. 09. 2016 od 19.00 hod. do nedele 11. 09 . 2016 do 19.00 hod.

- Bakossova ul., pričom občanom s trvalým pobytom bude vjazd povolený bez obmedzenia, od piatka 09. 09. 2016 od 06.00 hod. do nedele 11. 09. 2016 do 19.00 hod.

 

Zobojsmernenie

- Kuzmányho ul. od Vajanského námestia po Národnú ul. od štvrtka 08. 09. 2016 od 6.00 hod. do nedele 11. 09. 2016 do 19. 00 hod.

- Bakossova ul. od č. 24 po Nám. Š. Moysesa č. 16 od piatka 09. 09. 2016 od 06.00 hod. do nedele 11. 09. 2016 do 19.00 hod.

- Vylúčenie parkovania taxislužieb na parkovacích miestach na Vajanského námestí (na parkovisku) a v Kapitulskej ulici v dňoch 08. 09. 2016 - 11. 09. 2016. Taxislužby budú parkovať na malom parkovisku za potokom Bystrička (pri križovatke s ul. J. Kráľa) a v Kapitulskej ulici pri budove SSE. Dočasné parkoviská taxislužby budú označené prenosným dopravným značením.

Odporúčame využiť MHD. V prípade potreby dopravcovia zabezpečia posilnenie spojov. 

 

„Radvanská vareška“ - hra o Radvanskom jarmoku

Mesto Banská Bystrica podporilo v tomto roku vydanie zábavnej spoločenskej hry pre deti „Radvanská vareška.“ Pútavou formou približuje jeden z najznámejších a najstarších jarmokov,  ktorý bol v roku 2011 oficiálne zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Hra, ktorá vychádza už v týchto dňoch pri príležitosti 359. Radvanského jarmoku, je situovaná do centra mesta. Herný plán zobrazuje banskobystrické Námestie SNP s predajnými stánkami a jarmočnými atrakciami. Na hráčov čaká nielen zábavné nakupovanie a predávanie, ale  aj omaľovánky s úlohami pre bystré hlavičky a remeselnícke kvarteto (kartičky s ilustráciami tradičných remesiel a ich výrobkov).

Aj tento projekt, rovnako ako úspešná „Hravá Banská Bystrica“ vydaná v roku 2012, je dielom autorského kolektívu troch architektov: Pavol Borodovčák (ilustrácie), Ingrid Krajčovičová (grafické spracovanie) a Danica Turčanová (koordinácia projektu). Hra je ďalším z projektov, ktorých cieľom je podporovať v malých aj veľkých Banskobystričanoch lokálpatriotizmus a turistom i návštevníkom ponúknuť netradičný pohľad na naše pekné mesto.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Banskobystrický maratón už tento víkend

Banská Bystrica, 31. august 2016
Pekné počasie a veľa zábavy v pohybe sľubuje už tento víkend jubilejný piaty ročník Banskobystrického maratónu. Tretí najväčší mestský maratón na Slovensku je špecifický nielen najčlenitejšou traťou, ale i inovatívnym prístupom. Organizátori pripravili pre bežcov a návštevníkov mnoho noviniek. Po prvý raz  v histórii podujatia bude na trati kompletná výluka dopravy. Svojich 21 kilometrov už tradične odbehne aj primátor Európskeho mesta športu Ján Nosko.

Zážitkom a svetovým unikátom bude trojčlenná štafeta, Majstrovstvá sveta v polmaratóne naboso i Majstrovstvá Slovenska v maratóne mužov a žien. Návštevníci mesta pod Urpínom sa môžu tešiť na večerné koncerty. Na Námestí SNP nebudú chýbať atrakcie pre deti, pasta party pre maratóncov i maratónske Expo. V sobotu, 3. septembra odštartuje Minimaratón v rôznych kategóriách.

„Spolu s najmenšími športovcami Minimaratónu bude ďalšou hviezdou programu olympijský víťaz z Ria v chôdzi na 50 km Matej Tóth. S najcennejšou medailou spod piatich kruhov a nenapodobiteľným úsmevom zavíta medzi rodiny s deťmi v sobotu popoludní o 13-tej hodine. V nedeľu, 4. septembra vyrazia na trať účastníci hlavných seniorských kategórií. Slovenská bežecká elita si zmeria sily s medzinárodnou konkurenciou, zastúpenie budú mať i rýchlonohí bežci z čierneho kontinentu,“ hovorí organizátor Peter Fabok.

Banskobystričania musia počas nadchádzajúceho víkendu počítať s viacerými dopravnými obmedzeniami. Od 8:00 hod. do 14:00 hod. bude úplne uzavretá Sládkovičova ulica, príjazdová cesta z Pršianskej terasy, Fortnička či Mestský park. 

„Najmä z bezpečnostných a kapacitných dôvodov bude celý 21-kilometrový okruh úplne bez motorovej dopravy. To znamená celkovú uzáveru na trati a zároveň viac uzavretých ciest. Som presvedčený, že tento model je lepší, s oveľa priaznivejším dopadom na obyvateľov mesta a ich možnosti,“ dopĺňa organizátor Miroslav Štrba.

Na štart sa aj tento rok postaví primátor mesta Ján Nosko, aby sa pokúsil vylepšiť svoj minuloročný čas 2:16:29 v kategórii polmaratónu.

„Aj keď trať nášho maratónu patrí medzi najťažšie na Slovensku, som presvedčený, že účasť bude masová. Podujatie má v Banskej Bystrici päťročnú tradíciu a zapadá do konceptu Európskeho mesta športu, ktorým budeme v roku 2017. Teší ma, že sa k maratónu pridávajú čoraz vo väčšom počte aj znevýhodnené skupiny ľudí. Vyzývam všetkých Banskobystričanov, aby prišli povzbudzovať bežcov do ulíc a užili si jedinečnú atmosféru podujatia,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Program, dopravné obmedzenia a registráciu online nájdete na www.marathonbb.com a na FB stránkach podujatia.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Nová autobusová stanica rastie Bystričanom pred očami

Banská Bystrica, 25. august 2016

Pravidelná účasť zástupcu mesta na kontrolných dňoch a dohľad nad výstavbou autobusovej stanice nie sú novinkou. Toho dnešného sa však zúčastnil s primátorom mesta aj investor, aby potvrdil, že napriek počiatočným technickým problémom stavebné práce napredujú rýchlym tempom ďalej. Po viac ako tridsiatich rokoch privíta domácich a návštevníkov nová vstupná brána do mesta už koncom apríla 2017.

Výsledkom intenzívnych rokovaní vedenia mesta a spoločnosti Primum, s. r. o., o technickom vybavení dopravnej časti autobusovej stanice, má byť ľahká orientácia v aktuálnych autobusových a vlakových spojoch, ako aj moderný dizajn.

„Teší ma, že práce po prechodnom období útlmu nabrali veľmi intenzívne tempo. Po dnešnom rozhovore som optimista a verím, že dodržíme termín, ku ktorému sa investor a zhotoviteľ zaviazali. V súčasnosti rokujeme o štandardoch, ktoré má poskytovať dopravná časť, hľadáme konsenzus s jej prepojením na obchodné priestory. Som presvedčený, že čo najskôr doladíme detaily a cestujúcim poskytneme maximálny komfort,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Stavebné práce v týchto dňoch pokračujú výstavbou základov a oporných stien. V priebehu nasledujúcich dní sa začne s navážaním vysokých betónových stĺpov. Obyvatelia mesta tak budú môcť už čoskoro pozorovať, ako rastie do výšky nová autobusová stanica.

„Na začiatku výstavby autobusovej stanice sme natrafili na spodnú vodu, keďže sa nachádzame v blízkosti rieky Hron. Riešenie spočívalo v dvoch variantoch, no nakoniec sme zvolili ten, ktorý je rýchlejší a pre celý objekt výhodnejší. Celá stavba sa preto zodvihne o jeden meter, čo bude aj z hľadiska dizajnu vyzerať lepšie. Funkčnosť ostáva rovnaká, obchody sa nemenia. S otvorením počítame koncom apríla 2017, pretože naši nájomníci a prevádzkovatelia chcú už dnes potvrdiť predaj sezónneho tovaru,“ doplnil na mediálnom brífingu konateľ spoločnosti Primum, s. r. o. Ivan Hlaváček.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 

 


 

Mária Lauková: Vďaka dobrovoľníkom prežívajú PONSáčikovia všetky prekážky

Banská Bystrica, 10. august 2016
PONSáčikovia zažijú budúci týždeň štvrtý turnus letného tábora s trinásťročnou tradíciou. Pre zdravotne postihnuté deti je aj tento rok pripravený bohatý program v podobe rozprávok, športovania, výletov a návštev okolitých krás banskobystrického regiónu. Posledné stretnutie privíta 17 detí so 17 dobrovoľníkmi.

„Každé leto prežíva skupina zdravotne postihnutých detí niekoľko krásnych dní v prírode, vo vode, na koníkoch, v divadle, na železničke, v jaskyni, na motokárach, na lodi... Vďaka mladým dobrovoľníkom, ktorí sú pre deti aj skvelými kamarátmi, prekonávajú PONSáčikovia všetky prekážky bez problémov a majú možnosť zažiť všetko to, čo aj zdravé deti,“ hovorí Mária Lauková, vedúca štvrtého turnusu.

Od 15. – 20. augusta sa deti a ich asistenti presunú do rozprávky vďaka Divadlu pod balkónom. Interaktívna divadelná inscenácia Šípková Ruženka je určená pre deti a všetkých sedmospáčov, ktorí vďaka humoru a pesničkám výnimočne nezaspia. Súčasťou pondelkového programu bude aj prehliadka Robotníckeho domu s klaunovskou show. O tom, že Banskú Bystricu ako Európske mesto športu  2017 vedia reprezentovať aj PONSáčikovia, presvedčia každého v utorok, 16. augusta. Zaplávajú si na Fuggerovom dvore a na Dukle uvidia tréning šermu s profesionálnymi trénermi. Neskôr navštívia koníky v Ľubietovej a príslušníci zo Zboru vojenskej a justičnej stráže im predvedú ukážky zo svojej pracovnej činnosti. Na záver posledného turnusu ich privíta vodný raj vo Vyhniach alebo v Kováčovej i jaskyňa Bystrá.

PONS - Pomoc Osobám Neschopným Samostatnosti pons, znamená v latinskom jazyku most – most medzi zdravými a zdravotne postihnutými. Banskobystrické Občianske združenie PONS je už niekoľko rokov takýmto mostom pre skupinu zdravotne postihnutých detí. OZ PONS vzniklo vďaka MUDr. Jánovi Noskovi a MUDr. Jurajovi Oravcovi. Poslaním OZ je vytváranie podmienok pre dôstojný život a vzdelávanie detí a mladistvých s viacnásobným postihnutím, ich integrácia do života spoločnosti, vytvorenie podmienok pre sebarealizáciu aj po ukončení vzdelávacieho procesu.

 
Viac info poskytne:

Mária Lauková

0908 906 658

bbmariala@gmail.com

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Pripomíname si pamiatku banskobystrického Edisona

Banská Bystrica, 9. august 2016
V roku 2015 schválili poslanci mestského zastupiteľstva zápis banskobystrického rodáka Karola Dillnbergera do Zoznamu pamätihodností mesta pod Urpínom v kategórii osobnosť. Medzinárodne uznávaný odborník, vynálezca a priekopník vysielania televízie na Slovensku, prežil svoje detstvo, mladosť a podnikateľské roky v jednej z najkrajších historických budov na Námestí SNP, v  Beniczského dome. Práve tam bude na jeho počesť vo štvrtok, 11. augusta o 14:00 hod. odhalená pamätná tabuľa.

V oblasti rozhlasového a televízneho vysielania je pod Dillnbergerovým menom registrovaných vyše 40 patentov, viacero odborných knižných publikácií, stovky odborných článkov, recenzií a posudkov. Bystrický rodák obľuboval hru na saxofón, preto aj akt odhalenia pamätnej tabule bude sprevádzať tento nástroj.

Ing. Karol Dillnberger (6. jún 1912 – 11. august 1996) počas viac ako 60-ročnej profesionálnej činnosti na Slovensku a v zahraniční významnou mierou prispel k výchove generácií absolventov štúdia elektrotechniky na SVŠT (do 1. 4. 1991 Slovenská vysoká škola technická v Bratislave) a televíznych technikov. Je známy aj myšlienkou: „Po nás prídu mnohí, mladší, aj lepší, lenže málokedy prídu prví.“

Info poskytla: Jana Pelikánová z Oddelenia kultúry MsÚ v Banskej Bystrici

 

Pamätné tabule v Banskej Bystrici pripomínajú obyvateľom historické udalosti, ale aj významné osobnosti. V súčasnosti pracujú odborné útvary MsÚ spolu so zástupcami príslušných inštitúcií na Zásadách narábania s pomníkmi, pamätníkmi a pamätnými tabuľami v meste. Materiál by mal regulovať a zabezpečiť dohľad samosprávy pri ich umiestňovaní a premiestňovaní. 

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Aj Bystrica si zabehne od Tatier k Dunaju

Banská Bystrica, 1. august 2016
Predposledný augustový víkend sa môžu všetci nadšenci behu tešiť na podujatie od Tatier k Dunaju Jasná – Bratislava. V najväčšom štafetovom behu družstiev na Slovensku pobeží aj niekoľko tímov z Banskej Bystrice, ktoré už v minulých ročníkoch zaznamenali výborné výsledky. Na trati dlhej 345 kilometrov zabojuje v dňoch 20. a 21. augusta viac ako 220 registrovaných tímov.

Dňom i nocou bude mestský tím, s podporou spoločnosti Motor-Car Banská Bystrica, s. r. o., reprezentovať aj viceprimátor Martin Turčan a poslanec mestského zastupiteľstva Matúš Molitoris.

 „Pri príležitosti zisku titulu Európske mesto športu sme oslovili bežcov a kluby pôsobiace v našom meste, aby sme zostavili spoločný tím. Ten počas soboty, 20. augusta pobeží aj Banskou Bystricou, preto pozývam všetkých Banskobystričanov, aby sa k nám pridali, podporili nás a odbehli si úsek mestom spolu s nami. Mojou účasťou chcem zároveň dokázať, že zapojiť sa do športových akcií a súťaží sa môžu všetci, pretože nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa,“ hovorí Martin Turčan, 2. zástupca primátora.

Bystrický tím má ambíciu počas celého víkendu informovať o svojom pohybe prostredníctvom fan page na sociálnej sieti Facebook Banská Bystrica - Európske mesto športu 2017.

„Máme skvelý tím zložený z bežcov, športovcov  a bežeckých nadšencov, ktorí sa veľmi tešia na tento najväčší štafetový beh na Slovensku. Náš tím pobeží úsek dlhý 345 km, ktorý vedie od Nízkych Tatier cez Banskú Bystricu až do Bratislavy. Banská Bystrica medzičasom získala prestížny titul Európske mesto športu 2017, čo upevnilo naše presvedčenie, že v našom meste to naozaj „bežecky“ žije. Verím, že si toto veľké športové podujatie patrične všetci užijeme,“ dopĺňa Anna Kubánová z tímu EMŠ.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Škôlky postupne dostávajú nový šat

Banská Bystrica, 26. júl 2016
S nevyhnutnými opravami a údržbou dlhodobo zanedbaných materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta pod Urpínom sa začalo už vlani. V mnohých sa po rokoch odstránili statické poruchy, obnovili sa pavilóny, podlahy i vykurovacie systémy. Samospráva investuje do údržby, rekonštrukcie a rozšírenia kapacít MŠ aj tento rok. Viditeľný stavebný ruch na Materskej škole Profesora Sáru a ukončené práce na  MŠ Cesta k nemocnici značia výmenu 175 starých okien a dverí za nové.

V Materskej škole Cesta k nemocnici 37 sa čiastočné stavebné úpravy zrealizovali už minulý rok. Nerovnosť dlážky ohrozovala bezpečnosť detí a pedagógov, preto bolo nevyhnutné odstrániť jej havarijný stav. Tentokrát prišli na rad nevyhovujúce okná a dvere.

„Počas letných prázdnin sme sa vo vybraných škôlkach zamerali na výmenu starých dverí a pôvodných drevených okien za plastové, vrátane vonkajších a vnútorných parapetov i žalúzií. Predpokladaná hodnota týchto prác na oboch škôlkach bola takmer 130 000 eur. Verejným obstarávaním sa nám podarilo ušetriť približne 52 000 eur. V týchto dňoch sa pracuje aj na uzatvorení terasy v Materskej škole Tulská 26 na Fončorde, čím vznikne niekoľko ďalších miest pre malých predškolákov,“ hovorí prednosta MsÚ Martin Adamec.

Mesto zároveň pripravuje projekty na opravu kuchyne a vybudovanie vonkajšej kanalizácie na Materskej škole Družby 3, opravu strechy na Materskej škole Radvanská 26 a ZŠ Bakossova 5 i vybudovanie kanalizačnej prípojky na Materskej škole Senická cesta 82.

„Po zdĺhavom procese verejného obstarávania je v plnom prúde už aj realizácia projektu rozšírenia kapacít Materskej školy Družby na Fončorde financovaný z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu vo výške 44 000 eur. Nová trieda s modernými edukačnými pomôckami by mohla byť realitou už nasledujúci mesiac,“ dopĺňa Adamec.

Lepšie podmienky pre rast a vývoj malých škôlkarov by mohli byť realitou po viac ako 25-tich rokoch aj v MŠ na Tatranskej ulici 63 v Sásovej, MŠ Na Lúčkach 2 v Podlaviciach a v MŠ Radvanská 28 v Radvani. Samospráva na ich rekonštrukciu požiadala v mesiacoch marec – máj o nenávratný finančný príspevok v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia. V prípade získania eurofondov by sa stavebné úpravy zamerali na zateplenie budov, modernizáciu vykurovacích systémov, výmenu okien, dverí, osvetlenia i vybudovanie bezbariérových vstupov.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

V Banskej Bystrici bude počas leta pršať každý deň

Banská Bystrica, 8. júl 2016
Počas horúcich slnečných dní sa budú môcť Banskobystričania a návštevníci mesta osviežiť vďaka jemnému dažďu. Pracovníci Záhradníckych a rekreačných služieb (ZAaRES) dnes na Námestí SNP pri fontánke s pitnou vodou nainštalovali osviežovač vzduchu. Tzv. vodná hmla v lete ponúkne príjemné schladenie vďaka rozprašovaniu vody do ovzdušia.

Pri extrémnych horúčavách kropí samospráva každoročne celú centrálnu zónu dvakrát denne, resp. podľa potreby. Tento rok poslúži na ochladenie počas horúčav aj vodná hmla.

„Inšpirovali sme sa zahraničím, kde takéto vodné hmly existujú. V posledných rokoch sú v letných mesiacoch horúčavy, námestia sú suché a bez vlahy. Tak, ako sme v zime prírode pomohli so snehom, tak teraz sme sa rozhodli zvlhčiť vzduch a priniesť ľuďom osvieženie. Verím, že sa takáto forma schladenia ujme a ľudia sa z nej budú tešiť,“ hovorí Ivan Šabo, riaditeľ Záhradníckych a rekreačných služieb.

Pokiaľ to technické podmienky umožnia, ZAaRES plánuje inštalovať vodné hmly aj v iných častiach Banskej Bystrice. „Ďalší osviežovač vzduchu by už čoskoro mohol pribudnúť na autobusovej zastávke MHD na Námestí slobody. Aj cestujúci sa tak budú môcť počas čakania na spoj osviežiť,“ dopĺňa Šabo.

Vďaka výbornej geografickej polohe a prírodným danostiam ponúka Banská Bystrica a okolie niekoľko ďalších miest, ktoré sú v extrémnych horúčavách príjemným osviežením. Schladenie nájdu Banskobystričania aj v parku pri kaštieli Radvanských, v ktorom sa počas tohto týždňa pokosilo, upravila sa zeleň a pribudli lavičky vytvorené umelcami v rámci mestského festivalu umenia FUBABY. 

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Stanovisko mesta Banská Bystrica k investícii RKN Global

Banská Bystrica, 27. jún 2016
Je pre nás prekvapením rozhodnutie a stanovisko, ktoré zverejnil R. K. Noble na svojej webovej stránke www.rknglobal.com k investičnému zámeru v Priemyselnom parku Šalková. Nepoznáme dôvody, ktoré mohli viesť k takémuto, pre nás prekvapivému, rozhodnutiu. Celý proces komunikácie nejavil až do tejto chvíle známky akejkoľvek pochybnosti. Boli sme oboznámení s projektovou dokumentáciou, pracovalo sa na dokumentácii pre posúdenie vplyvov na životné prostredie EIA. Všetky uvedené kroky vzbudzovali dôveru v úspešnosť uvedeného projektu.

Kontaktovali sme zástupcu spoločnosti RKN Global Europe a žiadali sme vysvetlenie. Pokiaľ sa objavia nové skutočnosti, vedenie mesta Banská Bystrica bude o nich informovať.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Mesto hľadá architektov na obnovu vojenského cintorína v Majeri

Banská Bystrica, 23. jún 2016
Problematike vojenského cintorína z 1. svetovej vojny, ktorý sa nachádza v mestskej časti Majer, sa samospráva venuje už niekoľko rokov. Za posledné obdobie podniklo mesto kroky k obnove pätnástich hrobových miest, zrevitalizovalo južnú časť cintorína a odstránilo náletové dreviny. Z historického hľadiska si toto pietne miesto zaslúži viac. V spolupráci so Slovenskou komorou architektov vyhlasuje Banská Bystrica anonymnú urbanisticko-architektonickú súťaž „Obnova vojenského cintorína z 1. svetovej vojny v Majeri.“ Podmienky so súťažnými  pomôckami sú dostupné na webovej stránke mesta. 

História cintorína

Počas 1. svetovej vojny bola v obci Majer zriadená vojenská nemocnica, ktorá sa neskôr špacializovala na liečbu tuberkulózy. Preto v jej blízkosti vznikol v roku 1915  vojenský cintorín, kde bolo pochovaných do konca Veľkej vojny 1380 vojakov. Podľa historických prameňov išlo o 279 Čechov a Slovákov, 7 Talianov, 387 Maďarov, 44 Poliakov, 46 Rakúšanov, 330 Rumunov, 21 Rusov, 224 Srbov, Chorvátov a Slovincov a 42 neznámych vojakov.

Pôvodný cintorín sa nezachoval. Začiatkom 60-tych rokov do vojenského cintorína zasiahla výstavba štátnej cesty medzi Banskou Bystricou a Breznom. K ďalšiemu poškodeniu došlo výstavbou  budov na jeho severnej strane. Neexistuje už ani mohyla venovaná padlým vojakom, ktorú v roku 1917 vytvoril z úcty k obetiam sochár a kamenár Karol Fridrich Horn. V južnej časti pôvodného cintorína zostal zachovaný pamätník legionárom a časť hrobových miest.

Cintorínom v Majeri sa mesto zaoberá v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR, Okresným úradom, Vojenským historickým ústavom v Bratislave, Stredoslovenským múzeom a ďalšími odborníkmi v tejto oblasti.

Informácie poskytla: Jana Pelikánová z Oddelenia kultúry MsÚ

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Ján Nosko: Banská Bystrica získala titul Európske mesto športu 2017

Banská Bystrica, 22. jún 2016
Banská Bystrica to dokázala! Rok poctivej práce, mapovania športovej infraštruktúry a tvorby športovej stratégie priniesol mestu pod Urpínom významný úspech. Asociácia Európskych miest športu (ACES Europe) v oficiálnom liste vyhlasuje, že Banská Bystrica sa stáva Európskym mestom športu 2017. Galavečer oceňovania úspešných miest a prebratie vlajky v Európskom parlamente naplní 16. novembra 2016 cieľ Banskej Bystrice, ktorý si už stihli osvojiť všetky generácie športuchtivých Banskobystričanov.

„Máme tú česť vyhlásiť Banskú Bystricu za Európske mesto športu 2017. Vaše mesto je naozaj dobrým príkladom športu pre všetkých ako nástroj zdravia, spájania sa, vzdelania a rešpektu, ktoré patria k hlavným cieľom ACES Europe. Vyvinuli ste príkladnú športovú stratégiu s dobrým športovým vybavením, programom a aktivitami. Blahoželáme k oceneniu,“ píše prezident ACES Europe Gian Francesco Luppatteli.

Túto správu dnes oznámil primátor Ján Nosko na mediálnom brífingu v areáli Základnej školy Golianova, ktorá vychováva budúcu generáciu športovcov. Vďaka vynikajúcej športovej základni a získanému titulu sa tak po Košiciach zviditeľní na športovej mape Európy aj Banská Bystrica.

„Som veľmi rád, že sa nám titul podarilo získať. Je to ocenenie, ktoré nezískalo vedenie mesta, ale ľudia žijúci v Banskej Bystrici, žiaci, deti... Do ďalšieho obdobia nás to zaväzuje, aby sme plnili  úlohy, ktoré sme si stanovili a odkonzultovali s hodnotiacou komisiou. Nasleduje polrok príprav, keď sa budeme snažiť konkretizovať jednotlivé aktivity týkajúce sa dobudovania športovej infraštruktúry, vyčlenenia finančných prostriedkov pre rok 2017. Verím, že sa z titulu budú tešiť všetci Banskobystričania,“ hovorí Ján Nosko.

Európske mesto športu bude v budúcom roku reprezentovať dvanásť tvárí – úspešných športovcov, ktorí zviditeľňujú Banskú Bystricu na národnej i medzinárodnej úrovni.

„Celý rok 2017 bude naše mesto žiť športom. Máme veľa tvárí, ktoré dosahujú vo svete športu merateľné a krásne výsledky, preto ich chceme do tohto procesu zapojiť. Každý mesiac bude venovaný konkrétnym športom, ktoré budú prezentovať naši ambasádori,“ dopĺňa Martin Turčan, 2. zástupca primátora.

Od dnešného dňa funguje aj internetová stránka www.emsbb.sk,  ktorá má ambíciu mapovať športové dianie v meste olympijských víťazov a úspešných športovcov. Do sekcií s názvom Športoviská i Kluby a združenia, si môžu jednotlivé športové  subjekty pridávať informácie samostatne. Podobne majú aj možnosť uverejňovať aktuality a články, v ktorých sa chcú pochváliť svojimi úspechmi.  Užitočné a zaujímavé informácie sú dostupné aj na Facebooku - Banská Bystrica - Európske mesto športu 2017.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Stanovisko vedenia mesta k spolupráci s FK Dukla

Banská Bystrica, 15. jún 2016
V júni 2015 sa uskutočnili rokovania vedenia mesta so zástupcami Futbalového klubu Dukla. Predmetom bolo riešenie zlej finančnej situácie klubu, a tiež jeho ďalšie pôsobenie s cieľom záchrany mládežníckeho futbalu v  Banskej Bystrici. Vedenie mesta dnes na mediálnom brífingu informovalo o ďalších krokoch v tomto vzťahu.

Samospráva sa minulý rok zaviazala k tomu, že vedeniu FK Dukla poskytne absolútnu súčinnosť v oblasti krízového manažmentu a finančnej i personálnej stabilizácie klubu. Podmienkou bolo vysporiadanie finančných záväzkov zo strany FK Dukla voči tretím osobám do 31. decembra 2015.

„Aj napriek tomu, že do stanoveného termínu k vysporiadaniu nedošlo, po dohode sme sa rozhodli klubu poskytnúť druhú šancu. Našim primárnym zámerom bola záchrana mládežníckeho futbalu a súťaží pre mládežníkov v rámci útvaru talentovanej mládeže a zároveň záchrana družstva dospelých v druhej najvyššej súťaži, čo sa aj podarilo. Okrem iného v kategórii U 15 vybojovali športovci tretie miesto na Majstrovstvách Slovenska,“ uviedol primátor mesta Ján Nosko.

Keďže nedošlo k vysporiadaniu záväzkov klubu zo strany majiteľa klubu do 31. decembra 2015, po dohode s ním krízový manažment požadoval vysporiadanie záväzkov klubu voči tretím osobám do konca súťažného ročníka 2015/2016. Nakoľko do dnešného dňa sa tak nestalo, podpora klubu v súčasnom režime zo strany mesta Banská Bystrica nie je možná.

„Po zhodnotení súčinnosti s majiteľom Futbalového klubu Dukla sme sa na základe všetkých faktov rozhodli našu spoluprácu zo strany mesta na teraz ukončiť.  Dôvodom je neplnenie dohôd týkajúcich sa vysporiadania záväzkov,“ dopĺňa primátor mesta Ján Nosko.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
Kancelária primátora mesta Banská Bystrica
 

 


 

Dopravné obmedzenia počas 60. ročníka Medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska

Banská Bystrica, 6. jún 2016
V utorok, 7. júna 2016 odštartuje večerným prológom na Námestí SNP v Banskej Bystrici 60. ročník Medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska. Prvú etapu absolvuje pelotón v stredu tromi okruhmi z Námestia SNP smerom na Brezno, severným obchvatom R1 do Radvane na Zvolenskú cestu, cez Sliač, Veľkú Lúku a Dolnú Mičinú naspäť do centra mesta. Cyklisti opustia Banskú Bystricu vo štvrtok 9. júna, keď o 12:30 hod. odštartuje z centra 2. etapa.

 

V súvislosti s pretekmi žiadame motoristov, aby počítali s dopravnými obmedzeniami na trase jednotlivých etáp i na komunikáciách a parkoviskách v centre mesta.

 

Trasy prológu, 1. a 2. etapy:

     

7. 6. 2016 (utorok) - prológ, štart o 20:30 hod., trasa: Námestie SNP – Lazovná ul. - Katovná ul. - Strieborné nám. - Horná Strieborná – Námestie SNP

8. 6. 2016 (streda) - 1. etapa, štart o 14:00 hod.: Banská Bystrica (Námestie SNP – Námestie Š. Moysesa – Horná ul. -  Partizánska cesta) – I/66 – R1 – I/69 -  Sliač – Lukavica – Horná Mičiná – Banská Bystrica (Kapitulská ul. - F. Švantnera – Národná ul. -  Námestie SNP) (3 okruhy)

9. 6. 2016 (štvrtok) -  2. etapa, štart o 12:30 hod.: Banská Bystrica (Námestie SNP – Námestie Š. Moysesa – Horná ul. - Partizánska cesta) – I/66 – Podbrezová – Štrbské Pleso

 

Dopravné obmedzenia:

 

Prológ: Trasa je vedená z väčšej časti v pešej zóne - Lazovná ul., Horná Strieborná ul., po Katovnej ul. a okrajom Strieborného námestia. Počas prológu a hodinu pred štartom bude obmedzený vjazd a výjazd vozidiel k nehnuteľnostiam prístupným z uvedených ulíc. Chodci budú usmernení do koridoru chodníka vymedzeného mobilnými zábranami a páskou. Na Námestí SNP v zóne koridoru štartu a cieľa bude regulovaný prechod peších cez trať príslušníkmi mestskej polície a organizátormi podujatia.

 

1. etapa: Obmedzenie parkovania na Námestí Š. Moysesa, Hornej ul., Ul. 9. mája, Ul. F. Švantnera a Národnej ul., vrátane výjazdov z nehnuteľností a parkovísk na trasu pretekov. Regulovaný prechod peších na  Námestí SNP v  zóne koridoru štartu a cieľa.

 

2. etapa: Obmedzenie parkovania na Námestí Š. Moysesa, Hornej ul. vrátane výjazdov z nehnuteľností a parkovísk na trasu pretekov. Regulovaný prechod peších na Námestí SNP v  zóne koridoru štartu a cieľa.

 

Parkovanie technických vozidiel konvoja na parkovacích plochách na Námestí Š. Moysesa a v Kapitulskej ul. - 7. 6. 2016 – utorok - (13:00 hod. - 22:30 hod.), 8. 6. 2016 – streda -  (07:00 hod. – 19:00 hod.), 9. 6. 2016 – štvrtok - (07:00 hod. – 13:00 hod.).

 

Pelotón bude v čele a závere doprevádzaný vozidlami Policajného zboru SR. S časovým predstihom pred pelotónom bude jazdiť vozidlo usporiadateľa, upozorňujúce účastníkov cestnej premávky na prejazd pelotónu, obmedzujúce výjazdy a protismernú jazdu vozidiel na trať.

 

Mesto Banská Bystrica a Slovenský zväz cyklistiky ďakujú účastníkom cestnej premávky za porozumenie a veria, že tolerantným prístupom všetci prispejeme k vydarenému priebehu tohto významného športového podujatia  a bezpečnému priebehu pretekov.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Prehĺbili sme spoluprácu s čínskym mestom Shenyang

Banská Bystrica, 3. jún 2016
Oficiálna návšteva vedenia mesta Banská Bystrica a Univerzity Mateja Bela (UMB) v čínskom Shenyangu vyústila do podpísania zmluvy o ďalšej spolupráci. Všetky strany majú záujem prehlbovať partnerstvo v oblasti zdravotníctva, vzdelávania i športu. Viditeľným výsledkom by mohlo byť už čoskoro zriadenie Konfuciovej učebne v Banskej Bystrici zameranej na ekonómiu a financie.

Súčasťou návštevy zástupcov samosprávy bola v dňoch 21. až 25. mája aj prehliadka Liaoningskej univerzity. Tá disponuje pracoviskom tradičnej čínskej medicíny, ktoré patrí k najmodernejším v Čínskej ľudovej republike. Od septembra 2016 bude tento druh štúdia poskytovať Konfuciova učebňa na Fakulte zdravotníctva SZU v Banskej Bystrici, ktorej otvorenia sa zúčastnia aj hostia z mesta Shenyang.

„Verím, že táto  pracovná cesta bude prínosom pre ďalší rozvoj vzťahov medzi našimi mestami. Mohla by priniesť aj nové možnosti a príležitosti v cestovnom ruchu a kúpeľníctve, o ktoré je v tejto oblasti veľký záujem,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Pracovný program bol doplnený rokovaniami na úrovni ministerstva školstva a ministerstva životného prostredia čínskeho Shenyangu. Zástupcovia mesta navštívili Veľvyslanectvo SR v Pekingu a Hanban, centrálnu inštitúciu pre riadenie Konfuciových inštitútov a Konfuciových učební vo svete.

 

Program

22. 5. - 23. 5.

Pracovné stretnutie s Úradom pre školstvo.

Prehliadka cisárskeho mesta, prijatie delegácie viceprimátorom Shenyangu za účasti generálneho a vicegenerálneho tajomníka vlády mesta Shenyang, predstaviteľov Úradu pre zahraničné vzťahy, Úradu pre školstvo, Úradu pre životné prostredie a predstaviteľov Liaoningskej univerzity.

 

Pracovná diskusia s Úradom pre životné prostredie.

24.5 – 25. 5.

Delegácia opúšťa Shenyang, navštevuje Hanban v Pekingu a Veľvyslanectvo SR v Pekingu.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora


 

 

Gian Francesco Lupattelli: Je našim želaním, aby ste sa stali Európskym mestom športu 2017

Banská Bystrica, 2. jún 2016
Mesto úspešných športových osobností a zvučných mien vrcholového športu, dejisko významných športových podujatí, miesto, kde šport spája ľudí... Aj taká je Banská Bystrica, ktorá kvôli zisku prestížneho titulu Európske mesto športu 2017 absolvovala už takmer ročnú cestu. Od prvotnej myšlienky kandidovať, cez zmenu systému financovania športu až po zmapovanie športovej infraštruktúry, aktivít a klubov, sa mesto pod Urpínom dopracovalo do finále. Hodnotiaca komisia, ktorá tento týždeň posudzovala pripravenosť Banskej Bystrice na zisk ocenenia, odchádzala s pozitívnymi dojmami. Definitívny výsledok oznámi oficiálnym listom do dvoch týždňov
.

„Rozhodnutie kandidovať bolo jednoduché. Všetci vieme, že Banská Bystrica žije a dýcha  športom. Zložitejšie bolo spracovať kompletný materiál týkajúci sa celkovej športovej infraštruktúry v meste. Podarilo sa nám vytvoriť dôkladnú športovú mapu Banskej Bystrice, ktorú hodnotiaca komisia počas niekoľkých dní overovala v praxi. Ukázali sme im prostredie, aby pochopili synergiu, ktorá  u nás funguje. Od našich priateľov a hostí z Asociácie európskych miest športu sme nezaznamenali žiadne negatívne ohlasy a som presvedčený, že sa im v našom meste páčilo,“ hovorí Ján Nosko.

Hodnotiacu komisiu v Banskej Bystrici tvorili členovia z Talianska, Španielska, Škótska, Veľkej Británie i Českej republiky. Prezident ACES Europe pogratuloval primátorovi mesta k vytvoreniu kvalitnej pracovnej skupiny, ktorá podľa jeho slov odviedla skvelú prácu.

„Banská Bystrica má nábeh na zisk titulu Európske mesto športu 2017. Šport sa rodí cez stovky a tisíce športových zariadení a športových klubov, ktoré pracujú spoločne. Práve spolupráca je dôležitá. Do športu treba zapájať všetkých obyvateľov, čo sa vám aj darí. Oficiálny výsledok vám oznámime listom na základe rozhodnutia zo zasadnutia, ktoré sa bude konať 14. júna v Barcelone. Verím, že budete môcť sňať slovo kandidát a stanete sa Európskym mestom športu v roku 2017,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii prezident ACES Europe Gian Francesco Lupattelli. 

Zahraničná delegácia hodnotila, okrem iného, zapojenosť Banskobystričanov do športových aktivít. Tá je na úrovni 54 percent, pričom priemer v Európe predstavuje 16 až 18 percent.

„Do Slovenska sme sa zaľúbili už minulý rok v Košiciach. Zaľúbenosť pokračuje aj tento rok v Banskej Bystrici. Sme veľmi optimistickí, čo sa týka vašej kandidatúry a budeme sa tešiť na november, ak budeme môcť v Bruseli privítať zástupcov mesta na udeľovaní titulu Európske mesto športu. Keď som sa primátora opýtal, aké dedičstvo mesto zanechá, keď sa stane nositeľom titulu, povedal, že to nebude koniec snáh v oblasti športu, ale pokračovanie nastúpeného trendu. Banská Bystrica je odhodlaná športovať a uvedomuje si dôležité prepojenie medzi športom a zdravím obyvateľstva,“  hovorí Hugo Alonso, generálny sekretár ACES Europe.

Počas troch dní bol súčasťou hodnotiacej komisie aj primátor Košíc a delegát ACES Europe pre Slovenskú republiku, Richard Raši. Prostredníctvom Lukáša Vorela, člena správnej rady asociácie odkázal: 

„Keď Banská Bystrica získa titul Európske mesto športu 2017, bude to najlepšie rozhodnutie, aké sme mohli urobiť. Mesto skutočne žije športom a Košice ako Európske mesto športu 2016 budú mať naozaj dôstojného nasledovníka.“

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Letná banská univerzita (8. - 9. júl 2016)

Banská Bystrica, 31. 5. 2016
Stredoslovenská oblasť je známa svojou výnimočnou baníckou históriou. Už v 14. storočí vznikol Zväz stredoslovenských banských miest, do ktorého patrili Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Kremnica, Pukanec, Nová Baňa, Ľubietová, Banská Belá a okolité obce. Boli významné najmä vďaka ťažbe drahých kovov, neskôr farebných kovov a železnej rudy, ale taktiež je nezanedbateľný ich vplyv na rozvoj banskej, úpravníckej, hutníckej techniky a technológie. História týchto siedmich miest inšpirovala producenta projektu, spoločnosť Mana s.r.o. z Banskej Bystrice k vzniku Letnej banskej univerzity, ktorá bude prebiehať od 8. do 9. júla 2016. Počas prvého ročníka sa jej ambasádorom stal herec Lukáš Latinák.

Do Letnej banskej univerzity sa môžu zapojiť deti od 9 do 14 rokov už počas týchto dní, prostredníctvom Baníckeho zápisníka. Dvojčlenné tímy alebo jednotlivci sa na chvíľu stanú skutočnými baníkmi, geológmi, historikmi, dobrodruhmi a riešia na webovej stránke www.banskauniverzita.sk sériu populárno-náučných úloh. Spolu so „sprievodcami“, ktorými sú  Slečna Kahancová, Vozík, Kladivko a večne nahnevaný Netopier, sa deti a tínedžeri postupne prekopávajú zadaniami zameranými na Geológiu a stavbu našej zeme, Mineralógiu, Históriu baníctva na strednom Slovensku, Technológiu tradičného baníctva, Banícku kultúru a etnografiu, Banícku akadémiu a banícke školstvo na Slovensku. Na tých, ktorým sa podarí vyriešiť všetky úlohy do 20. júna, čakajú rôzne ceny, ktoré môžu vyhrať pre seba aj pre celú svoju triedu. Jednou z nich je aj prednostný vstup na Letnú banskú univerzitu.

Počas Letnej banskej univerzity (8. - 9. 7. 2016) môžu jej študenti nazbierať svoje vlastné geologické a banícke zážitky nad zemou, aj pod zemou. Jej program bude vyskladaný        z rôznych prednášok, exkurzií, z nových faktov, vedomostí, chutí a stretnutí so zaujímavými lektormi vo vybraných stredoslovenských banských mestách. Letná banská univerzita bude ukončená slávnostnou promóciou, počas ktorej spoznáme mená jej prvých absolventov.

Projekt Letná banská univerzita je realizovaný vďaka podpore Mesta Banská Bystrica. Viac informácií získate na www.banskauniverzita.sk alebo na facebookovom profile Letná banská univerzita.

 

Monika Kováčová
Banská univerzita

 


 

Stanovisko mesta Banská Bystrica ku kauze Tematického týždňa v ZŠ SSV

Banská Bystrica, 30. máj 2016
Na základe piatkového vyjadrenia poslanca MsZ Jaroslava Kuracinu prostredníctvom  svojho facebookovho profilu, zaplavili sociálne siete konšpiračné teórie a výmysly v súvislosti s pripravovaným podujatím „Tematický týždeň“ v Základnej škole Slobodného slovenského vysielača. To malo za následok sériu urážlivých článkov na adresu jednej z najlepších banskobystrických základných škôl a vedenia mesta. Zriaďovateľom tejto školy je mesto Banská Bystrica, preto sa primátor Ján Nosko na základe informácií od poslanca Kuracinu už v piatok, 27. mája okamžite spojil s riaditeľkou ZŠ a poveril vedúceho Školského úradu dôkladným prešetrením celej záležitosti.

Vedenie mesta považuje postup, ktorí zvolili iniciátori mediálnej kauzy, za neštandardný. V snahe riešiť situáciu dnes vedenie mesta na pôde Mestského úradu v Banskej Bystrici iniciovalo stretnutie s riaditeľkou ZŠ SSV, zástupcami Rady školy, poslancom MsZ Jaroslavom Kuracinom, poslancom NR SR pre ĽSNS Jánom Morom a poslankyňou NR SR Vierou Dubačovou (OĽANO-NOVA).

Po sumarizovaní všetkých faktov nenachádzame ako zriaďovateľ tejto základnej školy žiadne pochybenia v postupe riaditeľky ZŠ SSV Zuzany Sedláčekovej, ktoré by mali viesť k realizácii nápravných opatrení. Základná škola patrí dlhodobo medzi najlepšie hodnotené školy na Slovensku. Tematický týždeň je zaradený medzi stabilné podujatia, ktoré škola organizuje každoročne. Podobne ako ďalšie záujmové aktivity pre deti, je realizovaný na báze dobrovoľnosti.

Aj v budúcnosti podnikneme všetky kroky, aby  sme zabránili poškodzovaniu dobrého mena školy, jej zamestnancov, žiakov a mesta Banská Bystrica. Všetkých zároveň vyzývame, aby upokojili situáciu a nepokračovali v mediálnej kampani namierenej proti ZŠ SSV.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Mieri k nám dôležitá zahraničná delegácia

Banská Bystrica, 27. máj 2016
Od zisku prestížneho titulu Európske mesto športu 2017 delí Banskú Bystricu už len jeden krok. Od pondelka, 30. mája bude hostiť členov hodnotiacej komisie Asociácie európskych miest športu (ACES Europe). Počas pobytu absolvujú bohatý a vďaka danostiam banskobystrického regiónu, atraktívny program. Všetci sa budú môcť na vlastné oči presvedčiť, že v Bystrici nezáleží na veku či sociálnej skupine. Pretože radosť z pohybu, túžba po víťazstve a rešpekt voči fair-play je v každom Banskobystričanovi.

Z ACES Europe do mesta pod Urpínom pricestuje prezident Gian Francesco Lupattelli, generálny sekretár Hugo Alonso, viceprezident John Swanson, člen správnej rady Lukáš Vorel a delegát Asociácie európskych miest športu pre Slovenskú republiku Richard Raši. Navštívia, skokanské mostíky na Žltých pieskoch, 21. ročník Športovej olympiády detí materských škôl na Štadióne SNP, absolvujú jazdu cyklobusom...

„Banská Bystrica ponúka od jari do zimy širokú mozaiku športových a telovýchovných aktivít. U nás športujú škôlkari, seniori, olympijskí medailisti, majstri sveta i športoví začiatočníci. Môžeme sa pochváliť bežkovaním v centre mesta či ojedinelými singletrailami. Sme dejiskom významných medzinárodných podujatí a rodiskom desiatok úspešných športovcov, ktorí sú motiváciou pre ostatných.  Som presvedčený, že spĺňame všetky kritériá a prestížny titul, ktorým sa budeme môcť hrdiť v roku 2017,  nám hodnotiaca komisia udelí,“  hovorí primátor Ján Nosko.

Vo štvrtok, 2. júna o 10:30 hod. sa na tlačovej konferencii v Cikkerovej sieni Radnice stretne zahraničná delegácia s novinármi. Oboznámi ich o tom, čo všetko sa Banskej Bystrici, mestu olympijských víťazov a významných športových osobností, na ceste za titulom EMŠ 2017 podarilo dosiahnuť.

„Projekt Európskeho mesta športu nevnímame len ako aktivitu na rok 2017. Chceme, aby zámery a podpora športu pre verejnosť zostali živé aj neskôr. Titul by nám mohol pomôcť k propagácii a získavaniu finančných prostriedkov pre projekty, ktorými chceme pritiahnuť k športu čo najviac Banskobystričanov,“ dopĺňa Martin Turčan, 2. zástupca primátora.

 

Cesta Banskej Bystrice k Európskemu mestu športu 2017:

Január 2015 – vedenie mesta sa začalo zaoberať myšlienkou kandidatúry

Marec 2015 – mestské zastupiteľstvo na zasadnutí schválilo kandidatúru Banskej Bystrice na titul

Jún 2015 – prvé stretnutie člena ACES Europe Lukáša Vorela s primátorom mesta a členmi MsZ

August 2015 – vyhlásenie verejnej súťaže na vypracovanie návrhu loga Banská Bystrica – EMŠ 2017

Október 2015 – informačné stretnutie mesta so zástupcami všetkých športových klubov a združení, s riaditeľmi škôl, inštitúcií, podnikateľskými subjektmi a zamestnávateľmi

November 2015 – rozsiahla zmena dotačného systému formou nového VZN – financovanie športu

Január 2016 – Banská Bystrica odprezentovala svoju kandidatúru na medzinárodnej výstave cestovného ruchu Slovakiatour 2016 v Bratislave

Jún 2016 – príchod hodnotiacej komisie

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Časť Starej Sásovej dočasne uzatvoria

Banská Bystrica, 25. máj 2016
V dňoch 26. a 27. mája 2016 sa zrealizujú stavebné úpravy vozovky na Hlbokej ulici. Správca miestnych komunikácií uskutoční rozsiahlu obnovu v úseku od križovatky s ulicami Na zábave/Veterná, až po križovatku s Haškovou ulicou. Obnovená bude aj časť Haškovej ulice v úseku od domu č. 1 až 5.

Z dôvodu stavebných prác sa v týchto dňoch časť vozovky úplne uzatvorí, v čase od 08.00 do 18.00 hod. Doprava bude riadená príslušníkmi mestskej polície. Obyvateľov Starej Sásovej, ktorých sa obnova miestnej komunikácie bezprostredne dotýka, žiadame o trpezlivosť aj z dôvodu výluky mestskej hromadnej dopravy. Tá bude od štvrtka do soboty (28. mája 2016) odklonená.

V prípade nepriaznivého počasia budú práce realizované v náhradnom termíne, o ktorom budeme informovať.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Jedinečný koncert v centre mesta

Banská Bystrica, 24. máj 2016
56. banskobystrická hudobná jar pokračuje. Tentokrát na Námestí Štefana Moysesa. Už v piatok, 27. mája 2016 o 21:00 hod. sa pri Barbakane uskutoční jedinečný open air koncert Bach goes Samba. Banskobystričania sa môžu tešiť na barokovú hudbu spojenú s latinskoamerickými rytmami.

Projekt je výnimočný tým, že ponúkne poslucháčom tri rôzne žánre – klasickú, jazzovú a ľudovú hudbu. Komorný sláčikový orchester The Classical Music Maniacs je zložený z dvanástich excelentných hudobníkov. Zakladateľom a vedúcim súboru je huslista a koncertný majster slovenskej filharmónie Jarolím Emmanuel Ružička. Počas hodinového koncertu odznejú diela nemeckého skladateľa barokovej hudby J. S. Bacha, talianskeho huslistu A. Vivaldiho, argentínskeho hudobného skladateľa A. Piazzolla a iných.

Banskobystrická hudobná jar je cyklus jarných koncertov. Ide o jeden z najstarších festivalov klasickej hudby na Slovensku. Každoročne ponúka vo svojom programe špičkových interpretov, umelecké skupiny či orchestre nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. V Banskej Bystrici sa v súčasnosti odohráva už 56. ročník.  V rámci festivalu sa predstavili Peter Michalica, Marián Lapšanský, Václav Hudeček, Peter Toperczer a ďalší. Pravidelným hosťom je Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
 

 


 

Banská Bystrica posilňuje spoluprácu s Čínou

Banská Bystrica, 20. máj 2016
Jazyk budúcnosti, expandujúca ekonomika, výrobná hala sveta... To je len niekoľko prívlastkov krajiny veľkomiest a bohatej histórie – Čínskej ľudovej republiky. Jej prednosti začína objavovať aj Banská Bystrica. Rokovania primátora Jána Noska so zástupcami čínskej Liaoning univerzity a banskobystrickými vzdelávacími inštitúciami, vyústili do jeho prvej oficiálnej návštevy mesta Shenyang. Ambíciou samosprávy je posilnenie vzájomnej spolupráce  najmä v oblasti vzdelávania a podpory podnikateľského prostredia.

Pracovnej cesty sa spolu s primátorom zúčastní aj 1. viceprimátor Jakub Gajdošík a rektor Univerzity Mateja Bela Vladimír Hiadlovský.  Od 21. do 25. mája majú naplánované stretnutia s vedením a odbornými útvarmi mesta  Shenyang i s predstaviteľmi Liaoning univerzity.

„Čínsky projekt, na ktorom pracujeme vnímam veľmi pozitívne. Po vzniku Konfuciovej učebne pri Slovenskej zdravotníckej univerzite zameranej na čínsku tradičnú medicínu, prispeje k rozvoju samosprávy aj zavedenie výučby čínskeho jazyka na Gymnáziu Mikuláša Kováča. Chceme tieto aktivity podporovať, lebo sú perspektívne a pre mladých ľudí atraktívne. Som presvedčený, že vďaka kvalitnej spolupráci našich vzdelávacích inštitúcií, môže byť Banská Bystrica opäť niečím výnimočná,“ hovorí primátor Ján Nosko.  

Posilnenie spolupráce vidí vedenie mesta aj v oblasti zavádzania nových technológií či mládežníckych výmen. Čínska delegácia naopak zavíta do Banskej Bystrice počas letných mesiacov, keď bude okolie mesta pod Urpínom dejiskom detského tábora pre deti z čínskeho mesta Shenyang.  

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Olympijské festivaly detí mesta Banská Bystrica v duchu Olympijskej štafety Rio 2016

Banská Bystrica, 19. máj 2016
Aj tento rok si deti z banskobystrických materských a základných škôl zmerajú svoje sily počas tradičných olympijských festivalov. Práve v deň sviatku všetkých detí si malí olympionici otestujú na Štadióne SNP rýchlosť a vytrvalosť v rámci Športovej olympiády detí materských škôl, ktorá je výnimočná svojou viac ako 20-ročnou tradíciou. Škôlkari zároveň privítajú zahraničných hostí, ktorí mieria do Banskej Bystrice, aby rozhodli o tom, či sa v roku 2017 staneme Európskym mestom športu.

Štafetu olympijských festivalov odštartoval Sásovský trojboj na Základnej škole Ďumbierska. Žiaci prvého stupňa súťažili v atletických disciplínach - beh na 50 m a skok do diaľky, ale aj vo vybíjanej a minifutbale. Hostitelia športového podujatia získali prvenstvo nielen po sčítaní bodov jednotlivcov, ale aj vo vybíjanej.

„Už 25. mája 2016 sa športový areál ZŠ Golianova stane dejiskom obľúbeného športového dňa pre žiakov druhého stupňa. Do Banskej Bystrice zavítajú aj športovci z nášho partnerského, maďarského mesta Dabas. Sily si zmerajú dievčatá a chlapci v súťažných disciplínach: beh na 60 m, beh na 800 m, štafetový beh 4 x 250 m a v skoku do diaľky. Basketbal, vybíjaná, futbal a floorbal  ponúknu možnosť preveriť tímovú spoluprácu jednotlivých kolektívov,“ hovorí Dana Cibuľková z Oddelenia športu MsÚ v Banskej Bystrici.

O deň neskôr, 26. mája privíta ZŠ Golianova žiakov z košickej Základnej školy Považská.  Ôsmaci si medzi sebou zmerajú sily v hokejbalovom zápase. Primátor mesta Ján Nosko zároveň po roku splní svoj sľub, ktorý vyplynul z minuloročnej stávky s primátorom Košíc, Richardom Rašim. Po tom, čo banskobystrickí Barani vlani prehrali s košickými hokejistami v boji o majstrovský titul,  prispeje primátor na rozvoj športu víťaznému mestu a zároveň bude dozorujúcim lekárom pri športovom zápase nastupujúcej generácie.

Najmladším budeme držať palce 1. júna počas Športovej olympiády detí materských škôl, kde zabojujú o pohár primátora.

„Som veľmi rád, že sa týmto jedinečným podujatím, ktoré už 21 rokov zapája malých športovcov do pohybových aktivít, budeme môcť pochváliť aj našim zahraničným hosťom. V Banskej Bystrici práve v tomto období  privítame hodnotiacu komisiu z ACES Europe, ktorá rozhodne o tom, či sme boli v boji o prestížny titul Európske mesto športu 2017 úspešní,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Olympijské festivaly detí ukončí 9. júna 2016 deň plný športu a súťaženia, za účasti žiakov prvého stupňa základných škôl, v športovom areáli ZŠ Golianova. Ducha olympiády si pripomenieme aj Slovenskou olympijskou štafetou Rio 2016, ktorá sa uskutoční 16. júna v parku pod Pamätníkom SNP. Hlavným cieľom olympijských festivalov je prehĺbenie olympijskej myšlienky a prebudenie záujmu o šport u najmladších Banskobystričanoch.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Mesto tento rok s kosením nemešká

Banská Bystrica, 18. máj 2016
Hoci nestabilné počasie v poslednom období skomplikovalo kosenie jednotlivých mestských častí, kosby sa realizujú podľa harmonogramu aj naďalej. Zamestnancom ZAaRES-u sa predlžujú smeny a v teréne pracujú aj počas víkendov. Niektoré sťažnosti od Banskobystričanov na nepokosené miesta sú často neopodstatnené. Mesto Banská Bystrica nie je vlastníkom všetkých pozemkov.

Takmer mesiac ubehol odvtedy, čo správca zelene predstavil novú techniku a začal s prvým kosením.

„Osvedčila sa nám pomoc odsúdených, ktorí pomáhajú pri odpratávaní pokosenej trávy. Prácu sa snažíme neustále zlepšovať a skvalitniť. Inšpirovali sme sa mestom Prešov a už v najbližšom období budú naši ľudia v teréne používať aj plachty. Tie počas kosenia zabránia odskakovaniu malých skaliek i zašpineniu motorových vozidiel od pokosenej trávy,“ hovorí Ivan Šabo, riaditeľ Záhradníckych a rekreačných služieb.

„V týchto dňoch sa kosí Golianova, Hviezdoslavova, Viestova, Spojová, Slnečná, Šalgotariánska ulica či ulica THK. V Sásovej sme po daždivom počasí uprednostnili ulice s vyššou trávou, preto sa môže harmonogram prác na tomto sídlisku mierne líšiť,“ dopĺňa Michal Valent, vedúci úseku zelene v ZAaRES-e.

Ako opodstatnené vníma ZAaRES pripomienky obyvateľov k nepokosenému katolíckemu cintorínu. Ďalšie pozemky s vysokou trávou sú mnohokrát v rukách súkromných vlastníkov. Samospráva nemá efektívne právomoci na to, aby mohla proti takýmto zakročiť. Primátor mesta Ján Nosko preto na stretnutí Združenia miest a obcí Slovenska podal návrh, aby sa posilnili kompetencie samosprávy voči vlastníkom, ktorí sa o svoje nehnuteľnosti nestarajú. Či už v prípade chátrajúcich objektov alebo nepokosených pozemkov, ktoré neprispievajú k celkovej atraktivite mesta.

            

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Bezpečnejšia Bakossova a Lazovná ulica

Banská Bystrica, 17. máj 2016
Po obnove miestnej komunikácie v Lazovnej ulici na odbočke k Základnej škole J. Bakossa, pokračuje stavebný ruch v tejto lokalite aj naďalej. Ambíciou samosprávy je celková obnova chodníka, ktorým sa obyvatelia a návštevníci Banskej Bystrice denne presúvajú k základnej škole, kostolu či do centra mesta. Štyri etapy, ktorých výsledkom bude bezpečnejší prechod Bakossovou a Lazovnou ulicou, vyjdú samosprávu na viac ako 80 000 eur.

Miestne komunikácie, ktoré boli v minulom roku ohodnotené stupňom 4 a 5, sa postupne dočkajú opravy. Po tom, čo v Lazovnej ulici pribudol chodník financovaný z prostriedkov volebného obvodu č. 1 (cca 7 700 eur), sa v súčasnosti realizujú opravy chodníka a prístupovej cesty na Bakossovej ulici k panelákom č. 29 až 33 (cca 15 500 eur).                               

Ďalšie obnovy súvislých úsekov chodníkov v Lazovnej ulici smerom k Základnej škole J. Bakossa, naplánovalo Oddelenie údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí MsÚ do štyroch etáp. Prvé tri by mali byť realitou ešte v tomto roku. V poslednej, štvrtej etape, nastane obnova chodníka od križovatky s hlavnou cestou po vjazd ku garážam a k novému bytovému domu.

„V súčasnosti sa zameriavame na koncepčnejšie úpravy. Doposiaľ sme v tejto lokalite opravili nefunkčné osvetlenie, obnovili časť chodníka a súvislý úsek vozovky. Začíname s obnovou ďalších chodníkov, ktoré výmenou obrubníkov výškovo oddelíme od cesty a povrch urobíme z dlažby.  Chceme, aby žiaci a obyvatelia mesta prechádzali cez Bakossovu a Lazovnú do školy či centra mesta pokojne a bezpečne,“ hovorí prednosta MsÚ Martin Adamec.

1. Etapa od polyfunkčného objektu po koniec chodníka pri základnej škole.

2. Etapa od parkoviska na konci základnej školy až po vjazd k evanjelickému kostolu.

3. Etapa od vjazdu ku kostolu po schody na Bakossovu ul, oprava schodiska.

Obnovený chodník je realitou už aj na Oremburskej ulici. V týchto dňoch sa zároveň pracuje na dobudovaní časti chodníka na Internátnej ulici pri otočke MHD. Z finančných prostriedkov volebného obvodu č. 4 bolo na stavebné úpravy použitých takmer 13 000 eur.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Jubilejný 60. ročník pretekov Okolo Slovenska odštartuje v Banskej Bystrici

Banská Bystrica, 13. máj 2016
Druhý júnový týždeň zavíta na Slovensko medzinárodný pelotón. Počas jubilejného, 60. ročníka pretekov Okolo Slovenska, ktoré sa uskutočnia od 7. do 12. júna, bude na trati bojovať takmer stopäťdesiat cyklistických profesionálov. Prestížne podujatie odštartuje 7. júna večerným prológom práve v Banskej Bystrici. Okrem skvelého športového zážitku je pre obyvateľov pripravený aj bohatý kultúrny program.

Jubilejný ročník pretekov sa začne vo večerných hodinách predstavením tímov a úvodným prológom ulicami historického centra mesta. V Banskej Bystrici na Námestí SNP odštartuje a vyvrcholí 8. júna aj prvá etapa. Počas nej cyklisti absolvujú tri, takmer 46 kilometrové okruhy. Z námestia prejdú kúpeľným mestom Sliač a vrchári budú môcť svoje kvality prezentovať trikrát v stúpaní na Mičinú.

„Teší ma, že prvé dve etapy jubilejného ročníka významných cyklistických pretekov odštartujú práve v Banskej Bystrici. Verím, že športovci a všetci návštevníci sa budú u nás cítiť príjemne a na najkrajšom námestí na Slovensku vytvoria jedinečnú športovú atmosféru.  Som presvedčený, že ako horúci kandidáti na titul Európske mesto športu 2017, budeme dobrými hostiteľmi,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Vo štvrtok, 9. júna o 12:30 hod., odštartuje z bystrického námestia najťažšia kráľovská etapa tohto ročníka, ktorej cieľovým miestom bude Štrbské Pleso. Okrem neho budú v ďalších dňoch zastávkami Zuberec a Bojnice. Preteky vyvrcholia v nedeľu, 12. júna 2016 v najznámejšom slovenskom kúpeľnom meste, v Piešťanoch.

„Verím, že trasa je zostavená zaujímavo. Dodržali sme plány, že sa budeme snažiť prechádzať cez viacero kúpeľných miest. Máme tam Sliač, Brusno, Malý Smokovec, Štrbské Pleso, Bojnice, Rajecké Teplice i symbol nášho kúpeľníctva – Piešťany,“ približuje filozofiu tohto ročníka Peter Privara, generálny riaditeľ pretekov.

Pre fanúšikov je pripravený zaujímavý sprievodný program – akrobatické vystúpenie Nikol Frýbortovej, vicemajsterky sveta v sálovej cyklistike, adrenalínové kúsky Jána Kočiša, majstra sveta v cyklotriale i koncert Samuela Tomečka, doplnený vystúpeniami miestnych tanečných súborov. Program sa začína v utorok, 7. júna o 19:00 hod. a je spojený s večernou tombolou. V stredu bude centrálne bystrické námestie žiť cyklistikou už od 13:00 hod. Celý program vyvrcholí tombolou, ktorej hlavnou cenou je bicykel. Informácie o pretekoch, trati, tímoch i hodnotách podujatia nájdete na stránke  www.okoloslovenska.com.

 

Ukážky vystúpení:

https://www.facebook.com/Nicole-Fr%C3%BDbortov%C3%A1-krasoj%C3%ADzda-904808089583787/videos?ref=page_internal

www.youtube.com/watch?v=VdTppG5XAh0

 

Katarína Ďurková
PR manažér SZC

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 

 


 

Počas jubilejného ročníka upratovacej akcie sa naplnilo 316 veľkokapacitných kontajnerov

Banská Bystrica, 12. máj 2016
Zozbierané pneumatiky, detské kočíky, autobatérie, matrace, umývadlá, plastové a sklenené fľaše... To je len časť úlovkov, ktoré sa zapísali na zoznam k výsledkom celomestskej upratovacej akcie Za krajšie mesto 2016. Počas štyroch etáp bolo vyvezených 240 ton komunálneho a 60 ton biologicky rozložiteľného odpadu. Hoci bola účasť obyvateľov ovplyvnená nepriaznivým počasím, Banská Bystrica je s príchodom leta viditeľne čistejšia.

Do upratovania sa zapojili základné a materské školy, občianske združenia i neziskové organizácie. Akciu odštartoval primátor mesta Ján Nosko so svojím najbližším tímom, pracovníkmi mestského úradu a so žiakmi zo ZŠ Golianova. Podarilo sa im vyčistiť okolie oddychovej záhradkárskej lokality Pod Rybou. K čistejšej Banskej Bystrici prispeli aj základné školy J. Bakossa, Radvanská, Trieda SNP, Moskovská, Spojová, Ďumbierska, Sitnianska, Základná škola Narnia, žiaci z Konzervatória J. L. Bellu, ale aj škôlkari z MŠ Družby.

„Počas štyroch aprílových víkendov hliadkovala po meste monitorovacia služba. Dohliadala na naplnenosť kontajnerov, ich vývoz a opätovné pristavenie alebo premiestnenie na ďalšie potrebné miesta. Viac ako tristo veľkoobjemových kontajnerov naplnili obyvatelia mesta rozličným odpadom. Aktivační pracovníci so spoločnosťou Ganz zároveň odstránili čierne skládky v Lazovnej ulici pod cintorínom, na ulici Trieda SNP i v okolí útulku Prístav na Fončorde,“ hovorí Michal Štúber z Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev MsÚ v Banskej Bystrici.

V centre mesta zároveň so slnečnými dňami pribudol aj nový mobiliár. Na Námestí SNP a Nám. Š. Moysesa  je pre mamičky s deťmi, seniorov či návštevníkov k dispozícii takmer dvadsať lavičiek, ku ktorým v najbližšom období pribudne ďalších desať. Aj pôvodné smetné koše z roku 2004 boli zamenené za šestnásť nových, ktoré samospráva vytypovala v súčinnosti s Krajským pamiatkovým úradom.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Outbreak Slovakia a Outbreak Europe 2016

Hip Hop ovládne Bratislavu 21. mája a Banskú Bystricu 24. - 31. júla.

Banská Bystrica, 11. máj 2016

Už po siedmykrát sa na Slovensku stretne v tanečných súbojoch naša breaková špička. Slovenskí outbreakeri si zmerajú sily v tanečných battloch 21. mája v nákupnom srdci Bratislavy. Organizátori Outbreak Slovakia sľubujú výbornú atmosféru, akú priniesli do Bratislavy uznávané tanečné esá svojimi tanečnými kreáciami a  akrobatickými kúskami aj vlani: https://goo.gl/WU2m4Y

Návštevníkov Outbreak Slovakia v OC CENTRAL čaká program, ktorý odštartuje priebežnou registráciou súťažiacich v predpoludňajších hodinách. Od 14.00 hod. sú pripravené pre všetkých hostí prezentačné bboy battle jednotlivcov a dvojíc, z ktorých porota vyberie 16 najlepších, postupujúcich do vyraďovacích tanečných bitiek. Okruh adeptov na víťazstvo sa bude jednotlivými kolami postupne zužovať až po očakávané finále, plné napínavých a dynamických súbojov slovenskej tanečnej elity. Deň plný tanca a hip-hopu uzavrie odovzdávanie ocenení – na záver budú vyhlásení 4 postupujúci v kategórii „1 vs 1“ (jeden proti jednému) na projekt Undisputed, 4 dvojice, ktoré vzídu z kategórie „2 vs 2“ (dvaja proti dvom) na Outbreak Europe. Nasledovať bude zaslúžený chill-out v bratislavskom Stret Klube. Účasť už potvrdili i minuloroční víťazi – víťaz kategórie jednotlivcov Slim Kein, ktorý zároveň vyhral aj kategóriu dvojíc so svojím parťákom Memem (STRED Crew/ Zvolen).

O osude súťažiacich rozhodne, ako je už zvykom, trojčlenná porota v medzinárodnom zložení so slovenským zástupcom – MG (Hasta La Muerte Crew – Slovensko), Sapa (Breaknuts Crew – Ukrajina) a víťazka Outbreak Europe 1 vs 1 dievčatá z roku 2014 Paulina (Breaknuts Crew – Poľsko). Atmosféru vyhypuje speaker Lil Pablo v tandeme so setmi DJa Miniboja (Hasta La Muerte Crew – Slovensko).

Viac informácií o účinkujúcich a evente nájdu fanúšikovia TU: https://goo.gl/pbUXJY

Príďte, a aj vďaka OC CENTRAL a The Legits, zažijete jedinečnú sobotu: „Srdečne Vás pozývame na Outbreak Slovakia 2016. Rozhodne si ju nenechajte ujsť, či už sami tancujete alebo sa na kvalitný tanec a tých najlepších tanečníkov len radi pozeráte. 21. mája by v OC CENTRAL nemal chýbať nikto, koho srdce bije pre hip-hop a breaking!“ odkazuje organizátor Outbreak Europe, Miroslav Križan.

Po kvalifikácii v obchoďáku v centre Bratislavy nasleduje koncom júla celosvetové finále Outbreaku. Slovensko tak bude počas tohto leta už po siedmykrát hostiť breakovú elitu zo všetkých kútov sveta! Svoje stage rozloží už tradične v Banskej Bystrici, ktorá je kolískou podujatia. Outbreak Europe je súčasťou The Legits Blast festivalu, ktorý je podporovaný mestom Banská Bystrica a je aj pod záštitou primátora Jána Noska. V rámci festivalu sa uskutoční okrem Outbreak Europe viacero zaujímavých projektov, ako napríklad Catch The Flava, Producer Challenge, Graffiti Jam, Open Mike, New Style Hustle, Undisputed, 3 x 3 Basket, The Legits Blast Concert, Rep Your Country a omnoho viac. Stredné Slovensko sa tak stane od 24. do 31. júla na niekoľko dní najvyhľadávanejším miestom všetkých milovníkov hip-hopu, hudby, tanca a tých, ktorí majú radi zábavu a párty.

 

 


 

Pri riešení parkovania na sídliskách zohľadňuje samospráva aj názory obyvateľov

Banská Bystrica, 11. máj 2016
Verejné diskusie na tému parkovacej politiky v Sásovej, na Fončorde a v Radvani mali pozitívne ohlasy. Okrem názorov Banskobystričanov, ktoré na nich priamo odzneli, boli mestskému úradu adresované aj mnohé ďalšie pripomienky. Aj niektoré z nich pomôžu samospráve pri riešení, veľakrát, kritického parkovania na sídliskách. Ambíciou mesta je deficit parkovacích miest znižovať jednoduchými a finančne nenáročnými opatreniami, ale aj takými, ktorých riešenie si vyžaduje dlhší čas.

K návrhom, s ktorými sa mesto stotožňuje, patria rôzne technické opatrenia, zmeny organizácie dopravy, odstraňovanie vrakov, riešenie kontajnerových stojísk či napríklad myšlienka odkúpenia nevyužívaných kotolní, ktoré by mohli v budúcnosti vytvoriť nové parkovacie miesta. Názor, že vodorovné dopravné značenie v kritických lokalitách prinesie poriadok v parkovaní, je mylný. Kapacita parkovacích miest by sa tým paradoxne znížila.

„Každý jeden konštruktívny návrh, ktorý sme dostali, odborné útvary spracovali a vyhodnotili. V najbližšom období bude potrebné nastaviť priority, jednoduchšie a realizovateľné zámery naceniť a rozvrhnúť ich na určité časové obdobie. Musíme brať do úvahy finančnú kondíciu mesta, ako aj vlastnícke vzťahy pozemkov a objektov, ktoré samospráve nepatria. Všetky dôležité zásahy, ktoré sa rozhodneme robiť  pri obytných domoch na sídliskách, s obyvateľmi mesta opäť prediskutujeme,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Ukázalo sa, že vo väčšine prípadov neustále prevláda odmietavý postoj k riešeniam parkovania formou parkovacích domov. Práve nimi by sa však uvoľnil priestor na uliciach pre chodcov a zelené plochy by mali vyššiu kvalitu s lepšou údržbou.

„Kritickú situáciu by sme mohli vyriešiť aj zákazom parkovania dodávok na sídliskách, ktoré veľakrát zaberajú dve až tri parkovacie miesta. Už sme podali žiadosť na Okresný dopravný inšpektorát na umiestnenie zónových značiek pri vstupe do jednotlivých mestských častí. V súčasnosti čakáme na ich stanovisko,“ hovorí viceprimátor Jakub Gajdošík.

Najväčší deficit parkovacích miest eviduje samospráva v Sásovej. Práve tam má do konca roka 2016 vzniknúť parkovisko na Rudohorskej ulici. Vedenie mesta už stihlo prerokovať petíciu so Sásovčanmi, ktorí mali k jeho výstavbe pripomienky. Nové riešenia sa v súčasnosti zakresľujú do dokumentácie pre územné rozhodnutie. O ďalších konkrétnych zámeroch v jednotlivých mestských častiach chce vedenie mesta informovať do dvoch týždňov.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Detské ihrisko sa zmenilo na superhrdinu Spidermana

Banská Bystrica, 6. máj 2016
Najmenší Banskobystričania sa už v týchto dňoch môžu tešiť z nového detského ihriska, ktoré pribudlo v Starej Sásovej vo vnútrobloku Gerlachovská – Ďumbierska. Jeho oficiálne otvorenie sprevádzala dobrá nálada a tanečný program, o ktorý sa postarali škôlkari z Materskej školy Sásovská cesta. Na herné prvky z kvalitného agátového dreva vynaložila samospráva takmer 20 tis. eur.  

Detské ihrisko Spiderman tvoria dve časti. V oplotenom priestore, ktorý je určený pre menšie deti, sa nachádzajú štyri hojdačky, lavičky a pieskovisko s krtkom. Vedľa neho je umiestnený drevený domček so šmýkačkou Spiderman, reťazová hojdačka i skákacia škôlka.

„Som rád, že dnes môžeme spoločne otvoriť jedno z najkrajších detských ihrísk v Banskej Bystrici. Kandidujeme na titul Európske mesto športu 2017, preto je toto ihrisko pre vás taká malá telocvičňa, kde môžete rozvíjať pohybové aktivity. Verím, že vás ihrisko poteší, budete ho navštevovať a aj vaši rodičia si na tomto mieste pri vás oddýchnu,“ prihovoril sa škôlkarom a prítomným rodičom primátor mesta Ján Nosko.

Samospráva pravidelne kontroluje technický stav detských ihrísk. Herné prvky, ktoré nespĺňajú bezpečnostné normy sú odstránené a postupne nahrádzané novými, modernými, no najmä kvalitnejšími. Už v júni pribudne na sídlisku Fončorda ihrisko Žihadielko, ktoré vyhrali Banskobystričania v súťaži od spoločnosti Lidl. Počas súťaže vytypovalo mesto dve lokality, ktoré spĺňali súťažné podmienky. 

„Keď sa začalo súťažiť o detské ihrisko Žihadielko, medzi sídliskami nastal boj o to, kde bude nakoniec umiestnené. Nechceli sme, aby bola ukrátená niektorá z mestských častí. Preto som rád, že nové detské ihrisko pribudlo aj v tejto lokalite a plnohodnotne poslúži všetkým deťom z okolia,“ doplnil poslanec MsZ, Michal Škantár.

Nové herné prvky plánuje samospráva doplniť aj na Tulskej, Golianovej, Nešporovej, Radvanskej, Internátnej i Poľnej ulici.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

S Gondom  na okruhu Formuly 1

Banská Bystrica, 28. apríl 2016
Najúspešnejší slovenský formulový pretekár, Banskobystričan Richard Gonda, dosiahol za posledné obdobie významné úspechy. Aj tento rok bude Slovensko reprezentovať v jednom z najprestížnejších formulových šampionátov GP3 Series, ktorý je sprievodným programom Formuly 1. V spolupráci s mestom Banská Bystrica pokračuje aj v zaujímavom projekte. Vďaka svojmu formulovému simulátoru a odbornému výkladu, predstaví slovenským fanúšikom okruhy F1.
 

„Teším sa, že vlaňajší projekt a aktivity s ním spojené sa tento rok ešte viac rozrastajú. Zostrihy a predstavenia Veľkých cien Formuly 1 pre divákov už priebežne natáčame v Banskej Bystrici. Verím, že pre slovenských fanúšikov motošportu to bude ešte zaujímavejšie sledovanie. Túto sezónu budem priamou súčasťou Veľkých cien F1 a to v sérii GP3, takže budem sám pretekať na mnohých tratiach kalendára F1. Veľmi si cením aj prístup mesta Banská Bystrica, ktorého predstavitelia nám pomohli šíriť povedomie motošportu. Je skvelé, že tieto aktivity môžu byť realizované priamo v mojom rodnom meste,“ hovorí Richard Gonda.

Ambíciou mesta je, aby sa Richard, v prípade získania titulu Európske mesto športu 2017, stal jednou z tvárí projektu.

„Som veľmi rád, že jeden z najväčších talentov chce motoristický šport propagovať aj v našom meste. Richardovi sme poskytli odhlučnené priestory v Základnej umeleckej škole, kde môže realizovať svoj projekt a Banskobystričanom približovať motošport. V budúcnosti s ním plánujeme aj niekoľko športových podujatí,“ dopĺňa Martin Turčan, 2. zástupca primátora.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Časť Lazovnej ulice bude v sobotu úplne uzavretá

Banská Bystrica, 26. apríl 2016
V sobotu, 30. apríla 2016 v čase od 8:00 – 18:00 hod. bude z dôvodu obnovy povrchu vozovky úplne uzavretá časť Lazovnej ulice - odbočka k Základnej škole J. Bakossa. 

 

Žiadame obyvateľov a návštevníkov Lazovnej ulice o porozumenie a ospravedlňujeme sa za znížený komfort počas trvania uzávierky. Vodičov prosíme o rešpektovanie pokynov príslušníkov mestskej polície. V prípade nepriaznivého počasia budú práce realizované v náhradnom termíne.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Tradičná chuť jari – Otváranie Bánoša 2016

Banská Bystrica 18. apríl 2016
Päťročnú tradíciu tento rok sprevádza nový názov. V sobotu, 23. apríla 2016 o 10:00 hod. sa v areáli Strednej odbornej školy Pod Bánošom opäť uskutoční slávnostné otvorenie poľnohospodárskej a letnej turistickej sezóny v našom kraji. Banskobystričania si budú môcť kúpiť domáce výrobky a ochutnať tradičné regionálne špeciality priamo od farmárov a remeselníkov. Tento rok sa na podujatí zúčastní rekordných 60 predajcov.

Organizátori pripravili bohatý program. Okrem tradičnej prezentácie včelárstva, školy štepenia ovocných stromčekov a detskej školy varenia pribudnú aj novinky ako je apiterapia a ukážky domáceho využitia a spracovania farmárskeho mlieka. Nosnou aktivitou podujatia je farmársky trh so zdravými domácimi výrobkami – produkty z ovčieho mlieka, králičie a kuracie mäso, gazdovské špeciality, víno, med, bylinky, kozmetika či textil. Všetko dopíňajú tradičné remeselné ľudovoumelecké výrobky. Hlavným zameraním podujatia je propagácia jahňaciny, baraniny a zdravej domácej stravy s ponukou širokého sortimentu regionálnych jedál hlavne z Horehronia, Podpoľania a Hontu. Okrem pečenej jahňaciny to bude aj kozľacina, divina, rôzne mäsové špeciality, guľáše, jagerek, bryndzové halušky, haruľa, huspenina, ale aj múčne jedlá, lepne, šúlance, langoše a domáce koláče a rôzne druhy štrúdle. Podujatie obohatí aj ľudová hudba J. Maka a vystúpenie detského folklórneho súboru Radosť. Ďalšou novinkou, ktorá poteší najmä obyvateľov Radvane a Fončordy je zavedenie bezplatnej kyvadlovej autobusovej dopravy. O zástavkách a cestovnom poriadku sa záujemcovia môžu dozvedieť z plagátov a deň vopred priamo na autobusových zástavkách.

 

Informácie nájdete aj na:

podujatiabb.sk/tradicna-chut-jari-otvaranie-banosa

 

Kontaktná osoba priamo na podujatí:
Peter Rusnák
Vidiecke partnerstvo Banskobystrického kraja
predseda
0905 434 102

Organizátormi tohtoročného podujatia Tradičná chuť jari – Otváranie Bánoša 2016 sú Vidiecke partnerstvo Banskobystrického kraja, Stredná odborná škola Pod Bánošom a občianske združenie Tradičná chuť regiónov Slovenska v spolupráci s mestom Banská Bystrica.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
Mesto Banská Bystrica

 


 

Príďte podporiť Baranov na ceste za titulom

Banská Bystrica, 15. apríl 2016
Vedenie mesta sa aj tento rok pre veľký záujem o finálové zápasy banskobystrického hokejového klubu HC´05 iClinic v boji o majstrovský titul, rozhodlo umiestniť na Námestie SNP veľkoplošnú obrazovku. Banskobystričania tak budú môcť už tento víkend sledovať v centre mesta priamy prenos 3. a 4. finálového zápasu našich Baranov proti nitrianskym hokejistom.

„Napriek teplým dňom mesto žije a dýcha ľadovým hokejom. Verím, že sa na Námestí SNP stretne čo najviac fanúšikov hokeja, ktorí prídu povzbudiť našich chlapcov na ceste za majstrovským titulom. Baranom držíme palce a som presvedčený, že nás čaká výborný športový zážitok,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Rozpis zápasov:

16. 04. 2016 o 19:30 hod. HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra

17. 04. 2016 o 19:30 hod. HC ’05  iClinic Banská Bystrica – HK Nitra

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Cennosti Banskej Bystrice v knižnej podobe

Banská Bystrica, 15. apríl 2016
Budovy, sochy, pamätné tabule, hroby, ale aj osobnosti, udalosti, názvy ulíc i pamätné dni. V Banskej Bystrici sa nachádza mnoho pamätihodností, ktoré si veľakrát nevšimneme. Napriek tomu sú pre históriu mesta cenné. Pre všetkých Banskobystričanov a návštevníkov vychádza, v spolupráci so Stredoslovenským múzeom, druhé vydanie publikácie Pamätihodnosti mesta Banská Bystrica 2. Prvých sto záujemcov bude mať možnosť získať ju od pondelka, 18. apríla 2016 bezplatne v Informačnom centre na Námestí SNP 1. Pre potreby regionálnej výchovy ju samospráva venuje aj do všetkých základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Zoznam pamätihodností sa rozrástol napr. o bývalý parčík kráľovnej Alžbety, lipu pri Evanjelickej fare v Radvani, starý pivovar, pamätnú tabuľu venovanú na počesť Imricha Ďuricu, slávnostný erb mesta Banská Bystrica i Thurzovsko-fuggerovskú spoločnosť. K osobnostiam pribudli, okrem iných, Ján Levoslav Bella i Viliam Paulíny. 

„Môžeme byť hrdí na to, že súpis hmotných i nehmotných pamätihodností Banskej Bystrice sa postupne rozrastá. Pri pohľade na mená umelcov, pedagógov, spisovateľov, priekopníkov v oblasti vedy a priemyslu je jasné, že mesto pod Urpínom má stabilné základy v podobe intelektuálnej elity. Som presvedčený, že okrem prehľadnej sumarizácie faktografických údajov, systematicky zoradených do kategórií, je publikácia výnimočným zdrojom inšpirácie a obrazom bohatstva Banskej Bystrice,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

„Od roku 2011 registrujeme viac ako sto pamätihodností. V druhom pokračovaní publikácie sa čitateľ dozvie  zaujímavé informácie o zvoniciach v  Kostiviarskej, Majeri, Rakytovciach i Senici. Do knihy bolo rozhodnutím Komisie pre pamätihodnosti mesta zaradené napríklad aj príslovie: „Vás je ako Sásovänov“. Sásovčania sa totiž už odjakživa radi zúčastňovali rôznych  podujatí vo veľkom počte,“  objasňuje Jana Pelikánová z oddelenia kultúry MsÚ a koordinátorka projektu.

V druhom pokračovaní knihy nájde čitateľ popísané cenné pamiatky zozbierané a vyhlásené v rokoch 2012 – 2014. Ich zoznam je uverejnený na webovej stránke mesta www.banskabystrica.sk.

 

Od roku 2011 mesto Banská Bystrica vyhlasuje a vytvára evidenciu pamätihodností v zmysle VZN č. 4/2010. Podnety na vyhlásenie za pamätihodnosť môžu podať fyzické alebo právnické osoby. Po prerokovaní v Komisii pre pamätihodnosti mesta o nich rokuje Mestské zastupiteľstvo v Banskej Bystrici. Zápis do zoznamu prerokuje a uznesením schvaľuje MsZ. Po vyhlásení za pamätihodnosť mesta sú následne popísané, zdokumentované, nahlásené Stavebnému úradu a Krajskému pamiatkovému úradu v Banskej Bystrici. Samospráva upovedomí vlastníkov týchto predmetov o procese schválenia a zapísania do Zoznamu pamätihodností mesta. Vlastníci pamätihodností a národných kultúrnych pamiatok môžu samosprávu požiadať o finančný príspevok na ich obnovu.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Blížia sa zápisy najmenších Banskobystričanov do materských škôl

Banská Bystrica, 14. apríl 2016
Rodičia budú môcť zapísať svoje dieťa do vybranej materskej školy (MŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, v termíne  od 25. – 28. apríla 2016. Riaditeľke vybranej MŠ je na zápis potrebné priniesť vyplnenú a podpísanú žiadosť o prijatie dieťaťa aj s prílohou, jeho rodný list a občiansky preukaz zákonného zástupcu. Zápisy sú naplánované od 8:00 - 12:00 hod. a 13:00 - 17:00 hod.  

Žiadosť o prijatie dieťaťa spolu s povinnou prílohou – potvrdenie všeobecného lekára pre deti a dorast o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, si rodičia môžu vyzdvihnúť v Klientskom centre MsÚ. Tlačivo je dostupné aj na webovej stránke mesta www.banskabystrica.sk.

Na základe prijatej žiadosti riaditeľka materskej školy vydá zákonnému zástupcovi dieťaťa Rozhodnutie o prijatí, resp. neprijatí dieťaťa. Záujmom samosprávy je umiestniť do škôlok čo najväčší počet detí predškolského veku. Ak dieťa nebude prijaté do vybranej materskej školy, riaditeľka príslušnej škôlky ponúkne rodičom možnosť umiestnenia dieťaťa v inej MŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Viac informácií nájdete na: www.banskabystrica.sk, webových stránkach jednotlivých materských škôl alebo počas dní otvorených dverí, ktoré organizujú.

 

Časový harmonogram zápisu pre jednotlivé materské školy:
 

25. 04. 2016 – MŠ Lazovná 32, MŠ Horná 22, MŠ Cesta k nemocnici 37, MŠ Profesora Sáru 3, MŠ 9. mája 26, MŠ Na Starej tehelni 7, MŠ Trieda SNP 77, MŠ 29. augusta 14, MŠ Hronská 18, MŠ Jakubská cesta 77, MŠ Senická cesta 82

26. 04. 2016 - MŠ Radvanská 26, MŠ Radvanská 28, MŠ Kremnička 22, MŠ Jilemnického 8

27. 04. 2016 – MŠ Družby 3, MŠ Nová 2, MŠ Tulská 25, MŠ Šalgotarjánska 5, MŠ Na Lúčkach 2, MŠ Buková 22

28. 04. 2016 – MŠ Odbojárov 9, MŠ Sásovská cesta 21, MŠ Magurská 14, MŠ Karpatská 3,  MŠ Strážovská 3, MŠ Tatranská 63

 

Zápis detí do materských škôl na školský rok 2016/2017 sa realizuje v zmysle § 28 zákona  č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov  a § 3 vyhlášky č. 306/2008 o materskej škole v znení zmien a doplnkov vyhlášky MŠ SR č. 308/2009 Z. z.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Správca zelene investoval do novej kosiacej techniky

Banská Bystrica, 13. apríl 2016
Po obhliadke mesta pod Urpínom začínajú pracovníci Záhradníckych a rekreačných služieb s prvým jarným kosením od štvrtka, 14. apríla, čo je o dva týždne skôr ako vlani. Vedenie ZAaRES-u sľubuje čistejšie a upravenejšie verejné priestranstvá, aj vďaka novým kosačkám a technike. Na ich nákup doposiaľ investovalo takmer 55 000 eur. Ďalších 45 000 eur plánuje použiť na zakúpenie vysokozdvižnej plošiny, veľkoobjemových kontajnerov a kontajnerového nákladného auta. 

Do strojového parku správcu zelene pribudla kosačka určená na údržbu športovísk, ale aj veľkoplošné kosačky, ktoré uľahčia úpravu zelene v okolí stromov, vo svahoch i popri cestách. K trom desiatkam nových strojov patrí aj kosačka s vymeniteľnými nástavcami na strihanie živých plotov.

„Do obnovy a nákupu novej techniky sme investovali finančné prostriedky vyčlenené z mestského rozpočtu vo výške 100 000 eur. Verím, že s novými strojmi sa bude pracovať lepšie. Som presvedčený, že uľahčia a skvalitnia prácu zamestnancov ZAaRES-u,“ hovorí Ivan Šabo, poverený vedením Záhradníckych a rekreačných služieb.

Do kosenia Banskej Bystrice bude zapojených približne sto pracovníkov ZAaRES-u a od mája ďalších 20 ľudí. Pri prácach pomôžu aj odsúdení, ktorí sa od marca starajú o čistotu verejných priestranstiev.

„Nové vedenie ZAaRES-u prinieslo nový vietor. Po minulom roku sme cítili nedostatok kvalitných strojov, preto verím, že nová technika bude znamenať aj novú kvalitu a obyvatelia budú s touto sezónou spokojní. Verím, že s novými kosačkami sa bude dobre pracovať a výsledok bude taký, aby sme sa pred ľuďmi nemuseli hanbiť,“ dopĺňa primátor mesta Ján Nosko.

Od štvrtka, 14. apríla sa začne s kosbou v lokalitách s najvyšším stupňom intenzity kosenia v centre mesta – pod Pamätníkom SNP, v Mestskom parku, na Námestí Š. Moysesa a postupne v jednotlivých mestských častiach. Presný harmonogram kosieb na príslušný mesiac bude vždy zverejnený na internetovej stránke mesta www.banskabystrica.sk.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

V Banskej Bystrici sa začalo s jarným upratovaním

Banská Bystrica, 7. apríl 2016
Podľa Operačného plánu zimnej údržby miestnych komunikácií sa k 31. marcu 2016 skončilo zimné obdobie. Vďaka priaznivému počasiu sa v priebehu posledných dvoch týždňov začali vykonávať prvé lokálne opravy miestnych komunikácií. Súbežne s úspešným štartom celomestskej upratovacej akcie Za krajšie mesto začala samospráva aj so strojným čistením hlavných ťahov ciest, chodníkov a vnútroblokov.

Na stavebnú údržbu komunikácií bolo v mestskom rozpočte na rok 2016 vyčlenených 450 tis. eur. Ďalších 270 tis. eur sa použije na tento účel z finančných prostriedkov jednotlivých volebných obvodov.

Počas zimného obdobia boli v obmedzenom rozsahu opravované lokálne poškodenia komunikácií s použitím technológie nahrievania vozovky infražiaričmi. Od polovice marca začala firma MIS upravovať cesty štandardným spôsobom teplými asfaltobetónovými zmesami. V týchto dňoch spúšťajú naplno svoju prevádzku aj výrobcovia asfaltových zmesí, čo správcovi komunikácií umožní začať s opravami väčších celkov ciest a chodníkov.

Doposiaľ sa odstránili výtlky napr. na Moskovskej ulici, Ul. na Uhlisku, Radvanskej, Švermovej a Jilemnického ulici. Opravy sú naplánované na Bakossovej ulici vrátane vnútroblokových komunikácií, Ceste na amfiteáter, Jegorovovej ulici, Pieninskej ulici, Ul. Martina Rázusa a mnohých ďalších.

So súvislou obnovou ciest a chodníkov počíta samospráva napr. v Lazovnej ulici smerom k Základnej škole J. Bakossa, na Ul. prof. Sáru, Haškovej ul., Zvolenskej ceste (tzv. Kúpeľná) či na Strednej ulici. Po zime sa mesto zároveň pustilo aj do dokončenia opravy chodníkov a úpravy zelene v parku pred budovou Mestského úradu na ulici Československej armády v Banskej Bystrici.

Renáta Hláčiková, vedúca Oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Uznávaná konferencia mieri do mesta pod Urpínom aj tento rok

Banská Bystrica, 6. apríl 2016
Do Banskej Bystrice sa po necelom roku vracia populárne diskusné podujatie GLOBSEC City Talks, ktoré je súčasťou prestížnej medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC. Ako hýbe ropa svetovou politikou? Kto ju používa ako zbraň? Zaplaví nacionalizmus celú Európu? Záujemcovia budú môcť na tieto témy diskutovať v Cikkerovej sieni radnice už budúci týždeň, 14. apríla.

Minuloročná premiéra City Talks v Banskej Bystrici dokázala, že záujem má aj laická verejnosť. „Debaty sú otvorené a rečníci očakávajú, že diváci sa zapoja, budú klásť otázky a prezentovať svoje názory,“ uviedla manažérka GLOBSEC fóra Lucia Martišková.

GLOBSEC už jedenásť rokov pravidelne spája špičkové mená zo sveta domácej i zahraničnej politiky, bezpečnosti a medzinárodných organizácií. V minulosti ho poctili svojou návštevou také osobnosti ako britský premiér David Cameron, americký senátor John McCain, chorvátska prezidentka Kolinda Grabar-Kitarović či bývalý švédsky premiér Carl Bildt.

 „Som rád, že medzinárodne uznávané podujatie sa po roku opäť vráti do nášho mesta a otvorí témy, ktoré sú v poslednom období aktuálne. Verím, že do diskusie v Cikkerovej sieni radnice sa zapoja so svojimi postrehmi a reflexiou na celospoločenské problémy nielen študenti z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela, ale aj mnohí Banskobystričania,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Verejné debaty City Talks v minulosti navštívil napríklad ruský historik Andrej Zubov, estónsky prezident Toomas Hendrik Ilves, zakladateľ spoločnosti Stratfor George Friedman či špičková americká reportérka Kathleen Koch. „Veľmi si ceníme spoluprácu s mestom Banská Bystrica, ako aj s Univerzitou Mateja Bela, bez ktorých by sa takéto podujatie nedalo zorganizovať,“ doplnil zakladateľ GLOBSEC konferencie Róbert Vass.

Banskobystrické diskusie budú v slovenskom jazyku a sú dostupné pre každého. Záujemcovia sa z kapacitných i bezpečnostných dôvodov musia vopred zaregistrovať na webe podujatia. Informácie o diskusiách sú dostupné aj na Facebooku – GLOBSEC City Talks Banská Bystrica.

 

14. apríl, Cikkerova sieň Radnice, Nám. SNP 1, Banská Bystrica

Ropa: vládca geopolitickej scény

16:00 – 17:00 hod. Ovládajú politici ropu alebo ovláda ropa politikov? Ako vplýva táto strategická surovina na dianie vo svete?

Moderátor: Michal Hudec – výkonný riaditeľ a spoluzakladateľ Energia.sk, Bratislava; Spíkri: Kristián Takáč – zástupca pre verejné záležitosti v spoločnosti RWE Slovensko, Bratislava, Igor Kosír – profesor na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB

 

Extrémizmus na pochode naprieč Európou

17:15 – 18:45 hod. Vzostup radikálnej pravice. Nacionalistické strany sa dostávajú na výslnie nielen na Slovensku, ale aj v iných európskych štátoch. Čo to znamená a ako sa s týmto javom máme vysporiadať?

Moderátor: Tomáš Gális – DenníkN, Bratislava, Spíkri: Radovan Bránik – krízový manažér, Bratislava, riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev, Juraj Smatana – učiteľ, aktivista, Považská Bystrica

 

Ambíciou podujatia je sprostredkovať širokej verejnosti diskusie s kvalitnými odborníkmi.  Pozvaní hostia v roku 2015 v Banskej Bystrici diskutovali na tému „Aké budú naše vzťahy s Ruskom?“ Medzi spíkrami nechýbal profesor histórie z Moskvy Andrey Zubov, Stanislav Mičev, generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici, bývalý veľvyslanec ČR v Moskve Petr Kolář i Balázs Jarábik, externý spolupracovník Inštitútu pre stredoeurópsku politiku.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Banskú Bystricu oslobodili pred 71 rokmi

Banská Bystrica, 24. marec 2016
Spomienkové oslavy pri príležitosti 71. výročia oslobodenia Banskej Bystrice boli aj tento rok dôstojným pripomenutím si našej histórie. Pietnym aktom kladenia vencov k obelisku na Námestí SNP si prítomní uctili pamiatku vojakov sovietskych a rumunských vojsk, ktorí padli v oslobodzovacích bojoch. Práve tí vymanili Banskú Bystricu z fašistického zovretia a vybojovali pre mesto pod Urpínom mier, 25. marca 1945.

Poďakovať a vzdať česť hrdinom 2. sv. vojny dnes prišli na Námestie SNP mnohí Banskobystričania, vzácni hostia a zahraničné delegácie. Nechýbal veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku, J. E. Alexey Leonidovič Fedotov, veľvyslankyňa Rumunska na Slovensku, J. E. Steluta Arhire, splnomocnený minister veľvyslanectva Bulharskej republiky na Slovensku Marin Jovčevsky, radkyňa veľvyslanectva Bieloruskej republiky na Slovensku Natalia Petrichenko, 1. tajomníčka veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku Oksana Lishchyshyn i pridelenec obrany veľvyslanectva Českej republiky na Slovensku, brigádny generál Zdeněk Jakůbek.

„Nielen naša Banská Bystrica má svoju vojnovú históriu vpísanú hlboko v mysli ľudí, ktorí prežili a stále spomínajú. Žiaľ, ľudská pamäť je krátka a aj dnes sme svedkami toho, že niektorí nevidia, alebo nechcú vidieť hrôzy, ktoré vojna spôsobila. Je našou povinnosťou, aby sme históriu mesta zachovávali a odovzdávali vedomosti ďalším generáciám. Musíme byť obozretní aj dnes, pretože vojnové a teroristické konflikty vo svete nám denne ukazujú, že netolerancia a nenávisť sa môžu kedykoľvek zopakovať,“ prihovoril sa pietnemu zhromaždeniu primátor mesta Ján Nosko.

So svojím príhovorom vystúpil aj predseda Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár, ktorý zdôraznil, že je potrebné pripomínať si históriu. K dôstojnosti osláv oslobodenia mesta prispela aj Vojenská posádková hudba Banská Bystrica. Žiaci a študenti banskobystrických základných a stredných škôl mohli využiť bezplatný vstup do Múzea SNP, kde im zamestnanci priblížili význam a dôležitosť pripomínania si odkazu hrdinského boja proti fašizmu a vojne. Aj zástupcovia Rady študentov mesta Banská Bystrica prišli vzdať česť tým, ktorí bojovali za našu slobodu.


Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora


 

 


 

Banská Bystrica už pozná najlepších športovcov mesta za uplynulý rok   

Banská Bystrica, 24. marec 2016

V roku 1932 bola Banská Bystrica prirovnávaná k svetovému športovému centru – švajčiarskemu mestu Davos.  Športový ruch mesta pod Urpínom napreduje aj v súčasnosti a je badateľný takmer všade. Malý „Slovenský Davos“ sa v stredu, 23. marca podarilo vytvoriť v priestoroch Cikkerovej siene radnice pri odovzdávaní ocenení pre najlepšie športové talenty za rok 2015. Športovou osobnosťou Banskej Bystrice sa stal jeden z najúspešnejších slovenských atlétov posledného desaťročia, Matej Tóth.

Banská Bystrica sa ako kandidát na titul Európske mesto športu 2017 môže pochváliť úctyhodnou športovou základňou. Medzi ocenenými nechýbal džudista, vzpierač, kickboxer, atlét, lyžiarka, plavec, automobilový pretekár, ale aj tenistky, basketbalistky, krasokorčuliarky, hokejisti i florbalistky. Cenu získali aj hendikepovaní športovci reprezentujúci Slovensko v paraolympijskom športe boccia a atletike.

„Úspech je chvíľa, keď sa zhmotní množstvo energie a pevnej vôle. Mal by to byť základ každého, kto sa chce presadiť a chce byť najlepší. Pred nedávnom som oceňoval osobnosti Banskej Bystrice Cenou mesta a Cenou primátora. Včerajší večer plný športových endorfínov patril najlepším športovcom nášho mesta. Sú športovým srdcom Banskej Bystrice a motiváciou pre mnohých ľudí. Svojimi výkonmi ma už dávno presvedčili, že Európskym mestom športu už dávno sme,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

 

Ocenení:

 

Kategória juniori / olympijské športy  

Marius Fízeľ, džudo /Judo Klub Dukla Banská Bystrica                                                          

Matej Kováč,  vzpieranie /VŠC Dukla Banská Bystrica                                               

 

Kategória juniori / neolympijské športy  

Martin Oravkin, kickbox / ŠKP Banská Bystrica                                              

 

Kategória  seniori / olympijské športy

Matej Tóth, atletika /VŠC Dukla Banská Bystrica                                                        

Petra Vlhová, zjazdové lyžovanie /VŠC Dukla Banská Bystrica                                                    

 

Kategória  seniori / neolympijské športy

Richard Gonda,  motoršport /ART Junior Team

Alžbeta Dudíková, naturálna kulturistika a fitnes /ŠKK B+B  Banská Bystrica                                         

 

Kategória telesne  postihnutí športovci

Tomáš Král,  paralympijský šport boccia

Marián Kuřeja,  paralympionik, atletika /AKZPO Proficio   

 

Osobitná  kategória  športovcov

Vladimír Tatarka, horolezec in memoriam 

Kategória  tréneri

Jiří Koukal, atletika /VŠC Dukla Banská Bystrica                                                          

 

Kategória  športové  kolektívy

TC BASELINE Banská Bystrica, tenisové družstvo dievčat

BK ŠKP 08 Banská Bystrica, juniorky                                                   

Krasokorčuliarsky klub Iskra Banská Bystrica                 

HC ´05  iClinic Banská Bystrica                                                        

                   

Kategória /víťaz  internetového  hlasovania

 Andrej Siklenka,  plávanie /VŠC Dukla Banská Bystrica                                                                     

1.FbK Banská Bystrica,  florbalové družstvo žien

 

ŠPORTOVÁ OSOBNOSŤ MESTA BANSKÁ BYSTRICA ZA ROK 2015

M A T E J    T Ó T H

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Vedenie mesta mieri na sídliská

Banská Bystrica, 22. marec 2016
Lokality, kde medzi sebou denne „bojujú“ Banskobystričania o parkovacie miesta eviduje samospráva dlhodobo. Odborné útvary Mestského úradu v Banskej Bystrici preto spracovali štúdiu statickej dopravy, ktorá hovorí o konkrétnych zámeroch a rôznych alternatívach parkovania v jednotlivých mestských častiach. Ako vylepšiť parkovaciu politiku na sídliskách nielen z krátkodobého hľadiska, plánuje vedenie mesta prerokovať so samotnými obyvateľmi. Svoj názor môže prísť vyjadriť každý.

Za účasti primátora mesta Jána Noska, 1. zástupcu primátora Jakuba Gajdošíka, Anny Brašeňovej, odborníčky na dopravu z Oddelenia územného rozvoja mesta a architektúry MsÚ i predsedu Dopravnej komisie MsZ Mareka Modranského, budú môcť Banskobystričania diskutovať o možnostiach, ktoré má samospráva pri riešení parkovacej politiky v meste.  

 

Aké má mesto možnosti?

 

Zmena organizácie dopravy – jednosmerná premávka

Najrýchlejším spôsobom, ako vytvoriť nové parkovacie miesta, je zmena organizácie dopravy. Situácia s parkovaním sa výrazne vylepšila zjednosmernením Sitnianskej ulice v Sásovej, Slnečnej i Viestovej ulice na Fončorde. Počet parkovacích miest sa môže navýšiť aj zavedením zákazu parkovania dodávok na sídliskách i zmenou parkovania vozidiel z pozdĺžneho státia na šikmé.

 

Výstavba nových parkovacích miest – parkovací fond

V tomto roku plánuje mesto výstavbu 120-tich parkovacích miest na Rudohorskej ulici v Sásovej a vybudovanie parkoviska na Povstaleckej ulici v Podlaviciach. Zámerom samosprávy je na budovanie mestských parkovacích plôch využívať parkovací fond – položku, ktorá bola do rozpočtu mesta zavedená po prvý raz v minulom roku. Jeho príjmom budú všetky výťažky z plateného parkovania a poslúži práve na účely budovania nových parkovacích miest.

 

Výstavba parkovacích domov – hľadanie investorov

Situáciu s parkovaním by zlepšili aj parkovacie domy. Pre samosprávu sú však investične nákladné, preto je jedným z možných riešení hľadanie investorov.

 

Verejné prerokovanie parkovacej politiky sa uskutoční 30. marca v Sásovej (ZŠ Sitnianska), 11. apríla na Fončorde (ZŠ Moskovská) a 14. apríla v Radvani (ZŠ Radvanská). Stretnutia sa začínajú o 18:00 hod. a všetci Banskobystričania sú na nich vítaní.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Za krajšie mesto oslavuje už svoje dvadsiate narodeniny

Banská Bystrica, 21. marec 2016
Celomestská iniciatíva „Za krajšie mesto“ nebude chýbať v Banskej Bystrici ani tento rok. Po Veľkonočných sviatkoch sa budú môcť zapojiť Banskobystričania do upratovania priestorov v okolí svojich domovov vyhrabaním trávnikov od rastlinného a komunálneho odpadu. Obľúbenosť akcie potvrdzujú aj tým, že si ju spríjemňujú varením guľášu, hraním na gitarách a spievaním. Do dvadsiateho ročníka podujatia sa už tradične zapojí aj vedenie mesta, ktorého zámerom je skrášliť lokalitu Pod Rybou. 

Každoročný záujem o akciu je veľký, a po zime prináša viditeľne čistejšie mesto. V minulom roku bolo počas štyroch etáp vyvezených viac ako 350 veľkoobjemových kontajnerov, odstránilo sa takmer 60 ton biologicky rozložiteľného odpadu a takmer 280 ton ostatného komunálneho odpadu.

„Verím, že sa aj tento rok v jednotlivých mestských častiach zapojí čo najviac ľudí, žiakov i študentov základných a stredných škôl, mimovládnych neziskových organizácií a občianskych iniciatív. K čisteniu Mestského parku, Jelšového hájika, parku pod Pamätníkom SNP, Urpínom a pod., budú prizvané aj environmentálne dobrovoľnícke organizácie. Dočistenie verejných priestranstiev zabezpečí správca verejnej zelene ZAaRES a aktivační pracovníci,“ hovorí Michal Štúber z Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev MsÚ v Banskej Bystrici.

 

Pristavenie veľkoobjemových kontajnerov:

I. ETAPA    1. 4. 2016 – 3. 4. 2016  Centrum, Uhlisko, Majer, Graniar (zapožičanie náradia Stredisko Centrum, Horná 24/A, tel. č. 0903 566 641)

II. ETAPA 8. 4. 2016 – 10. 4. 2016 Radvaň, Iliaš,  Kremnička, Rakytovce, Šalková, Senica, Pršianska terasa (zapožičanie náradia Stredisko Západ, Malachovská cesta 34, tel. č. 0903 566 642)

III. ETAPA  15. 4. 2016 – 17. 4. 2016 Fončorda, Podlavice, Skubín (zapožičanie náradia Stredisko Západ, Malachovská cesta 34, tel. č. 0903 566 642)

IV. ETAPA  22. 4. 2016  – 24. 4. 2016  Sásová, Rudlová, Jakub, Uľanka (zapožičanie náradia Stredisko Východ, Pod Hôrkou 20, tel. č. 0903 566 643)

 

V prípade potreby vývozu, premiestnenia veľkoobjemových kontajnerov, poskytnutia vriec na odpad počas akcie (okrem nedele), môžu obyvatelia kontaktovať pracovníka MsÚ na tel. č. 0905 940 847. Počas akcie je zakázané rezať a rúbať kríky i stromy. Za nepovolený výrub drevín a ich poškodzovanie môže byť uložená finančná pokuta. V prípade nepriaznivého počasia bude stanovený náhradný termín. Viac informácií nájdete aj na webe mesta http://www.banskabystrica.sk/index.php?id_menu=3916.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Začína sa s výstavbou autobusovej stanice

Banská Bystrica, 16. marec 2016
Banskobystričania môžu mať dôvod na radosť. Chátrajúca autobusová stanica, ktorá dlhé roky vítala a odprevádzala cestujúcich, je už minulosťou. Ukončené búracie práce a dnešné symbolické poklepanie základného kameňa značia, že sa začína s výstavbou novej vstupnej brány do Banskej Bystrice. Tá by mala byť realitou počas veľkonočných sviatkov v roku 2017.

„Keď sme pred rokom ohlasovali začiatok rokovaní s investorom o výstavbe novej autobusovej stanice, mnohí to spochybňovali a neverili nám. Som rád, že sme našli prienik v názoroch na usporiadanie tohto priestoru a mohli sme začať projekt úspešne riešiť. Vlani, 23. novembra  dostal strašiak mesta prvú ranu. Dnes sme tu preto, aby sme poklepaním základného kameňa začali práce, ktorých výsledkom bude Terminal Shopping Center. Okrem toho, že vytvorí pracovné miesta, skrášli nám vstup do nášho mesta,“ hovorí primátor Ján Nosko.  

Investor Ivan Hlaváček, spolumajiteľ spoločnosti Primum s. r. o., dnes pri poklepaní základného kameňa dostal netradičný darček v podobe prúteného veľkonočného korbáča. Vraj preto, aby mohol o rok na Veľkú noc nový Terminal Shopping Center vyšibať.

„Búracie práce sú ukončené. Dnes, týždeň po uzavretí zmluvy s dodávateľom stavby, si dovolím tvrdiť, že máme veľký kus práce za sebou. Začíname stavať, aby sme v marci 2017 výstavbu ukončili. Pokiaľ ide o prenájom a prevádzku, podarilo sa nám uzavrieť nájomné zmluvy, takže celý projekt je takmer uzavretý a prenajatý,“ hovorí Hlaváček.

V súčasnosti má investor podpísanú zmluvu s dodávateľom stavby, Vítkovice Revmont a. s. a Vítkovice Slovakia. Pri dnešnom poklepaní základného kameňa nechýbal ani generálny riaditeľ Vítkovice Holding, a. s. Jan Světlík.

„Vítkovice sú známe tým, že pracujú na zložitých stavbách. Prvýkrát sme sa k projektu autobusovej stanice dostali pred šiestimi rokmi a musím povedať, že gordický uzol bol oproti tomu jednoduchá záležitosť. Najväčším problémom bolo vyhrať papierovú vojnu. Dnes máme kľúčové práce za sebou.  Splnili sme jeden kontrakt na búracie práce a teraz je tu druhá výzva - postaviť stavbu. Do Banskej Bystrice jazdím už tridsať rokov a mám tu veľa kamarátov. Verím, že spoločne s mestom a investorom dotiahneme tento projekt do zdarného konca,“  hovorí Jan Světlík, generálny riaditeľ Vítkovice Holding.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Mesto odmieta biznis na úkor obyvateľov v podobe malých vodných elektrární na Hrone

Banská Bystrica, 10. marec 2016
Na základe mnohých podnetov od obyvateľov mesta Banská Bystrica zrealizovali začiatkom týždňa členovia Komisie MsZ pre rozvoj mestských častí pracovné stretnutie v teréne. Zamerali sa na problematiku a negatívne dopady výstavby malých vodných elektrární (MVE) na Hrone.  Výjazdová komisia navštívila dotknuté miesta, na ktorých boli takéto investičné zámery povolené, ale aj lokality, kde sa ich výstavba plánuje. Diskusia pokračovala aj na druhý deň v rámci 2. zasadnutia mimoriadneho zastupiteľstva, na ktorom svoj negatívny postoj k malým vodným elektrárňam jasne deklarovalo aj vedenie mesta.

Stretnutie s nespokojnými obyvateľmi absolvovali poslanci v mestskej časti Kremnička, Iliaš, Šalková a v obci Vlkanová. Zaujímali sa najmä o nezákonné postupy pri schvaľovaní projektov a povoľovacích procesov, ako aj o problémy s existujúcou MVE v Šalkovej. Podľa predsedu komisie a poslanca MsZ Milana Smäda, budovanie MVE bráni rozvoju mesta. „Je potrebné bojovať proti znehodnocovaniu území a prehradzovaniu Hrona, čo má negatívny dopad aj na rybárstvo a vodnú turistiku.“

Poslanec Marcel Pecník zdieľa názor obyvateľov Šalkovej, ktorí veľakrát deklarovali, že sa k nim mesto v minulosti správalo s nezáujmom a komunikácia nebola na dobrej úrovni. „Okrem problémov so zrušenou školou či skládkou odpadu je to aj výstavba a prevádzka malej vodnej elektrárne, ktorá znehodnocuje a poškodzuje majetok a životné prostredie obyvateľov,“ hovorí Pecník. Podľa neho i zúčastnených Šalkovčanov investor nepriamo zastrašoval obyvateľov a aktivistov proti výstavbe MVE. „Kvôli spôsobeným problémom a neakceptovateľnému spôsobu realizácie výstavy malej vodnej elektrárne je potrebná aktivizácia k účinnému postoju proti takýmto problémom do budúcnosti a ich medializácia,“ dopĺňa člen komisie, poslanec MsZ a novozvolený poslanec NR SR Martin Klus.

Podľa poslanca a člena komisie Milana Lichého, mimovládne organizácie a obyvatelia pripomienkovali kľúčové materiály a organizovali petície. „Navrhujem vyžiadať všetky rozhodnutia k povoleniu výstavby MVE vo Vlkanovej, resp. cesty k MVE Šalková, ako aj závery z kontrolného dňa, plnenie opatrení či dokument, ktorý potvrdí, či je hrádza vôbec skolaudovaná.“ Podľa Lichého treba apelovať na NR SR, aby bezodkladne vyhlásila moratórium na ďalšiu výstavbu MVE na rieke Hron.

„S poslancami mestského zastupiteľstva zdieľame jednotný názor. Jasne sme deklarovali negatívny postoj k výstavbe malých vodných elektrární. V tomto prípade by sme sa mali na vec pozerať racionálne a pragmaticky a hľadať všetky účinné spôsoby, ako vzniku takýchto konfliktných stavieb predchádzať,“ doplnil primátor mesta Ján Nosko.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Veľkonočné trhy sa začínajú už budúci týždeň

Banská Bystrica, 8. marec 2016
Tradičné veľkonočné trhy ozdobia Námestie SNP aj tento rok. Od 15. do 22. marca si budú môcť Banskobystričania a návštevníci mesta zakúpiť rôzne suveníry symbolizujúce Veľkú noc a pochutnať si na širokej ponuke jedál a nápojov. V piatok, 11. marca pribudne na námestí aj veľkonočná breza, ktorá pripomenie blížiace sa najvýznamnejšie kresťanské sviatky.

Stánky s remeselníckymi výrobkami ponúknu každý deň od 9:00 hod. do 19:00 hod. ľudovo-umelecké predmety z kože, dreva a šúpolia. Farebné kraslice, maľované vajíčka i kvetinové ikebany, doplnia bohatú škálu tradičných symbolov Veľkej noci. Trhy poskytnú okrem iného aj prútené výrobky, pletené korbáče, medovníky, pekárenské a cukrárenské dobroty, med, medovinu, produkty z včelieho vosku či cukrovinky. Stánky s občerstvením budú do 20:00 hod. lákať návštevníkov vôňou čerstvých langošov, trdelníkov i chlebových posúchov.

O program sa počas celého týždňa postarajú detské folklórne súbory Matičiarik, Radosť, Prvosienka, ale aj ľudová hudba a folkloristi z FS Urpín i Bystrina. Vystúpi aj Fujarové trio „Javorová húžva“ a heligónkár Pavol Majerík. Tvorivé dielne  naučia malých aj veľkých šibačov, ako si upliesť svoj prvý veľkonočný korbáč.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Aj odsúdení sa budú starať o čistotu Banskej Bystrice

Banská Bystrica, 3. marec 2016
Banská Bystrica sa už intenzívne pripravuje na prichádzajúce jarné obdobie. Jedným z mnohých krokov bolo aj dnešné podpísanie dohody medzi Záhradníckymi a rekreačnými službami mesta (ZAaRES) a Ústavom na výkon trestu odňatia slobody v Kráľovej (ÚVTOS). Po dlhých rokoch budú odsúdení opäť pomáhať pri hrabaní lístia, kosení trávy, maľovaní lavičiek a iných sezónnych a komunálnych prácach. Na väzňov odsúdených za krádež či neplnenie si vyživovacej povinnosti, budú dohliadať príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže a pravidelné hliadky mestskej polície.

„Vnímam túto aktivitu veľmi pozitívne. Odsúdených môžeme využiť pri sezónnych prácach, keď máme najväčší problém s nedostatkom pracovníkov a nestabilitou pracovnej sily. Väzni budú nápomocní pracovníkom ZAaRES-u vo vybraných lokalitách pri skrášľovaní nášho mesta. Vidím v tom aj pozitívum pre odsúdených. Po absolvovaní trestu sa budú môcť rýchlejšie začleniť do bežného života,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

V prípade priaznivého počasia začnú desiati odsúdení pracovať v teréne už od pondelka, 7. marca. V Mestskom parku na Tajovského ulici a v parku pod Pamätníkom SNP budú vyhrabávať trávnaté plochy od odumretých častí rastlín, listov a ostatných nečistôt.

„Prvé dva týždne budú pre nás kľúčové. Ak vyhodnotíme tento pilotný projekt pozitívne, budeme odsúdených využívať pri záhradníckych prácach a údržbe zelene aj v iných mestských častiach. Je to pre nás výhodné aj z ekonomického hľadiska. Väzni budú platení len za odrobené hodiny. V praxi to znamená, že v prípade nepriaznivého počasia ostanú vo väznici a my ich nemusíme platiť. Pre porovnanie, dohodárom by sme museli vyplácať stále, aj v prípade, že by kvôli zlému počasiu nemohli byť v teréne,“ objasňuje Ivan Šabo, vedúci ZAaRES-u.

Takýto druh spolupráce hodnotí pozitívne aj riaditeľ Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Rastislav Kostoláni:

„Vítame spoluprácu s mestom Banská Bystrica, keďže v ňom sídli aj náš ústav. Odsúdení, ktorí sú zaradení do práce, sú povinní pracovať. Získavajú pracovné návyky, ale aj odmenu za vykonanú prácu. Každého väzňa, ktorý plní svoj program zaobchádzania, umiestňovacia komisia zaradí na konkrétne pracovisko. Obyvatelia sa nemajú čoho obávať. V jednotlivých lokalitách mesta budú nad odsúdenými vykonávať dohľad aj príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže.“

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Informácie k voľbám do NR SR, ktoré sa uskutočnia 5. marca 2016

Banská Bystrica, 1. marec 2016

Voľby v číslach:

 • počet voličov k 29. februáru 2016  –  65 272;
 • počet voličov bez prekážky vo výkone volebného práva  – 65 134;
 • k voľbám bude pripravených 80 volebných miestností v 31 objektoch – väčšinou v základných školách;
 • politické strany delegovali do okrskových volebných komisií 1 046 obyvateľov;
 • pripravených je cca. 1,5 mil. hlasovacích lístkov;
 • volebné miestnosti budú otvorené od 7:00 hod. do 22:00 hod.;
 • 1 411 ľudí bez domova bude mať k dispozícii volebnú miestnosť v okrsku č. 8 v Základnej škole Trieda SNP 20;
 • voliči s trvalým pobytom na území mesta Banská Bystrica, ktorí v  deň konania volieb budú mimo mesta, mohli požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu. O voľbu poštou prejavilo záujem 571 voličov (v porovnaní s rokom 2012 ide o dvojnásobok). Najviac žiadostí prišlo z Českej republiky, Veľkej Británie, Nemecka, Írska, ale aj z Mexika, Fínska, Estónska, Nového Zélandu, Indie a Islandu;
 • požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu je ešte možné najneskôr do 4. marca 2016 na Matričnom úrade a ohlasovni pobytu, (MsÚ ČSA 26), max. do 14:00 hod.;
 • v Ústave na výkon väzby na Komenského ulici a v Ústave na výkon trestu odňatia slobody na Sládkovičovej ulici budú môcť od 9:00 hod. odvoliť aj odsúdení, ktorí mohli požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu;
 • po dohode so zdravotníckymi zariadeniami budú môcť voliť aj pacienti s hlasovacím preukazom v čase medzi 10:00 hod. – 12:00 hod. v Rooseveltovej nemocnici, v Starej nemocnici (Cesta k nemocnici) aj v Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb;
 • obyvatelia so zdravotným postihnutím alebo s vážnou prekážkou, ktorá im neumožní navštíviť volebné miestnosti, môžu v deň volieb požiadať svoju okrskovú komisiu o voľbu do prenosnej volebnej schránky;
 • rozpis okrskov a volebných miestností pre voľby do NR SR je k dispozícii vo februárovom čísle Radničných novín, v informačných tabuliach mesta alebo na webe banskabystrica.sk.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu

Za kamerou a mikrofónmi v rozhlase a televízii...

Banská Bystrica 18. február 2016
Okrúhle výročia začiatkov vysielania rozhlasu a televízie sa tento rok stali inšpiráciou pre Svetový deň sprievodcov 2016. Informačné centrum Banská Bystrica sa do podujatia zapája každý rok. V rámci trinásteho ročníka sa účastníci môžu tešiť na odborné aj interaktívne prehliadky, a to už 20. februára, v čase od 14:00 do 16:00 hod.

Prvé rozhlasové vysielanie sa v slovenskom éteri ozvalo pred deväťdesiatimi rokmi v auguste 1926. Televízne štúdio v Bratislave má tento rok šesťdesiate výročie. Začalo vysielať v novembri 1956.

„Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu je tento rok symbolický aj pre naše mesto. V Banskej Bystrici začal mestský rozhlas vysielať v roku 1936. Máme aj televízne štúdio, ktoré bolo zriadené v roku 1966. Okrem toho, že širokej verejnosti odprezentujeme prácu sprievodcov, oslávime s banskobystrickým štúdiom RTVS okrúhle výročia,“ hovorí Paula Hrežďovičová, vedúca Informačného centra v Banskej Bystrici.

Pri tejto príležitosti sa záujemcovia stretnú v Štúdiu RTVS Banská Bystrica na ulici Profesora Sáru 1, kde môžu nazrieť do zákulisia. Profesionálni sprievodcovia im priblížia históriu vzniku banskobystrického rozhlasového i televízneho vysielania a tiež pamätné udalosti, v ktorých zohralo štúdio významnú úlohu. Stretnú sa aj s hlasmi a tvárami RTVS, ktoré sa im denne prihovárajú spoza mikrofónov a z obrazovky. Svoju prácu im objasnia aj ľudia zo zákulisia, bez ktorých by obraz ani zvuk nefungovali.

 

Svetový deň sprievodcov je zároveň dňom vzniku Svetovej federácie asociácií turistických sprievodcov (WFTGA), ktorá vznikla 21. februára 1985. Oslavuje sa vždy najbližšiu sobotu k 21. februáru. Tento rok pripadá na 20. február 2016. Na Slovensku sa Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu oslavuje od roku 2004 a Informačné centrum Banská Bystrica sa na podujatí pravidelne zúčastňuje. Minulý ročník bol venovaný Ľudovítovi Štúrovi. Koordinátorom podujatia je Slovenská spoločnosť sprievodcov cestovného ruchu (SSSCR), ktorá je členom Svetovej federácie sprievodcov. Cieľom a hlavnou myšlienkou je prezentovať prácu sprievodcov širokej verejnosti.

 

Mgr. Dominika Mojžišová
Mesto Banská Bystrica

 


 

Na Šachtičky mieri psí záprah dlhý ako kamión

Banská Bystrica, 17. február 2016
Od štvrtka do nedele,  21. februára  sa stane lyžiarske stredisko Šachtičky dejiskom Majstrovstiev Európy v pretekoch psích záprahov na stredné a dlhé trate.  O prvenstvo v niekoľkých kategóriách bude bojovať štyridsaťštyri pretekárov z ôsmich európskych krajín. Pre návštevníkov je okrem sprievodného hudobného programu pripravená aj  kyvadlová doprava, ktorá bude premávať v pravidelných polhodinových intervaloch z parkoviska na Pieninskej ulici v Sásovej.

Organizátori museli psie záprahy presunúť z Králik na Šachtičky, kde sú v týchto dňoch lepšie snehové podmienky. 

„Je fantastické, že žijeme v meste, v ktorom, ak vás zradí sneh na jednom kopci, ide sa na druhý.  Majstrovstvá Európy FISTC budú počas nadchádzajúceho víkendu aj vizuálnym zážitkom vďaka  čistokrvným psom severských plemien. Početné výpravy z Francúzska, Talianska, Belgicka, Českej republiky, Maďarska i Ruska budú pretekať na stredné a dlhé trate v rozmedzí od 25 do 45 kilometrov. Trate budú voľne prístupné pre divákov i bežkárov, ktorí si budú môcť vychutnať atmosféru záprahov zblízka,“  hovorí jeden z organizátorov, Branislav Slaný.

Štvrtkový slávnostný ceremoniál bude začiatkom trojdňového súťaženia  mašérov (pretekárov) na stredných a dlhých tratiach. Návštevníci sa môžu tešiť, o.i., na záprah dlhý ako kamión v kategórii unlimited, ktorý  dokáže zapojiť až dvanásť psov. Tzv. „longári“ (pretekári na dlhé trate) budú musieť v prvom kole z piatka do soboty prenocovať so svojim záprahom vo voľnej prírode v centre Donovál.

„Nebolo zámerom zobrať túto akciu z Králik na Šachtičky. Je to len reakcia na snehové podmienky, ktoré sa vyvinuli tak, že nebolo možné podujatie zorganizovať. Našli sme inú alternatívu, zabezpečili kyvadlovú dopravu, ktorá už prešla testom minulý víkend počas veľkého snowboardového podujatia organizovaného práve v stredisku Šachtičky,“ hovorí Martin Turčan, 2. viceprimátor mesta Banská Bystrica.

Najrýchlejším a najvýhodnejším spôsobom, ako sa dostať na Šachtičky, je využiť kyvadlovú dopravu. Premávať bude počas víkendu od 9:30 hod. v polhodinových intervaloch z veľkého parkoviska na Pieninskej ulici. Posledný spoj zo Šachtičiek bude po skončení pretekov odchádzať o 17:00 hod.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Ján Nosko: Významné ocenenia sú už v tých správnych rukách

Banskobystrická mozaika sa rozrástla o ďalšie osobnosti

Banská Bystrica, 17. február 2016
Slávnostná atmosféra udeľovania Čestného občianstva a oceňovania laureátov Ceny mesta a Ceny primátora v utorok, 16. februára po roku opäť zaplnila priestory Cikkerovej siene historickej radnice.  Do mozaiky významných osobností mesta Banská Bystrica vďaka odhodlanej, usilovnej a príkladnej práci pribudol lekár, tréner, novinárka, fotograf, pedagóg, kolektív umelcov i dobrovoľníkov. Dve ceny boli udelené in memoriam niekdajšiemu starostovi a kňazovi. O hudobný program sa postarali sólisti banskobystrickej Štátnej opery.

„Bohatstvom nášho mesta boli vždy ľudia, ktorí usilovne a najmä skromne pracujú a motivujú ostatných naokolo. Mnohokrát o nich ani nevieme, preto som rád, že oceňovanie osobností Banskej Bystrice je každý rok výnimočnou udalosťou a zároveň jedinečnou príležitosťou poďakovať im. Úprimne ďakujem za všetko dobré, čo ste pre naše mesto a šírenie jeho dobrého mena urobili,“ povedal na úvod Ján Nosko.

Významné ocenenie bude laureátom pripomínať plaketa symbolizujúca Banskú Bystricu ako historické banské mesto. Vznikla pod šikovnými rukami akademického sochára, dekana Fakulty výtvarných umení Akadémie umení, Juraja Saparu. 

V kronike Čestného občianstva mesta Banská Bystrica je zapísané meno profesora Imricha Ďuricu. Ocenenie, in memoriam, získal za duchovný rozvoj mesta v čase neslobody, za vrúcny vzťah k všetkým obyvateľom mesta, za vynaložené úsilie pri oprave sakrálnych objektov a za príkladné znášanie osobného prenasledovania a utrpenia. Jeho odkaz pripomína aj pamätná tabuľa umiestnená na Rímskokatolíckom úrade na Námestí Štefana Moysesa.

Cenu primátora si v kategórii kolektív odniesol za úspešnú reprezentáciu mesta na domácich aj zahraničných súťažiach a festivaloch Tanečný odbor Základnej umeleckej školy J. Cikkera. Kategória jednotlivcov sa tento rok obohatila o známeho fotografa banskobystrických podujatí Jána Miškoviča, známeho pod pseudonymom Mišiak. Napriek tomu, že je zrakovo postihnutý a čelí životným nástrahám, je aktívny a usmievavý. Cenu primátora za rok 2015 získala za rozvoj televízneho štúdia v Banskej Bystrici aj Marta Gajdošíková. Za umeleckú činnosť a prínos v oblasti vysokého školstva bol ocenený režisér, docent na Fakulte dramatických umení Akadémie umení, Matúš Oľha. Od dnešného večera patrí ocenenie aj Petrovi Borošovi, profesionálnemu futbalovému brankárovi a zároveň trénerovi, ktorý napriek mnohým ponukám zo zahraničia ostal pôsobiť v Banskej Bystrici. Výnimočný je aj svojou vernosťou k banskobystrickému Futbalovému klubu Dukla, ktorý je jeho srdcovkou aj napriek tomu, že v súčasnosti zápasí s problémami.

Cenu mesta udeľuje mestské zastupiteľstvo osobnostiam, ktoré dosiahli alebo stále dosahujú tvorivé výkony a významné výsledky v rôznych oblastiach života. Do zoznamu ocenených pribudol lekár Miroslav Galanda. Slávnostnú plaketu získal za vynikajúce výsledky vo vedeckej činnosti a pri záchrane ľudských životov. Cenu mesta za prínos vo vzdelávacej a kultúrnej oblasti, šírenie francúzskej a frankofónnej kultúry, si prevzal kolektív Alliance Française. Organizácia nemalou mierou prispela k tomu, že Banská Bystrica je v porovnaní k počtu obyvateľov najfrankofónnejším mestom na Slovensku. Ocenenie in memoriam za celoživotné úsilie, pri presadzovaní základných princípov demokratického a morálne vyspelého slovenského národa, získal niekdajší predseda Slovenskej obchodnej komory v Banskej Bystrici, Viliam Pauliny.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Samospráva v minulom roku ušetrila státisíce eur

Banská Bystrica, 8. február 2016
Mestský úrad v Banskej Bystrici prešiel v minulom roku viacerými racionalizačnými opatreniami. Vypovedanie nevýhodných zmlúv, zlepšenie osobného doručovania listových zásielok, ale aj transparentnosť verejných obstarávaní, pomohli samospráve ušetriť státisíce eur. Tie pomôžu pri obnove materských škôl, zanedbaných úsekov ciest a komunikácií i pri výsadbe zelene.

V minulom roku zadalo mesto ako verejný obstarávateľ 141 nových verejných súťaží a z predchádzajúceho obdobia dokončilo 6 zákaziek. Verejným obstarávaním (VO) sa podarilo dosiahnuť výhodnejšie podmienky, o. i., na dodávku elektrickej energie (úspora takmer 203 tis. eur), hygienického tovaru (úspora 11 tis. eur) i tlač Radničných novín (úspora 19 tis. eur).

„V záujme efektívnosti a hospodárnosti s nakladaním finančných prostriedkov sme v mnohých prípadoch postupovali nad rámec povinností, ktoré určuje zákon o verejnom obstarávaní. Vďaka prísnejším podmienkam a transparentnosti, mesto Banská Bystrica pri obstarávaní tovarov, služieb a stavebných prác ušetrilo v minulom roku takmer 750 000 eur,“ hovorí prednosta MsÚ Martin Adamec.

Vďaka procesu verejného obstarávania sa do materských škôl a detských jaslí v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, vysúťažili lepšie ceny za dodávku kuchynského vybavenia a potravinárskych výrobkov (napr. na cestovinách, rastlinných a škrobových produktoch sa ušetrilo takmer 12 tis. eur).

„Organizačné a personálne zmeny na mestskom úrade začali prinášať pozitívne výsledky už v minulom roku, hoci mnohí vnímajú našu personálnu politiku kriticky a majú na ňu negatívny pohľad. Som veľmi rád, že vďaka dlhoročným aj novoprijatým zamestnancom sme naštartovali potrebné procesy a mestský úrad dokáže fungovať po rokoch efektívne,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Mesto ušetrilo aj vďaka zlepšeniu osobného doručovania listových zásielok. Prostredníctvom doručovateľov bolo doručených takmer 32 200 zásielok, čím sa usporilo 44. tis. eur.  Od marca 2015 začalo právne oddelenie vymáhať daňové pohľadávky prostredníctvom exekučných konaní. Doposiaľ vymožená čiastka z 1 094 konaní predstavuje do dnešného dňa sumu 210 tis. eur.

 

Vybrané ceny za tovary a služby, ktoré mesto odoberalo v minulých obdobiach (stará cena) a v súčasnosti (nová cena):

 

Názov zákazky

Stará cena s DPH                         Nová cena s DPH                     Rozdiel s DPH (úspora)

Dodávka elektrickej energie

1 920 000,- Eur                              1 717 100,- Eur                    -202 900,- Eur

Tlač mestského periodika – Radničné noviny

50 400,- Eur                                      31 536,- Eur                       -18 864,- Eur

Dodávka hygienického tovaru

21 600,- Eur                                      10 599,- Eur                       -11 001,- Eur

Dotlač propagačných materiálov

12 796, 80 Eur                                    8 160,- Eur                      -4 636, 80 Eur

 

Nákup potravín do 27 materských škôl a detských jaslí v Banskej Bystrici

Dodávka masla

41 328,- Eur                                       35 616,- Eur                         -5 712,- Eur

Dodávka kávy, čaju, čokoládových mliek, ovocných štiav, sirupov a džúsov

19 671,- Eur                                     14 065,10 Eur                      -5 605, 90 Eur

Dodávka mlynských a škrobových výrobkov, cukru, cestovín, rôznych potravinových výrobkov, kakaa a vedľajších rastlinných produktov

31 938,- Eur                                      20 264,10 Eur                     -11 673,90 Eur

Dodávka kuchynského vybavenia pre ŠJ pri materských škôlkach

13 270,07 Eur                                     10 280,- Eur                     -2 990, 07 Eur

Dodávka korenín, olejov a suchých strukovín

8 777,- Eur                                          6 619,71 Eur                    -2 157, 29 Eur

Dodávka spracovanej zeleniny a ovocia, džemov a konzervovaných rýb

20 392,- Eur                                       15 083,32 Eur                     -5 308,68 Eur

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Banská Bystrica na ceste za titulom Európske mesto športu 2017

Banská Bystrica, 4. február 2016
História a dlhodobá tradícia športu, olympijskí víťazi, majstri sveta i začínajúci športovci, predurčujú mesto pod Urpínom k získaniu prestížneho titulu Európske mesto športu 2017. Zahraničná návšteva, zástupcovia Asociácie európskych miest športu (ACES Europe) Hugo Alonso a Lukáš Vorel, sa mohli tento týždeň na vlastné oči presvedčiť, že športové srdce Slovenska bije práve v Banskej Bystrici.

Medzi pozvanými hosťami, ktorých dnes v priateľskej atmosfére privítal primátor mesta Ján Nosko, viceprimátor Martin Turčan a projektová manažérka Dagmar Rajčanová, nechýbala pýcha Banskej Bystrice - olympijská víťazka Anastazia Kuzminová, riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Michal Galovič i Ivor Lehoťan, viceprezident Slovenského zväzu biatlonu. Práve športové osobnosti mesta pod Urpínom potvrdzujú, že sme tí správni kandidáti na získanie medzinárodne uznávaného titulu.

 „Som veľmi rád, že vás môžem privítať v srdci Slovenska, kde je v každom človeku kúsok športovca. Celé zázemie Banskej Bystrice a úspechy našich športovcov sú veľkou motiváciou pre mladých ľudí. Zároveň vrcholoví športovci vytvárajú vhodné prostredie na to, aby sme boli v našej kandidatúre úspešní. Dôležitá pre nás je spolupráca s rôznymi inštitúciami, univerzitami, základnými i strednými školami, ktorá posúva šport bližšie k verejnosti. Aj Banskobystričania veria, že v našej kandidatúre budeme úspešní,“ povedal primátor Ján Nosko.

Zatiaľ čo zástupca Asociácie európskych miest športu Lukáš Vorel navštívil Banskú Bystricu už po tretí raz, generálny sekretár ACES Europe Hugo Alonso mal v meste pod Urpínom svoju premiéru.

„Kandidatúra Banskej Bystrice na titul Európske mesto športu 2017 vyzerá veľmi dobre a zaujímavo. Teší nás, že vrcholoví športovci, asociácie a športové kluby vo vašom meste spolupracujú a podporujú tento projekt. Dôležité je mať pozitívnych  obyvateľov a vidieť, že sa k športu všetci pridávajú. Kandidatúra a získanie titulu Európske mesto športu je najmä o kreativite a schopnosti pritiahnuť ľudí k tomu, aby športovali,“ tvrdí Alonso.

Zahraničná návšteva absolvovala počas posledných dní bohatý program. Zástupcovia z ACES Europe sa mohli presvedčiť, že Banská Bystrica je ten správny kandidát na získanie prestížneho titulu. Nie každé mesto sa môže pochváliť toľkými športovými podujatiami zorganizovanými v priebehu jedného týždňa. Dnes ich ešte čaká Banskobystrická latka, kde sa ako správni vyznávači športu pripoja k dotvoreniu skvelej športovej atmosféry.

 

Počas leta 2015 mesto Banská Bystrica oficiálne potvrdilo kandidatúru na získanie titulu Európske mesto športu 2017 a zaradilo sa tak medzi ostatných uchádzačov. Prestížny titul Európske mesto športu sa udeľuje mestám, ktoré spĺňajú všetky kritériá a prehlasujú, že sa budú starať o rozvoj športu a podporu všetkých skupín obyvateľov vrátane hendikepovaných. Jeho získanie znamená medzinárodné uznanie, zviditeľnenie mesta a jeho zaradenie do najväčšej siete miest športu v Európe. Po dnešnom oficiálnom prijatí privíta Banská Bystrica v máji 2016 hodnotiacu komisiu, ktorá definitívne rozhodne o udelení prestížneho titulu.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Za najlepších športovcov mesta môžete hlasovať na internete

Banská Bystrica, 1. február 2016
Banská Bystrica poďakuje aj tento rok úspešným športovcom, jednotlivcom, športovým kolektívom, trénerom a funkcionárom, ktorí za uplynulý rok dosiahli vynikajúce výsledky a zviditeľnili naše mesto doma aj v zahraničí.

Tohtoročnou novinkou v oceňovaní  je kategória „víťaz internetového hlasovania“ o najlepšieho športovca a o najlepší  športový kolektív mesta pod Urpínom. Online formulár určený na hlasovanie je už k dispozícii na goo.gl/vZAICM. Verejnosť môže hlasovať do 15. februára 2016.

Dana Cibuľková, Oddelenie športu MsÚ v Banskej Bystrici

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Zažite ďalší atraktívny športový víkend

Osrblie zaskočí za Francúzov

 

Banská Bystrica, 29. január 2016
Osrblie privíta aj tento rok, 13. a 14. februára špičkových pretekárov v rámci siedmeho kola svetoznámeho Európskeho pohára v biatlone - IBU Cup.  Vďaka technickému snehu sú už dnes na štvorkilometrovom okruhu v Národnom biatlonovom centre Osrblie vytvorené výborné podmienky na športovanie. Druhý februárový víkend sa tak všetci môžu tešiť na kvalitný športový zážitok.

V sobotu, 13. februára sú na programe vytrvalostné preteky, o deň nato šprinty mužov a žien. Na štarte by sa mali objaviť aj svetové osobnosti - olympijské víťazky ako Nórka Eckhoffová a Ruska Slepcovová. Nebude chýbať medailistka z majstrovstiev sveta Birkelandová, skvelí Rusi Babikov, Lapšin, Slepov, Ukrajinci Pidrušnyj i Čech Soukup.

Silná bude aj slovenská výprava na čele s Paulínou Fialkovou, ktorá v januári 2016 skončila vo Svetovom pohári dvakrát v prvej desiatke. Zárukou slovenskej kvality je aj Tomáš Hasilla a Martin Otčenáš. Slovenský zväz biatlonu prihlásil na preteky Paulínu a Ivonu Fialkové, Teréziu Poliakovú, Andreu Hôrčikovú, Janu Marákovú a Annu Netíkovú, Tomáša Hasillu, Martina Otčenáša, Šimona Bartka, Reného Bevelaquu, Ondreja Kosztolányiho a Henricha Lonského.

Počas sezóny 2014/2015 oznámili Francúzi z Le Grand Bornand, že nie sú schopní usporiadať preteky Pohára IBU (Európsky pohár). Medzinárodná biatlonová únia (IBU) po konzultáciách následne rozhodla, že namiesto Francúzov bude organizátorom jedného kola Pohára IBU v zime 2015/2016 Slovenský zväz biatlonu. Dejiskom podujatia sa tak stalo Národné biatlonové centrum (NBC) v Osrblí.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 

 


 

Výťažok z mestského plesu je v tých správnych rukách

Banská Bystrica, 27. január 2016
Obnovená tradícia Plesu Mesta Banská Bystrica neznamená len neformálne stretnutie v kruhu známych, ale aj pomoc ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Výťažok, ktorý sa vďaka štedrým hosťom podarilo pred niekoľkými dňami vyzbierať, dnes primátor Ján Nosko odovzdal krízovému stredisku pre deti a osamelých rodičov - Domu svätej Alžbety. Získaný finančný dar vo výške 2691 eur použije zariadenie na obnovu zastaraných kuchynských priestorov.

Núdzové bývanie poskytuje sociálne služby týraným matkám s deťmi už viac ako desať rokov. Preto by si priestory zaslúžili väčšiu investíciu do výmeny okien, zateplenia budovy i modernizácie vybavenia.

„Verím, že výťažok z mestského plesu poteší a hlavne pomôže. S pani riaditeľkou sme sa rozprávali o problémoch, s ktorými sa denne stretávajú. Otvorili sme napríklad možnosť dopravy detí do základných a materských škôl, na ktoré určite plnohodnotne poslúži sociálny taxík mesta. Aj opotrebovanie budovy a celkový investičný dlh je veľmi veľký. Určite spíšeme priority a budeme hľadať finančné prostriedky a spôsoby ako pomôcť, aby sme skvalitnili priestory zariadenia,“ povedal primátor Ján Nosko pri odovzdávaní výťažku.

Okrem krízovej pomoci pomáha Dom sv. Alžbety pri poskytovaní poradenstva v oblasti násilia páchaného na ženách.  Mnohé z nich prichádzajú do zariadenia bez finančných prostriedkov a len v tom, čo majú oblečené.

„Finančnú pomoc si veľmi vážim a priznám sa, nerátala som, že to bude až taká suma. Ďakujem všetkým, ktorí nám prispeli. Nakoľko sme nezisková organizácia, získavanie finančných prostriedkov je pre nás dosť náročné. V tejto sfére financií nikdy nie je dosť a každé euro, ktoré dostaneme, si veľmi vážime. Tým, že je tu pohyb ľudí, dochádza aj k opotrebovaniu materiálu. Prostriedky budú použité na obnovu kuchynskej linky, aby boli podmienky pre mamičky s deťmi prijateľnejšie ako doteraz,“ hovorí riaditeľka zariadenia Ľubica Michalíková.  

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Výbeh pre psy je realitou už aj v Podlaviciach

Banská Bystrica, 22. január 2016
Na Limbovej ulici v mestskej časti Podlavice pribudol koncom roka 2015 areál na venčenie i výcvik psov. Dnes bol oficiálne uvedený do prevádzky. Po sídlisku Sásová tak ide o druhý výbeh, ktorý môžu využívať všetci majitelia zvierat a socializovať tak svojich domácich miláčikov. Na ohradený priestor s cvičnými prvkami použila samospráva takmer 8 000 eur. Aj takýmto spôsobom môže mesto predísť mnohým sťažnostiam na majiteľov psov, ktorí nedodržiavajú etiku venčenia.

Oficiálneho otvorenia venčoviska v Podlaviciach sa zúčastnilo aj niekoľko psičkárov, ktorým sa takáto myšlienka pozdáva. Zároveň dostali pre svojich miláčikov malú pozornosť v podobe psích maškŕt.

„Výbeh pre psy ponúka na cca 630 m2 hojdačku, slalom, kladinu, koše na psie výkaly, ale aj lavičky pre psičkárov. Pomocou cvičných prvkov môžu naučiť svojich štvornohých priateľov poslušnosti a disciplíne,“ hovorí Peter Suchý, vedúci Oddelenia odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev MsÚ v Banskej Bystrici.

Nie všetci obyvatelia mesta sú priaznivcami zvierat a niektorým prekáža ich voľný pohyb po sídliskách a verejných priestranstvách.

„Mnohokrát sa stane, že psičkári využijú na venčenie súkromný pozemok alebo športovisko. Takým príkladom je aj atletický štadión Filozofickej fakulty UMB. Prijímame preto opatrenia a snažíme sa byť nápomocní. Som presvedčený, že budovanie venčovísk pre psy má zmysel a budeme to podporovať aj naďalej,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Samospráva zároveň rieši obnovu kotercov vo svojej karanténnej stanici. Mesto postupne investuje do obnovy striech, podláh i mreží kotercov tak, aby spĺňali všetky požiadavky a parametre. Do jari 2016 bude z voliér vytvorený výbeh, kde sa budú môcť zvieratá voľne pohybovať a odpočívať.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Bezpečnejšia Banská Bystrica

Banská Bystrica, 22. január 2016
Po otvorení novej služobnej miestnosti hliadok mestskej polície pôsobiacich na Fončorde i Radvani, zvyšuje samospráva prevenciu kriminality a bezpečnosť aj v ďalších častiach mesta. Už koncom minulého roka boli v Lazovnej a na Hornej ulici nainštalované štyri nové kamery s vysokým rozlíšením. Na ich nákup, umiestnenie, inštaláciu a pripojenie do počítačovej siete kamerového systému mesta Banská Bystrica, vynaložila samospráva takmer 24 tis. eur s DPH.

„Cieľom rozšírenia existujúceho kamerového systému v centre mesta je zamedziť a včas zakročiť voči neprispôsobivým obyvateľom. Lazovná ulica, na ktorej sídli napríklad Štátna vedecká knižnica, je priamo spojená s Námestím SNP. Zároveň je súčasťou pešej zóny, kde je potrebné zabrániť nežiaducemu pohybu motorových vozidiel. Horná ulica je sídlom mnohých barov i reštaurácií, kde hliadky mestskej polície zasahujú často,“ hovorí náčelník MsP Miroslav Bálint.

Ďalšie lokality, kde by mali pribudnúť kamery, boli vybrané na základe každodenných skúseností príslušníkov MsP. Na ich zakúpenie podala samospráva na Okresný úrad v Banskej Bystrici žiadosť o poskytnutie dotácie.

„V najbližšom období by mohli zvýšiť bezpečnosť na Pršianskej terase  na Medenej ulici, kde z roka na rok pribúdajú nové domy, je zvýšený pohyb motorových vozidiel a lokalita sa postupne zahusťuje. Často tu dochádza k  porušovaniu verejného poriadku. V areáli Základnej školy Radvanská bolo vybudované nové multifunkčné športové ihrisko pre žiakov i verejnosť. Aj v tejto mestskej časti sa stretávame s vandalizmom a neprispôsobivými mladými ľuďmi, preto bude možné novými kamerami monitorovať aj tento priestor,“ hovorí prednosta MsÚ Martin Adamec.

Celkové výdavky projektu v oblasti zvyšovania prevencie kriminality predstavujú 18 tis. eur, z toho dotácia je vo výške 14 tis. eur. Finančná spoluúčasť mesta by bola 20 percent. Ak bude samospráva úspešná, kamery budú napojené na existujúci monitorovací kamerový systém na operačnom stredisku mestskej polície. 

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Zmobilizujme sily a vyhrajme pre Banskú Bystricu detské ihrisko

Banská Bystrica, 20. január 2016
Budovanie centrálnych detských ihrísk s modernými a najmä bezpečnými prvkami – to je jeden z cieľov, k napĺňaniu ktorých začala samospráva podnikať kroky už vlani.  Vďaka hodnotnej a kreatívnej hre môžu deti zmysluplne využívať svoj voľný čas, preto sa Banská Bystrica tentokrát zapojila do súťaže spoločnosti Lidl. Projekt sľubuje v desiatich víťazných mestách výstavbu detských ihrísk, tzv. „Žihadielok“.

Ak bude Banská Bystrica úspešná, veselé a hravé motívy s podobizňami rozprávkovej Včielky Maji potešia nejedného malého Banskobystričana. Na ihrisku o rozmere 16 x 20 metrov nebude chýbať pieskovisko, preliezačky, hojdačky, hrad, gymnastické zostavy, kolotoč, stojany na bicykle i lavičky.

Ako hlasovať?

„Od štvrtka, 21. januára do 29. februára 2016 budú môcť všetci Banskobystričania hlasovať v súťaži o detské ihrisko prostredníctvom stránky www.zihadielko.sk. Vytypovali sme dve lokality, ktoré spĺňali podmienky súťaže - verejné priestranstvo na ulici THK na Fončorde a v Starej Sásovej medzi Ďumbierskou a Gerlachovskou ulicou,“ objasňuje Natália Šmídeková z Oddelenia odpadového hospodárstva a verejných priestranstiev.

Podľa spoločnosti Lidl Slovenská republika, každý registrovaný účastník bude môcť raz za 24 hodín označiť svojho favorita a dať mu tak jeden hlas. Hlasujúci môžu každý deň získať jeden hlas navyše, ak na stránke www.zihadielko.sk zvládnu jednoduchú online hru. Priebežné poradie bude zverejnené a pravidelne aktualizované. Víťazi detských ihrísk budú známi najneskôr 14. marca.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

V meste pod Urpínom žije viac žien ako mužov

Banská Bystrica, 18. január 2016
Podľa štatistík matričného úradu malo k 31. decembru 2015 trvalý pobyt v meste pod Urpínom 76 988 Banskobystričanov, pričom žien bolo 40 803 a mužov 36 185. Do Banskej Bystrice sa minulý rok prisťahovalo 1736, čo je o približne 800 ľudí viac ako vlani. Michal a Ema – to sú najobľúbenejšie mená, ktoré dali rodičia svojim ratolestiam.

V roku 2015 sa za svojimi rodinami a prácou odsťahovalo približne 1300 ľudí. Najčastejšie sa Banskobystričania sťahovali do Bratislavy, Českej republiky, Veľkej Británie, Kanady, Rakúska, a Švajčiarska. Zlákali ich aj destinácie ako Španielsko, Francúzsko, Monako i Spojené arabské emiráty. Od roku 2003 podľa štatistík počet obyvateľov pravidelne klesá. Vlani žilo v Banskej Bystrici o 387 obyvateľov menej, ako v roku 2014.

Zaujímavosťou sú aj informácie o uzavretých manželstvách. Svoje áno si povedalo 384 novomanželov, pričom až 25 zaľúbencov bolo z Českej republiky, Veľkej Británie, Írska, Ukrajiny, Brazílie, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Macedónska, Kazašskej republiky, Ruska a Rumunska. Cirkevným sobášom bolo uzavretých 148 manželstiev a 236 civilných. K najobľúbenejším mesiacom na svadbu patrili letné a jesenné mesiace – viedol august a september.

V roku 2015 sa narodilo 370 malých Banskobystričanov a 391 Banskobystričaniek. Pri výbere chlapčenských mien sa rodičia zamerali na tradičné mená Tomáš, Marek, Ján, Jakub, Peter, viedol však Michal. U dievčat sú ešte stále obľúbené mená ako Ema, Nela, Laura, Liliana i Stela. Medzi malými Banskobystričankami sa nachádzajú aj Zuzky, Kristíny, Michaely i Viktórie. K netradičným dievčenským menám patrili v roku 2015: Danniyah, Tamia, Anouk Leandra, Sanja, Amína, Dorotya, a do knihy narodení sa pripísali chlapčenské mená: Rock, Leroy, Natanael, Tristan a Maik.

Štatistika zaznamenala 691 úmrtí (337 mužov a 354 žien).

 

Informácie: vedúca Matričného úradu v Banskej Bystrici Marta Čellárová

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

V novom roku v novom aute

Banská Bystrica, 13. január 2016
Prevoz k lekárovi, na nákup alebo úrad, bude od dnešného dňa pre ťažko zdravotne postihnutých Banskobystričanov,  seniorov i sociálne slabších obyvateľov mesta kvalitnejší. V zariadení pre seniorov Jeseň na sídlisku Fončorda sa dnes slávnostne uviedol do prevádzky nový, deväťmiestny osobný automobil so špeciálnou zdvíhacou plošinou.  Do opotrebovaného vozidlového parku prepravnej služby mesta Banská Bystrica tak pribudol nový biely člen. Samospráva naň získala dotáciu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vo výške 23 tis. eur. Finančná spoluúčasť mesta na nákup vozidla predstavuje takmer 6 tis. eur.

„Teší ma, že sa podarilo získať dotáciu na zakúpenie vozidla, ktoré poslúži ako sociálny taxík ľuďom s problémovou mobilitou. Vďaka nemu bude od nového roka klientom poskytovaná komfortnejšia a efektívnejšia prepravná služba. Takýto druh prepravy je medzi obyvateľmi  žiadaný a vítaný. Ročne túto službu využíva približne päťtisíc obyvateľov,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Prepravné služby využívajú aj subjekty, ktoré organizujú detské letné tábory. Podľa vedúcej odboru sociálnych vecí MsÚ Márie Filipovej však väčšinu klientov tvoria zdravotne telesne postihnutí, odkázaní na individuálnu prepravu. „Rozširujeme cieľovú skupinu aj o ľudí, ktorých máme v krízovej intervencii. Deťom z krízových centier slúži sociálny taxík napríklad na prevoz do škôlky v Šalkovej.“

Ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím s trvalým pobytom v meste Banská Bystrica zaplatia za sociálny taxík 0,30 €/km a dôchodcovia nad 65 rokov 0,60 €/km.  Ostatní záujemcovia s trvalým pobytom mimo mesta  uhradia 1,45 €/km.

„Mesto prevádzkuje sociálny taxík viac ako 15 rokov. Funguje to jednoducho.  Znevýhodnení obyvatelia mesta, ktorí potrebujú prevoz a majú záujem o prepravnú službu, kontaktujú dispečera, dohodnú si deň a hodinu pristavenia vozidla a oznámia cieľ cesty. Môžu sa tak pohodlne dostať tam, kam potrebujú,“ dodáva Filipová.

Na prevádzku prepravnej služby je v rozpočte mesta na rok 2016 vyčlenených cca 16 tis. eur.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Krajšie lavičky i detské ihriská

Banská Bystrica, 12. január 2016
Sviatočná vianočná atmosféra, ktorou Banskobystričania žili od 24. novembra sa v týchto dňoch pomaly končí. V centre mesta sa začína s demontážou nielen vianočnej výzdoby, ale aj hlavného symbolu Vianoc – vianočného stromčeka.

Kmene šestnásťmetrového smreka strieborného a stromčekov zdobiacich jednotlivé mestské časti poslúžia po spracovaní na obnovu mobiliáru alebo detských ihrísk v meste. Hrubé konáre sa spracujú na mulč a v budúcnosti budú použité pri záhradníckych úpravách. Vianočné stromčeky, ktoré Banskobystričania vyhodia k stojiskám kontajnerov, budú v januári odvážané jedenkrát do týždňa, vo februári podľa potreby. Tieto poslúžia na výrobu tepla.

Peter Suchý, Oddelenie odpadového hospodárstva MsÚ

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Oceňovanie najlepších športovcov mesta za rok 2015

 

Banská Bystrica, 11. január 2016
Banská Bystrica poďakuje aj tento rok úspešným športovcom, jednotlivcom, športovým kolektívom, trénerom a funkcionárom, ktorí za uplynulý rok dosiahli vynikajúce výsledky a zviditeľnili naše mesto doma aj v zahraničí. Tohtoročnou novinkou v oceňovaní  bude kategória „víťaz internetového hlasovania“ o najlepšieho športovca a o najlepší  športový kolektív mesta pod Urpínom.

Návrhy je možné podať do 15. januára 2016 na adresu: Mesto Banská Bystrica, Mestský úrad, Odbor propagácie mesta Oddelenie športu, Československej armády 26, 974 01 Banská Bystrica alebo e-mailom na: dana.cibulkova@banskabystrica.sk. Formulár je dostupný na oficiálnej internetovej stránke mesta www.banskabystrica.sk v sekcii ŠPORT goo.gl/3O3HMv)  alebo v Klientskom centre MsÚ.

Hlasovanie na webovej stránke mesta www.banskabystrica.sk sa začne  po  spracovaní všetkých doručených návrhov. Online formulár určený na hlasovanie bude k dispozícii od 1. do 15. februára 2016.

 

Dana Cibuľková
Oddelenie športu MsÚ v Banskej Bystrici

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora
 

 


 

Samospráva rieši parkovanie na sídliskách

Banská Bystrica, 8. január 2016
V meste pod Urpínom rastie z roka na rok počet osobných automobilov. Banskobystričania žijúci na sídliskách častokrát vyžívajú na parkovanie trávniky či chodníky. Samospráva intenzívne rieši parkovaciu politiku v meste nielen z dlhodobého hľadiska, ale zároveň hľadá možnosti ako čo najrýchlejšie znížiť deficit parkovacích miest predovšetkým na sídliskách, s maximálnym ohľadom na verejnú zeleň. 

Ak by malo mať každé auto v Banskej Bystrici svoje miesto, muselo by sa vytvoriť ďalších 10 000 parkovacích miest, pričom jedno auto zaberie plochu cca 20 m2.

„Už v minulom roku sme vytipovali lokality, kde majú Banskobystričania s parkovaním najväčší problém. V týchto dňoch spracúvajú odborné útvary mesta konkrétny materiál, ktorý nám ukáže rôzne alternatívy parkovania. Ten následne posúdime spoločne s obyvateľmi jednotlivých mestských častí. Do rozhodovacieho procesu chceme vtiahnuť Banskobystričanov a dosiahnuť tak všeobecný konsenzus,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko. 

Zámerom samosprávy je na budovanie mestských parkovacích plôch využívať parkovací fond - položku, ktorá bola do rozpočtu mesta zavedená po prvý raz v minulom roku. Jeho príjmom budú všetky výťažky z plateného parkovania a poslúži práve na účely budovania nových parkovacích miest. Prvými projektmi, financovanými z parkovacieho fondu, bude v roku 2016 výstavba 120-tich parkovacích miest na Rudohorskej ulici v Sásovej a vybudovanie parkoviska na Povstaleckej ulici v Podlaviciach.

„Okrem výstavby parkovísk a parkovacích domov považujeme za nevyhnutné riešiť problém statickej dopravy aj rôznymi organizačnými opatreniami. Najrýchlejším spôsobom vytvorenia nových možností na parkovanie je zmena organizácie dopravy tam, kde je to možné, napr. zjednosmernením ulíc, ako aj zavedením zákazu parkovania firemných dodávok v obytných zónach,“ dopĺňa viceprimátor Jakub Gajdošík.

Predseda Dopravnej komisie, poslanec Marek Modranský tvrdí, že v súčasnosti je slovenský priemer 359 áut na tisíc obyvateľov. „Ešte pred tromi rokmi to bolo 327 automobilov. Priemer v Európe predstavuje na tisíc obyvateľov 500-600 áut. Keby sme tento priemer dosiahli,  nastal by v meste dopravný kolaps. Preto chceme zatraktívniť mestskú hromadnú dopravu.

 

Mgr. Zdenka Sekerešová, PhD.
hovorkyňa primátora

 


 

Archív tlačových správ za rok 2015 >>>


 

dnes je: 18.7.2018

meniny má: Kamila

Dnes má službu:

OLÍVIA
Nám. L. Svobodu 19

ďalšie dni

Streda 18.7.
OLÍVIA
Nám. L. Svobodu 19
Štvrtok 19.7.
POD BRÁNOU
Nám. SNP 15
Piatok 20.7.
PODLAVICE
Povstalecká 30
Sobota 21.7.
PRI PRAMENI
Kapitulská 11
Sobota 21.7.
TESCO
Nedeľa 22.7.
BENU
Zvolenská cesta 8 (HM TESCO),
974 05 Banská Bystrica
02/2063 4161
Nedeľa 22.7.
PRI STAREJ NEMOCNICI
Cesta k nemocnici 23
Pondelok 23.7.
SCHNEIDER
Horná 61/A,
974 01 B. Bystrica
048/41 42 273, 048/41 43 060
Utorok 24.7.
SILYBUM
Rudohorská 27
Streda 25.7.
SITNIANSKA
Rudohorská 16
 • Streda2116graphic-icon
 • Štvrtok2415graphic-icon
 • Piatok2512graphic-icon

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úradEnglish version

104970451

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka