Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu vodorovná
Banská Bystrica

Prvý veľký úspech primátora Jána Noska, na rekonštrukciu kaštieľa v Radvani príde milión eurVytlačiť
 

Primátor Ján Nosko je dnes vo funkcii presne týždeň (19.12.2014). Aj napriek tak krátkemu času má pre Banskobystričanov prvú veľmi dobrú správu. Vláda Slovenskej republiky poskytne jeden milión eur na rekonštrukciu Kaštieľa Radvanských.

Kultúrna pamiatka je vo veľmi zlom stave a dlhodobo chátra. Primátor tak splnil jeden zo záväzkov, ktorý Banskobystričanom sľúbil pred voľbami.

„Som veľmi rád, že Banskobystričania dostali takýto vianočný darček. Je to výsledok spoločných rokovaní s rektorom Akadémie umení a zároveň mojim priateľom Matúšom Oľhom, ktoré prebiehali od momentu, ako som ohlásil svoju kandidatúru na primátora Banskej Bystrice. Veľkú zásluhu na tomto úspechu má aj bývalý minister školstva a súčasný predseda národnej rady Peter Pellegrini. S novým ministrom školstva Jurajom Draxlerom sme dotiahli posledné detaily," povedal dnes primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Kaštieľ si bol dnes primátor pozrieť práve s ministrom školstva Jurajom Draxlerom. Obaja sa zhodli na tom, že renesančný kaštieľ zo 16. storočia potrebuje okamžitú investíciu, inak by sme ho mohli nenávratne stratiť. Veľký záujem na tom, aby sa v Radvani podarilo oživiť schátraný kaštieľ, má aj súčasný predseda parlamentu Peter Pellegrini.

„Ja ako Banskobystričan som dlhodobo vnímal, v akom stave sa nachádza tak významná kultúrna pamiatka. Preto som sa ešte ako minister školstva snažil nájsť spôsob, ako pomôcť rekonštrukcii. Som rád, že sa to podarilo hneď takto po voľbách. Oceňujem aktívny prístup pána primátora Noska,“ povedal predseda NR SR Peter Pellegrini.

Po rekonštrukcii, ktorá sa začne na jar, sa sprístupní park opäť Banskobystričanom. V súčasnosti má kaštieľ v dlhodobom prenájme banskobystrická Akadémia umení, ktorá je prijímateľom vládnej dotácie.  Za milión eur chcú zrekonštruovať a zastrešiť nádvorie kaštieľa, kde by sa v budúcnosti mali konať kultúrne akcie. Revitalizáciou prejde aj park v okolí kaštieľa, ktorý bude po dlhých rokoch sprístupnený verejnosti.

 

Rekonštrukcia


 
 

dnes je: 21.2.2019

meniny má: Eleonóra

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úradEnglish version

116105131

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka